775 755 143 Mapa
Náprstkova 10, Praha 1
po-pá10:00-01:00
so12:00-01:00
ne / svátky12:00-23:00

Norbi Kovács - Cestou

12. května 2019

Na náměstí Plaza Mayor v Madridu v roce 2008 zmáčkl spoušť malého kompaktu Sony, aby vyfotil v kavárně pod stolem skotačící vrabčáky. V tom okamžiku ani ve snu netušil, že tímhle zmáčknutím spouště zároveň startuje svoji druhou největší vášeň vedle hudby. Focení. „Ta první fotka se mi zdála poněkud placatá a tehdy jsem vlastně ani pořádně nevěděl proč.“A začal se shánět po literatuře a pořídil si svoji první zrcadlovku Canon 400D. Od té doby se mu koníček stal koněm. Díky intenzivnímu hraní a cestování nemá nouzi o náměty. „Na koncertech se mi podařilo zachytit senzační momentky špičkových muzikantů. Tommy Emmanuel, Steve White, Laurence Juber a mnoho dalších se mi tak stali nejen kolegy při hraní, ale dali mi i skvělou příležitost k portrétování.“ Jedna z prvních výstav Portrétů se konala zde, v Café Kampus, společně se známou fotografkou Ájou Dvořáčkovou. Ta současná v Café Kampus volně navazuje na výstavu ve Viničním altánu v roce 2016 a DSC Gallery v roce 2018, kde vystavoval fotky z cest.

Již proběhlo...

Jiří Podrazil: Zblízka II

10. března 2019

Fotografie Jiřího Podrazila (*1962) mají pestrý tematický záběr od reportáže, přírody až k leteckým záběrům, ale stěžejní roli v jeho díle sehrává architektura. Provází jej už čtvrtstoletí na profesionální cestě fotografa a okouzlila ho zejména ta, která je věcně definovatelná a vnitřně logická. Dlouholetá spolupráce s četnými autory a nakladateli na publikacích o historické architektuře dovedla Jiřího Podrazila k jednoduché, čisté fotografii vycházející z minimalismu, kterou ještě podtrhuje použitím pouze černobílého spektra. A právě taková je výstava na téma výtvarného architektonického detailu, již druhá v autorově portfoliu. Hledejme tedy společně s ním záběry, kde se prvoplánově nenabízejí. Tuto příležitost máme od 10. 3. do 12. 5. 2019.

Market Lamoš Žitňanská - Dimenze ženy

13. ledna 2019

Malířka Market Lamoš Žitňanská (1980) rodačka z Kroměříže je absolventkou VŠVU obor volné umění – malba v Bratislavě. Její dlouhodobá tvorba se profiluje různými směry. Výtvarný projev je široký, ale popsatelný. Tematicky se zabývá několika základními vzorci, ale jsou vždy citelné a vnímané s její osobou a prostorem v kterém žije. Na výstavě v Galerii Café Kampus se vrací k staršímu tématu, který ji znovu nadchnul. A to je vlastní tělo, tělesnost jako taková a ženskost z různých pohledů. Pro malířku malující převážně akrylem na plátno, tak toto téma dostalo svůj nový prostor a nádech pro větší spontaneitu a výtvarnou nahodilost. Tedy kresby a malby na této výstavě jsou jistou oponencí k její většinou čisté malířsko – grafické stylizaci na plátnech. Těžiště obrazů a děje v nich pramení z vlastní topografie životního časoprostoru a vztahů. Autoportrét i otisk autora. Niternost, obscese a význam v symbolice v okamžiku zastavení. Nebojí se použít své tělo jako nástroj pro vnímání reality divákem a rozvíjet tak prostor pro novou krásu a nemlčení. Citelnost útoků přes linii a lehkost barevného podkladu, řešení vrstevnatosti ploch. Vše je dále rozvinuto do lehké abstrakce s minimálním barevným zásahem, který však pro ni většinou hraje zásadní roli na plátně. Zde však svou barevnost limituje a získává tak nový prostor. Popisností ukazuje detail, který v momentu zastavení času, na platformě tématu i formátu, mění svou krásnou a čistou nejasnost v plynutí. Její tvorba je tematicky ukotvená v realitě, rozvíjí výtvarnou poetiku. Děje v obrazech vychází z faktického konkrétního podnětu. Směřuje k čistotě výrazu i formy, k minimalistickému tvarosloví a znakovému projevu s přesahem do grafického. Vystavuje samostatně i společně v Čechách a na Slovensku. Je zastoupena v soukromých sbírkách. Žije a tvoří v Praze. Výstavu je možné navštívit od 13. ledna do 10. března 2019.

