Krásný ztráty

Romano Sotolari TAJEMNÉ VĚCI

15. ledna 2018

Zabývá se fotografií a grafikou již řadu let. Přes fotografování portrétů, krajin a aktů našel pro sebe nejzajímavější oblast v barevně a graficky zpracovaných abstrakcích.

Již proběhlo...

Kamila Berndorffová - Pod sluncem

12. listopadu 2017

Hlavním tématem tvorby fotografky a cestovatelky Kamily Berndorffové jsou exotické země. Již přes dvacet let tráví zimu cestováním po světě. Každoročně pobývá několik měsíců v Indii, která se stala jejím druhým domovem. Za sebou má řadu samostatných výstav včetně výstavy v Tokyu, Yokohamě, Budapešti, Tel Avivu a na Staroměstské radnici v Praze. V roce 2007 a 2009 získala ocenění v soutěži Czech press photo. Je spoluautorkou a fotografkou projektu Můj nový život, který podporuje onkologicky nemocné děti. Organizuje Blatenský fotofestival. Vystavované fotografie souboru Pod sluncem byly pořízeny během několika cest do Indie, Ománu, Izraele, Japonska, Kambodže, Nepálu a Spojených arabských emirátů. Jedná se o estetizované obrazy vyjadřují pestrost a krásu rozličných projevů běžného života. Výstava potrvá od 12.listopadu do 14. ledna 2018. Vernisáž 14. listopadu v 18.30 hodin.

Karin Hlaváčová & Barbora Formánková - FACES

10. září 2017

Výstava fotografií mladých studentek, které se původně rozhodly fotit pouze pro radost. Portréty zachycují nejrůznější lidi s pomalovanými obličeji, vyjadřující nejrůznější emoce. Barvy mají vytvářet pomyslnou masku, aby každý mohl projevit svou skrytou stránku. Modelové a modelky byli naprostí amatéři a díky tomu je každá fotografie jiná a jedinečná. Fotografka Karin Hlaváčová společně s Barborou Formánkovou plánují nové projekty. Výstava bude v kavárně k vidění od 10. září do 12. listopadu 2017.

Petra Makaloušová – Léto v Café Kampus

9. července 2017

Letní výstava obrazů a grafik malířky a animátorky Petry Makaloušové, která po škole nastoupila do studia Bratři v triku a později začala spolupracovat s animačním studiem České televize na tvorbě Večerníčků nám navozuje prázdninovou atmosferu vonící dálkami a klidem. Petra se nyní věnuje volné tvorbě a účastní se výtvarných festivalů u nás i v zahraničí. Výstavu, kterou připravila specielně, jak už i její název napovídá pro letošní letní sezónu v Kavárně a galerii Café Kampus bude možné shlédnout od 9. července do 10. září 2017. Vernisáž se uskuteční 11. července od 19 hodin.

Zuzana Hnídková - Praha instagramová

14. května 2017

Zuzana se začala intenzivněji věnovat fotografování Prahy na jaře roku 2013, kdy se do ní vrátila z dvouletého působení v zahraničí. Po tomto návratu se pro ni stala o to speciálnejším místem a cítila potřebu to zachytit a o své kouzelné město se podělit s celým světem. Vybrala si k tomu Instagram, protože ji nadchl svou jednoduchostí, aktuálností a smyslem pro komunitu. Nejprve se na tomto instagramovém profilu www.instagram.com/praguestagirl, který se od jeho založení až po současnost věnuje zachycování krás Prahy, objevovaly fotografie pořízené mobilním telefonem, postupem času začala autorka využívat různé fotoaparáty, díky kterým jsou snímky v lepší technické kvalitě. Na této výstavě jsou tedy představeny fotografie, které byly pořízeny nejruznější technikou - od mobilního telefonu přes kompaktní fotoaparát až po profesionální zrcadlovku. Díky časovému rozpětí vystavovaných záběrů se přeneseme do všech čtyř ročních období. Jaro, léto, podzim i zimu zde uvidíte v jejich nejslušivejších pražských podobách. Ucelenou kolekci Prahy doplňuje dosud nevystavená série autorky věnující se fotomanipulacím, které si získaly popularitu na internetu a byly publikovány v různých zahraničních časopisech a novinách. Snahou je pomocí editace vytvořit iluzi reality, která však není skutečná. A je na divákově vnímání světa, tak jak ho zná a vyhodnocuje, nakolik této iluzi bude důvěřovat. Vernisáž výstavy je 16. 5. v 18.30 a výstava probíhá od 14. 5. do 9. 7. 2017

