Krásný ztráty

Umělecká beseda: Karel Zlin - Poesie

6. června 2018

Nový člen Umělecké besedy, básník a výtvarník žijící ve Francii, představuje výbor ze svých sbírek. Vydal Torst. Akce začíná v 17.00.

Křest knihy "Áďa spadla do kanálu aneb Putování dávnou Prahou"

17. května 2018

Křest autorské obrazové knihy pro děti - "Áďa spadla do kanálu aneb Putování dávnou Prahou", autorky Sylvy Francové. Knihu vydává Albatros a kmotrem bude David Vávra. Akce začíná v 17.00.

Umělecká beseda: Daniela Fischerová - Želvou proti zdi

16. května 2018

Autorské čtení z knihy povídek. Vydalo nakladatelství Mladá fronta. Akce začíná v 17.00.

Tradiční hudební večírek saxofonistů a klarinetistů

19. dubna 2018

Tradiční hudební večírek saxofonistů a klarinetistů, studentů hudebního ateliéru www.hudebnilekce.cz. Můžete se těšit na vystoupení klarinetových a saxofonových kvartetů i dechového orchestru. Přijďte i se svými přáteli, dobrou náladu s sebou :-) Akce začíná v 19.00.

Umělecká beseda: Ivan Binar - Revoluce!

18. dubna 2018

Z nového románu vydaného nakladatelstvím Pulchra čte autor. Jaroslav Pelikán – flétna. Akce začíná v 17.00.

Asijské srdce: Tádžikistán a Pamír -J. Venglář

5. dubna 2018

V Tádžikistánu na vás čekají: - Treky, z kterých se nikdy nebudete chtít vrátit. - Lidé se srdcem nejen na správném místě. Pár kusů si schovávají navíc po kapsách, aby jej mohli rozdávat spolu s melouny a čajem. - Výšková nemoc, desítky hodin mačkání v džípu, dřina a ledovcové řeky k přebrodění. - Mír vysokohorské pustiny a noci pod nekonečnou hvězdnou oblohou. - Zanedbaný svět, jemuž se stýská po zlatých sovětských časech. - Příběhy, které stojí za to poslouchat i vyprávět ... Akce začíná v 18.30.

Večer dámských Turkických a Kyrgyzských tanců

29. března 2018

Víte, jak se tančí dámské Turkické a Kyrgyzské tance ? Á chcete se naučit tančit? Přijďte na taneční workshop. Přednáší profesní tanečnice a lektora tanců Kyrgyzského původu. Akce pořádá spolek Kitap a začíná v 19.00.

Promítání krátkých filmů/seznámení se s turkickou kulturou

26. března 2018

Přijďte se seznámit s Turkickou kulturou prostřednictvím současných filmů. Po promítání bude následovat přátelská diskuze o filmech a Turkických národech. Akci pořádá spolek Kitap a začíná v 19.00.

Křest knihy: Bohumil Hrabal – autor v množném čísle

22. března 2018

Dovolujeme si vás pozvat na slavnostní uvedení hrabalovské monografie Jakuba Češky s názvem Bohumil Hrabal – autor v množném čísle (vychází v nakladatelství Host na začátku března). Knihu uvede profesor Petr A. Bílek. Akce začíná v 18:00

Kanadou na punk: (téměř) bez peněz a bez plánů

14. března 2018

O dvojměsíčním lowcostovém cestovaní Kanadou a plánech, které postupně všechny selhali, a tak zůstala jen svoboda z pocitu, že nevíte, kam se vydáte další den. Akce začíná v 19.00.

Vernisáž výstavy Veroniky Soukenkové - Nedovolená uvolnění

13. března 2018

Všechny kresby, které budou na této výstavě představeny, vznikly přímo na míru tomuto prostoru. Téma „akty„ nejprve vznikaly uhlem na formátu A4. Po dohodě na výstavě v Café Campus, se stala kresba v tak velkém formátu velkou výzvou. Proč právě název Nedovolená uvolnění? V každé kresbě se otiskly jiné emoce, nálady a myšlenky, které byly neodbytné, nebo jak tak brouzdaly kolem a vymýšlely si příběhy, lidi … S kresbami jsou svým způsobem spojené útržky veršů, které pak autorka skládá v básně. Vernisáž 13. března 2018 od 18.30 hodin.

Koncert KvarKet v Cafe Kampus

9. března 2018

Přijďte si užít naposledy saxofonové kvarteto KvarKet v současné sestavě. Bylo to skvělých pár let, které jsme zažily. Připomeňme si je společně, od našich začátků v ZUŠ Ilji Hurníka až do dneška, kdy pořádáme vlastní koncerty a účastníme se úžasných akcí. Neopouštíme vás úplně, ale loučí se s námi Domča, tak se na nás přijďte naposledy podívat a taky se s ní rozloučit :) Akce začíná v 19.00.

Liberty Evening PRG: Darkweb: Sex, Drogy a Bitcoiny

7. března 2018

Jak je možné, že si lidé, kteří se vzájemně neznají, bezpečně posílají ilegální zboží? Jak je možné, že temná tržiště vůbec fungují? Anebo nefungují? Společně s Dominikem Stroukalem se podíváme na minulost, ale hlavně na budoucnost darkwebu. Dominik Stroukal PhD. působí jako vyučující na několika pražských vysokých školách, zároveň je též novým hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen a autor první české knihy o Bitcoinu. Akce začíná ve 20.00.