JAN MLČOCH - ITERMEZZO PER LA DANZA

11. listopadu 2018

JAN MLČOCH (*1979) je rodák z Podkrkonoší tvořící zpočátku v Pardubicích a nyní v Praze. Zhruba dvacet let se intenzivně věnuje figurální fotografii a především aktu. Tento obor mu zcela učaroval. Tato výstava obsahuje fotografie vzniklé v rámci projektu Danza. Projekt představuje klasický balet, ve kterém se odráží krása, elegance pohybu i emoce gestiky. Balet je velmi dynamické pohybové umění, Jan však svou technikou snímání, jež se nazývá luminografie nebo také malování světlem, zachycuje okamžiky tance ve statických pózách. Ty jsou náročné tím, že je nutno po dobu expozice, která trvá až jednu minutu, setrvat bez pohnutí nebo s minimálním pohybem. Dlouhá expozice, pohyb světelného zdroje malujícího scénu a drobný pohyb modelu vytváří zajímavé efekty, jimiž jsou Janovy fotografie unikátní. Stejným způsobem Jan v minulosti zpracoval i téma akrobacie. Jeho fotografie po několika domácích i zahraničních výstavách vyšly na konci minulého roku v knize „Levitation“. Výstavu je možné shlédnout od 11. listopadu 2018 do 12. ledna 2019.

Jan Mihaliček – Svým pražanům (ne)rozumím...

11. září 2018

Výstava fotografií Jana Mihalička(ročník 65) je přehledem tvorby především z poslední doby a reflektuje jeho znovu nabytý zájem o fotografický dokument ovlivněný klasickou humanistickou fotografií druhé poloviny 20. století. Autor je bytostným „Pražákem“ - v Praze se narodil, vyrostl, studoval, pracoval a stále tu žije a tvoří. S Prahou se fotograficky začal potkával už v dobách před jeho působením v redakcích Lidových Novin i časopisu Týden, tedy ještě na konci éry komunismu a zaujetí obyčejnými lidmi pohybujícími se po městě přetrvává až dodnes. Dnes již jako volně tvořící autor nalezl blízké partnerství v nově vzniklém fotografickém spolku 400ASA, se kterým ho pojí nejen přátelství s dalšími členy, ale především pak velmi podobný způsob vnímání světa a vztah k dokumentární fotografii, jako specifickému fenoménu s velkou tradicí v naší zemi. Pojďte se podívat na obrazy z běžného života, výjevy, které lze potkat každý den, jen je k tomu potřeba chodit a dívat se a mít fotoaparát v pohotovosti. Parafráze slavného Mozartova výroku vykresluje autorův vztah/nevztah k objektům na fotografiích. Sami můžete posoudit jak to je doopravdy...

František Tomík Jedemééé!!!