Vladimír LXX Mišík - Fotografie Jaroslava Prokopa

12. března 2017

Jaroslav Prokop (1950), absolvent Ateliéru fotografie na pražské FAMU na sebe výrazně upozornil již během studií snímky neestrádních hudebníků, rockových i folkových. Jeho rozsáhlý archiv je zároveň jakousi mapou místní potlačované hudby sedmdesátých let. V následujícím desetiletí je jeho činnost spjata s Junior klubem Na Chmelnici, jehož atmosféru, publikum a účinkující zachytil na mnohých fotografiích. Od poloviny sedmdesátých let se jeho snímky začaly objevovat také na obalech hudebních nosičů. Prosadil se i jako vyhledávaný divadelní fotograf a portrétista. Své práce Prokop vystavoval mnohokrát samostatně (např. v Praze, Tokyu, Avignonu, Moskvě) i na společných výstavách doma a v zahraničí. Od roku 1999 působí také jako vedoucí ateliéru fotografie na Baťově universitě ve Zlíně. K oslavě významného životního jubilea místní rockové legendy Vladimíra Mišíka připravil Jaroslav Prokop kolekci černobílých velkoformátových fotografií, které vznikaly zhruba od poloviny sedmdesátých let po současnost. Kurátorský záměr nebyl v tomto případě nijak složitý. Jeho cílem bylo sdělit, že to, co na výstavě vidíte, je pravda a vzdát tak poctu jednomu pravdivě žitému životu. Výstava potrvá od 12. 3 do 14. 5. 2017. Jejími kurátory jsou Karel Haloun, Luděk Kubík a Ivan Prokop.

Zuzana Richter - WOMEN

16. ledna 2017

Zuzana Richter, narozená v Praze, objevuje v šestnácti letech tajemnou krásu fotografie. Práce v temné komoře, experimenty s použitím dřeva a keramiky přetrvávají až do nového století. Při studiu grafického designu v Berlíně se poprvé setkává s digitální fotografií. Fotografie s možností počítačového propojení je inspirací k dalšímu formátu: černobílá v kombinaci s červenou barvou. 2004 získává první cenu za digitální fotografii v soutěži Praha fotografická. Digitální fotografii můžeme najít i v její grafické práci (plakáty, tiskoviny ale i webové stránky). Jedním z velkých projektů byly fotografické koláže se sochami Ludmily Seefried-Matějkové, které byly společně vystaveny 2011 i v Praze. Vystavuje hlavně v Německu a v České Republice. Výstava WOMEN nás nechá nahlédnout do vnitřního světa žen a dívek, zachycených v situacích denního života, i fantazie kolemjdoucích ... ale stylizované pojetí fotografky s umýslem zdůraznit myšlenku ještě zmnohonásobí efekt a prožitek výsledné fotografie… Výstava je podpořena uměleckou společností PRO ARTE VIVENDI e.V. Berlín Výstava proběhne od 15. ledna do 12. března 2017. Vernisáž výstavy 17. ledna 2017 v 18.30

Josef Blecha Portréty slavných

13. listopadu 2016

Josef Blecha dokáže pomocí linky elegantně vystihnout danou podobu. Při své tvorbě se snaží proniknout do mysli své předlohy, a to mu umožňuje mít lepší představu při samotném portrétování. Jeho práce je výjimečná pro svou čistou techniku a schopnost přiblížit emoci, která z díla vyzařuje. Mezi svými současníky je výjimečný především svou nádhernou linkou, kterou zakomponovává do svých koláží, a vytváří tak jedinečné umělecké dílo. Dědictví, tedy umění českých karikaturistů, jako byli například František Bidlo, Antonín Pelc a Adolf Hoffmeister, je patrné i u Josefa Blechy. Jeho práce prozkoumává nové dimenze v umění, stejně jako jeho specifi cká umělecká forma, a proto jsou jeho kolekce drženy v soukromých sbírkách v Evropě, Americe a Kanadě. Výstava proběhne od 13. listopadu 2016 do 15. ledna 2017. Vernisáž výstavy 16. 11. 2016 v 18.30.

Josef Husák - Ve městě

11. září 2016

Josef Husák, nar. 1947 je původním povoláním projektant. V letech 1985 až 2015 pracoval jako firemní fotograf se zaměřením na architekturu a dokument. Pro fotografa Josefa Husáka je životním tématem městská krajina jako místo setkávání a vzájemné konfrontace míjejících se lidských osudů. Autor fotografuje převážně v Praze, ale i v některých evropských metropolích, které sporadicky navštěvuje. Snaží se o zachycení náhodných "mikropříběhů", které se denně v městském prostředí odehrávají. V posledních letech, s přechodem na digitální techniku, fotografuje většinou barevně. V těchto fotografiích dává přednost před "příběhem" účinku barevných ploch a působení světla. Samostatné výstavy: Galerie Diamant Praha (2009), Galerie Metropol České Budějovice (2010), Univerzita Vídeň (2011), Malá galerie ČS Kladno ( 2012 a 2015), Galerie Café Kampus (2016) Účastní se společných výstav členů Asociace profesionálních fotografů. Výstava proběhne od 11. 9. do 13. 11. 2016, vernisáž výstavy 13. 9. 2016 v 18.30

Bohuslav Šír Vzpomínky mi zůstanou aneb Co život dal a nevzal

10. července 2016

Jeho převládající činností je užitá grafika (graficky upravoval řadu knih, obalů a bookletů k CD, DVD a nejrůznějších propagačních materiálů), ale zajímá ho i grafika volná a kreslený humor. Ten publikuje od roku 1976. Od jejího založení je členem České unie karikaturistů (ČUK) a Klubu FECO Česká republika. Klasickými grafickými technikami tvoří pouze okrajově. Zajímá ho především počítačová grafika, které se více věnuje od doby, kdy trvanlivost a kvalita tisků začala být srovnatelná s klasickými technikami. Experimentuje s různými postupy a materiály. Někdy využívá počítač i pro tvorbu klasických koláží. V těch se velmi často vrací k začátkům své tvorby – kreslenému humoru. V poslední době využívá technologii digitálního výseku či gravírování ve volné tvorbě. Tyto vyřezávané grafiky jsou tvořeny jednou či více vrstvami papíru a jejich řazení dodává někdy dílům třetí rozměr. Je zastoupen v soukromých sbírkách v České republice, Spojených státech a Nigérii. Vystudoval stavební fakultu ČVUT (1980) a Výtvarnou školu Václava Hollara (1989). Na té začátkem devadesátých let učil počítačovou grafiku. Tento předmět pomáhal na této škole zakládat. Dnes vyučuje externě grafický design a počítačovou grafiku na stavební fakultě ČVUT. Žije a pracuje v Praze. Retrospektivní výstava grafických listů výtvarníka Bohuslava Šíra, které byly vytvořeny v posledních padesáti letech se koná od 10.7 do 11.9. v Café Kampus. Vernisáž této výstavy se uskuteční 11. 7. 2016 od 18.30.

Lucien Zell SOUL FOSSILS

15. května 2016

Zkameněliny duše (Soul Fossils) aneb Organický surrealismus každodenního života je název výstavy amerického fotografa Luciena Zella, která bude probíhat od 15. května do 10. července 2016 v Café Kampus. Zellovo úsilí v pouliční fotografii ocenila i ikona české fotografie, Viktor Kolář, který o jeho umění prohlásil: „Zell nenazírá na svět pouze svýma očima, nazírá na něj svou myslí.“ Jeho nejnovější fotografické projekty zahrnují fotožurnalistické eseje o uprchlících a právě dokončenou fotoreportáž s názvem Poslední Žid z Třebíče, která by se tento měsíc měla objevit v týdeníku Reflex. Jak je o tomto multi-žánrovém umělci známo, jeho záběr nejen ve vodách fotografických, je nemalý a jeho ambice zasahují do literárního i hudebního světa. Lucienovu kreativní mysl momentálně nejvíce zaměstnává novela nejen o Holokaustu s názvem Tajemný dárce (Secret Donor), kterou v těchto dnech dokončuje.