9. července 2018

V roce 1966 se přestěhoval z Litoměřic do Kladna, kde měl i svou první samostanou výstavu (1977). Průmyslové Kladno a lidé zde žijící jej silně ovlivnili. Jeden z jeho prvních malířských cyklů Velkoměsto se zabýval právě zánikem starých kladenských uliček, které byly někdy dost nemilosrdně nahrazovány moderním sídlištěm. Také osobní přátelství s kladenskými malířkami, sestrami Válovými, mělo na Františka Tomíka zásadní vliv, a to nejen pro jejich odpovědný přístup k vlastní tvorbě. V 80. letech vedl jako kurátor malou Galerii 9, sídlící uprostřed kladenského sídliště, kde postupně vystavoval aktuální díla výtvarné skupiny Trasa a další autory, kteří v té době měli malou nebo žádnou možnost veřejné prezentace. Spoluzakládal výstavu pod širým nebem Kladenské dvorky (1982), která se dodnes pořádá v malebném Podprůhonu. Jeho současnou organizační aktivitou jsou dvě výtvarné bienále – Kladenský salon (od roku 2004) a Zbraslavský salon (od roku 2007). Další podstatný vliv, který je možné v tvorbě Františka Tomíka vysledovat, je jeho vztah k hudbě. Jako řadový člen Jazzové sekce SH aktivně pomáhal při legendárních Pražských jazzových dnech, později také sám organizoval koncerty jazzové a rockové hudby v Kladně. Dostalo se mu možnosti vytvořit kompletní grafickou úpravu knihy Jiřího Černého Hvězdy tehdejších hitparád a dvou publikací pro dr. Lubomíra Dorůžku. Pro vydavatelství Supraphon a Panton navrhoval přebaly SP, EP, LP, kazety a CD (například první EP a dvě LP Pavla Dobeše nebo edici Rock debut). Výstavu můžete navštívit od 8. července do 9. září 2018.

Jan Tichý / kresby & Jiří Wackermann / fotografie

20. května 2018

Společná výstava výtvarníka Jana Tichého a fotografa Jiřího Wackermanna v Café Kampus vznikla z náhodného, leč určujícího setkání. Před několika lety se tvůrci setkali na kolektivní výstavě v chebské galerii G4: z náhodného sousedství vzešel rozhovor, z „pohledu přes plot“ vědomí jisté spřízněnosti vystavených prací, a odtud nakonec i myšlenka společné výstavy. Zde prezentované práce nebyly vytvořeny k danému záměru, nýbrž jsou vybrány z volné tvorby obou umělců a setkávají se ve společném prostoru – ať už k výmluvnému dialogu nebo mlčenlivě souhlasnému spolubytí. Je to na nich – a ovšem také, ba především, na divákovi.

Veronika Soukenková - Nedovolená uvolnění

12. března 2018

Všechny kresby, které jsou na této výstavě představeny, vznikly přímo na míru tomuto prostoru. Téma „akty„ nejprve vznikaly uhlem na formátu A4. Po dohodě na výstavě v Café Campus, se stala kresba v tak velkém formátu velkou výzvou. Proč právě název Nedovolená uvolnění? V každé kresbě se otiskly jiné emoce, nálady a myšlenky, které byly neodbytné, nebo jak tak brouzdaly kolem a vymýšlely si příběhy, lidi … S kresbami jsou svým způsobem spojené útržky veršů, které pak autorka skládá v básně. Výstavu můžete navštívit od 11. března do 13. května 2018. Vernisáž 13.

Romano Sotolari TAJEMNÉ VĚCI

15. ledna 2018

Zabývá se fotografií a grafikou již řadu let. Přes fotografování portrétů, krajin a aktů našel pro sebe nejzajímavější oblast v barevně a graficky zpracovaných abstrakcích.

Kamila Berndorffová - Pod sluncem

12. listopadu 2017

Hlavním tématem tvorby fotografky a cestovatelky Kamily Berndorffové jsou exotické země. Již přes dvacet let tráví zimu cestováním po světě. Každoročně pobývá několik měsíců v Indii, která se stala jejím druhým domovem. Za sebou má řadu samostatných výstav včetně výstavy v Tokyu, Yokohamě, Budapešti, Tel Avivu a na Staroměstské radnici v Praze. V roce 2007 a 2009 získala ocenění v soutěži Czech press photo. Je spoluautorkou a fotografkou projektu Můj nový život, který podporuje onkologicky nemocné děti. Organizuje Blatenský fotofestival. Vystavované fotografie souboru Pod sluncem byly pořízeny během několika cest do Indie, Ománu, Izraele, Japonska, Kambodže, Nepálu a Spojených arabských emirátů. Jedná se o estetizované obrazy vyjadřují pestrost a krásu rozličných projevů běžného života. Výstava potrvá od 12.listopadu do 14. ledna 2018. Vernisáž 14. listopadu v 18.30 hodin.