Rostislav Říha - Radosti korporátu

15. března 2016

Grafik, malíř a architekt Rostislav Říha vystavuje svá nejnovější díla v pražském Café Kampus. Kolekce je nazvána podle nejvýraznějšího tématu Radosti korporátu. Celou výstavu, ostatně i celou svou tvorbu koncipuje výtvarník v interakci s diváky. "Chci, aby mi do toho kecali," říká doslova. Obklopil se skupinou spolupracovníků, s jejichž pomocí také aktivně komunikuje prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Proces tvorby tedy probíhá v tabletu i na sítích, vytištěný obraz se tak stává „mouchou v jantaru“, litografie je zastavený čas, zhmotněný okamžik procesu, na kterém se divák může podílet v čase reálném. Analogie s novověkou malířskou dílnou je zjevná. Samotné dílo nazvané Radosti korporátu má jednak tištěnou podobu, jednak podobu interaktivní internetové stránky, která nejen, že reaguje na akce návštěvníka, ale divák má možnost obraz i částečně dotvářet. Rostislav Říha kreslí své obrazy na tabletu a tiskne je klasickou litografií z kamene nebo z kovolistu. Tuto techniku nazývá App_art. Celková atmosféra Říhovy tvorby je sice někdy až romantická, ale velmi často spíše drsná. A v Radostech korporátu se to jen potvrzuje. “Říkám si, že i oni někde musejí čerpat uspokojení ze své práce – že přece není možné, aby se o své vůli zapojovali do toho systému. Nejhorší na tom je, že se všichni, a to svobodně, chtějí zbavit odpovědnosti. Na tom systému je něco - příslovečně - prohnilého.”

JAZZOVÁ SEKCE 1971 – 1988

10. ledna 2016

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovalo v Československu několik významných svobodomyslných nezávislých proudů (Charta 77, underground aj.). Důležité místo v širokém spektru kultury zaujímala Jazzová sekce. Její festivaly Pražské jazzové dny zásadním způsobem ovlivnily hudební dění v tehdejší ČSSR. Sekce vydávala časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací. Na výstavě naleznete 21 panelů dokumentujících činnost Jazzové sekce v období let 1971-1988. Uskutečněné i neuskutečněné festivaly Pražské jazzové dny. Také časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací. Kulturní a společenský život kolem této komunity i dokumentaci přípravy a průběhu soudních procesů s vedením Sekce, jejich ohlasy doma i v zahraničí, až po následnou soudní rahabilitaci v roce 1991. Výstava je unikátním dobovým svědectvím o práci a boji skupiny svobodomyslných kulturymilovných lidí, aktivistů Jazzové sekce, kteří byli státními orgány ČSSR vtlačeni do role kulturní opozice. Výstava je o boji za nezávislou kulturu s totalitní mocí tehdejší ČSSR.

P. L. Kopecký - Masky projekcí

9. listopadu 2015

„Dej člověku masku a ukáže Ti svou pravou tvář“ Oscar Wilde. P. L. Kopecký (1970), je vizuální multiinstrumentalista a fotopuritán. Na své cestě fotografa, fotomontážisty, 3D animátora a VJe vrací obloukem ke kořenům, aby představil vše v jednom. Portréty zhotovené projekcí 3D fotomontáží ze série „mem-brány“, které tak po obrazech, filmech a VJských vystoupeních nyní prožívají již čtvrtou inkarnaci a věrny svému názvu, mu jako memetické brány či jakýsi rentgen duše pomohly stylizovat portréty osobností, kterých si hluboce váží, vzdává jim tímto hold a děkuje za spoluautorství výstavy. Výstava bude nainstalována v kavárně a galerii Café Kampus od 8. listopadu 2015 do 10. ledna 2016, vernisáž výstavy proběhne ve středu 11. listopadu 2015 od 18:30 hodin.

Joe Ledva - Od oceli k umění...

20. září 2015

Fotograf Joe Ledva pochází z Betléma ve státě Pennsylvanie. Mnohé z jeho prací zobrazují historické centrum tohoto města. Je také dvorním fotografem významného hudebního festivalu, který každý rok ve městě probíhá. Joeovy fotografie je také možné nalézt v soukromých sbírkách po celém světě. Betlém (Bethlehem) ve státě Pennsylvanie v USA je malé malebné městečko nacházející se v místech, kde se potok Monocaccy vlévá do řeky Lehigh. Byl osídlen roku 1741 moravskými bratry z oblasti Herrnhutu v Německu. Díky fungující ocelárně Bethlehem Steel se Betlém stal centrem průmyslové revoluce. Ocelárna byla oporou místní ekonomiky a v době největšího rozmachu ve 40. letech minulého století zaměstnávala jen v samotném městě přes 30 000 lidí. Výstavu bude možné v Kavárně a galerii Café Kampus navštívit od 20. září do 8. listopadu 2015. Vernisáž výstavy proběhne 24. září v 18.30 za účasti autora a bude součástí Betlémské kulturní noci.

Jiří Wackermann - Návraty spatřeného - Fotografické obrazy z let 2008 – 2014

11. května 2015

Jiří Wackermann, narozen 1955 v Roudnici n.L., studoval a pracoval v Praze, později pobýval střídavě v České republice a ve Švýcarsku. Od r. 1998 žije trvale ve Spolkové republice Německo. Ve své fotografické tvorbě navazuje na východiska a vlivy z mládí (surrealismus, magický realismus) a pohybuje se přitom mezi fantazijní obrazností a prostým optickým lyrismem. Ve svých nalezených i sestavených obrazech zůstává stále věrný tradici černobílé fotografie a pracuje nadále klasickými fotochemickými postupy (negativ–pozitiv). Postupné vypracovávání obrazu v pozitivní fázi je mu důležitou složkou tvůrčího procesu, chápaného jako „činná kontemplace”. Vernisáž výstavy proběhne 12. května 18.30. Výstava potrvá do 30. června 2015.

Ricardo Praga - Dreamless Connestions

15. března 2015

Ricardo Praga, vizuální umělec, je známý především svojí specifickou tvorbou, která v sobě skýtá různorodé a zdánlivě kontrastní prvky hravosti a "dark artu". Práce Pragy byly publikované a prezentované na uměleckých festivalech po celém světě. Před objektivem jeho fotoaparátu se objevili i herci, režiséři a jiné osobnosti Hollywoodu, jako i světoznámé hudební kapely. Můžeme jmenovat třeba Dannyho Glovera, Emila Hirshe, Armanda Assanta, Gaela Garciu Bernala nebo Michela Hazanaviciuse a z kapel Ricardovo oblíbené Placebo a Queens of the stone age. Na začátku roku 2015 umělec Praga představuje svůj poslední foto projekt "Dreamless Connections", na který si Vás s hrdostí dovoluje pozvat naše Kavárna a galerie Café Kampus. Výstava bude probíhat od 15. března do 10. května 2015. Více o tvorbě tohoto skvělého umělce najdete na: www.ricardopraga.com

Výběr z grafické tvorby Eliška Čabalová / Petra Krupíková

20. ledna 2015

Obě autorky spojuje místo a čas. Petra studovala střední uměleckou školu v Ostravě pod vedením Elišky a po absolutoriu vysoké školy se stala její asistentkou v Ateliéru obalový a knižní design na Fakultě umění. Tato výstava je jejich první a poslední společnou prezentací. Je to imaginární setkání, rozhovor, kterému můžete naslouchat po dobu trvání výstavy od 18. ledna do 15. března 2015. Vernisáž proběhne 20. ledna 2015 v 18:30 hodin.

Juraj Jakubisko - Soubor serigrafií a diářů

10. listopadu 2014

Jakubiskova tvorba je typická velmi osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Soubor serigrafií a diářů zobrazuje nejen scény z filmů a z rodinného života, ale nabízí i obrazy z Jakubiskova mládí v rodné vsi Kojšov na východním Slovensku. Nyní je možné vybrané grafiky shlédnout v naší kavárně a galerii. Výstava Juraje Jakubiska potrvá do 18. ledna 2015.

Paul F. Goldsmith - Praha 1968 Prague

16. září 2014

Soubor fotografií amerického fotografa Paula F. Goldsmithe (1949), který během své studentské cesty po Evropě navštívil 20. a 21. srpna 1968 Prahu a stal se tak svědkem sovětské invaze. Své fotografie poskytl agentuře Associated Press v Německu a tak obletěly svět na prvních stránkách novin a časopisů. Po té fotografie čtyřicet let ležely v albu, než se autor rozhodl je vystavit. Od té doby tato výstava putuje po světě. Nyní je možné tento soubor fotografií shlédnout v naší kavárně a galerii. Vernisáž výstavy proběhne 16. září v 17:30 hodin za účasti autora. Výstava Paula F Goldsmithe potrvá do 9. listopadu 2014.

Karel Haloun / Hudební výchova

15. června 2014

Grafický soubor dvaceti portrétů českých neestrádních hudebníků vznikal postupně od roku 2004 jako cyklus mnohobarevných linorytů komorního formátu. V roce 2009 jej autor převedl do velikosti 50 x 70 cm technikou tisku solventními inkousty na grafický papír. V naší kavárně a galerii soubor poprvé představí jako XL sérii o rozměrech 70 x 100 cm v limitovaném nákladu deseti číslovaných kusů. Karel Haloun (1951) grafický designér, ilustrátor, grafik a publicista. Vystudoval VŠUP, na níž od roku 2005 působí jako pedagog. Od roku 1996 pracuje v autorské dvojici s Luďkem Kubíkem. Vystavuje doma i v zahraničí, za svoji práci obdržel v průběhu let různá ocenění. Nehrající člen skupin Jasná páka a Hudba Praha. Jeden ze zakládajících členů tajného hudebního sdružení Pornografičanka. Vernisáž výstavy proběhne 17. června 2014 od 19 hodin.

Crossroad 2 - výstava fotografií Patricie Sedlačíkové a Jana Richtera

15. dubna 2014

Fotografie pro tuto výstavu vznikaly na dvou odlišných cestách. Janova cesta vedla Spojenými státy americkými, zatímco Patricii zavedlo její putování do Evropy a Canady. Cesty obou autorů se nakonec překvapivězkřížily v Praze, aby daly podnět vytvořit prostřednictvím fotografií výstavu s názvem "Crossroad II" a přiblížily nám tak romantiku zapomenutých ulic, nekonečných cest a silnic v neznámých končinách, ale také ve staré dobré Evropě. Zahájení výstavy proběhne v naší kavárně a galerii 15.4.2014 od 19.00.

Bára Klimešová - ...MůJ MILÝ CESTOVNÍ DENÍČKU......

10. února 2014

Od 10. února 2014 je v naší kavárně a galerii výstava kreseb Báry Klimešové ...MůJ MILÝ CESTOVNÍ DENÍČKU... Stále se rozšiřující soubor osobních kreslených zážitků z cest a výletů začal vznikat v roce 1995 díky zapomenutému foťáku a vyvinul se postupně v jedinečný kresebný styl autorky. V prostorách kavárny a galerie Krásný ztráty jsou vystaveny především námořní deníky z plaveb ale i pár suchozemských výletních zážitků...

Ivan Prokop - Devět židovských cest

18. září 2013

Od 18.9.2013 je v naší kavárně a galerii výstava fotografií Ivana Prokopa Devět židovských cest, které poskytují skutečně současný obrázek o tom, v jakém stavu jsou dnes židovské památky na území Čech, Moravy a Slezka - některé pohledy jsou tristní, jiné nadějeplné. Fotografie již byly vystaveny v Čechách ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze (rok 2008) a v rámci festivalu Boskovice v Boskovicích (rok 2008), dále v Chicagu ve Spertus Institute (rok 2011) a do května 2012 cestovala po okolí Chicaga. Nyní je tedy uvidíte v prostorách kavárny a galerie Krásný ztráty...