Umělecká beseda: Karla Erbová - Tíseň

7. března 2018

Verše z básnické sbírky spolu s autorkou čte Rudolf Kvíz. Vydalo nakladatelství Knihovna města Plzeň. Akce začíná v 17.00.

Kryštof Bartošek Trio - koncert

25. února 2018

První vystoupení tria hrajícího převážně vlastní tvorbu ve složení Karel Bárta - kytara, Jarek Šimíček - kontrabas a Kryštof Bartošek - housle. Akce začíná v 19.30.

Idealisté.cz - Máma z basy

20. února 2018

Vězení a problémy, které nastávají po propuštění. Debata s experty na téma vězeňství z Ministerstva spravedlnosti, nevládní organizace Rubikon a projektu Hate Free. Pozván je také člověk po výkonu trestu, který bude mluvit o své zkušenosti. Nejpalčivějším problémem jsou exekuce a diskriminace na trh práce. Jak se s tím bývalí vězňové vyrovnávají? Mají vůbec možnost začít "žít normálně"? Na začátku debaty bude promítán film "Máma z basy". Akce začíná v 19.00.

Koncert kapely WILD FLOW

13. února 2018

WILD FLOW. Koncert české skupiny ve složení zpěvaček Andrea Hauerová, Martina Nováková a Šárka Vencová hrající převážně anglicky zpívané písně z pop/jazz/soul žánru. Do svého repertoáru často zařazují i české šansony. Trio doprovází na klavír Roman Palisa a na kytaru Johnny Midgey. Akce začíná ve 20.00.

Sólo cestování na druhé straně zeměkoule

12. února 2018

Nový Zéland I Austrálie I Bali I Malajsie I Singapur I Vietnam Ve dvou se to lépe táhne, říká se. Lucie vyrazila do světa sama, téměř rok strávila na Novém Zélandu a domů to vzala přes jihovýchodní Asii. Ve své přednášce z cest se vás bude snažit přesvědčit, že jenom s krosnou to také není vůbec špatné. Sólo cestování má spoustu výhod a je to nejlepší škola života, na kterou navíc nemusíte skládat žádné přijímací zkoušky. Je třeba jen krosny a odhodlání opustit svou komfortní zónu a poznat sám sebe. Ať už se chystáte na Zéland, nebo některé ze zemí v Asii, čekají na vás praktické rady a tipy, a samozřejmě fotografie, za rok ty nejlepší z nejlepších. Je lepší odjet s plánem nebo bez? Kde strávit na Zélandu zimu? Dá se na Zélandu obejít bez auta? Co dělat, když váš přepadne cestovatelská krize? Proč doporučuji vyrazit raději do Malajsie, než na Bali? Na čem jde ušetřit a na kolik mě takové putování vůbec vyšlo? I cesta tisíce mil začíná jediným krokem, praví čínské přísloví. Tak pokud jste si dali nějakou sólo cestu na seznam vašich novoročních předsevzetí, budeme se na vás těšit v Cafe Kampus od 19.00. VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Večírek JT's nakladatelství

7. února 2018

Vystoupí písničkář Dominik Zezula, který představí svou sbírku "Hory jsou daleko ale my jsme tady", mladá básnířka Klára Krásenská, jejíž verše byly v roce 2017 oceněny v soutěži Ortenova Kutná Hora a své nové básně přečte Jan Těsnohlídek. K dostání bude také nová kniha spisovatele, básníka a performera Milana Kohouta s názvem "Vztek". Akce začíná od 19.00.

Pražská kaviareň

6. února 2018

Tentokrát se jedná o diskusi o ekologii, lesnictví a ochraně životního prostředí. Akce začíná v 19.00.

165. GELLNEROVSKÝ SEMINÁŘ

26. ledna 2018

Srdečně Vás zveme na Gellnerovský seminář založen Jiřím Musilem a Petrem Skalníkem v roce 1998, který se bude konat od 15:00 hod v salonku Café Kampus. Vystoupí Visual anthropologist Mauro Bucci na téma Hotel Splendid – Representing Migrations through Ethnographic Cinema.

Prezidentská volba: Fake news, propaganda a manipulace

23. ledna 2018

Vyhraje české volby Miloš Zeman, Jiří Drahoš nebo Vladimír Putin? Čeho se týkají nejnebezpečnější vykonstruované kauzy?Jak aktivní jsou dezinformační servery během voleb 2018? A mají šanci ovlivnit jejich výsledek? Diskutují: Jakub Janda, hlavní analytik programu Kremlin Watch z think-tank Evropské hodnoty Jonáš Syrovátka, koordinátor projektu České volby v éře dezinformací z Prague Security Studies Institute Jakub Zelenka z Aktuálně.cz. Moderuje Silvie Lauder, redaktorka Týdeník Respekt. Jako dárek na uvítanou zve nadace Friedricha Naumanna všechny účastníky na první drink. Akce začíná v 18.00.

ZigZagCycling (Zuzana a Zbyněk) - Cik cak světem s ohnutým hřbetem

17. ledna 2018

Z Ústí nad Labem do Japonska a zpět nejen v sedlech bicyklů - Komentované promítání fotografií z 19.000 km dlouhé cyklovyjížďky za poznáním sebe, světa a rozličných kultur. "Nejtěžší je vyrazit", dočítali jsme se od dálkových cyklistů před naším odjezdem. Sbalili jsme pár (ne)potřebných věcí do brašen, sedli na kola a vyrazili z Ústí nad Labem směrem na východ. Cesta teplem, zimou, po horách i dolinách v sedle bicyklů po Eurasii nám přinesla rok a půl nevšedního života a splněný sen. Akce začíná od 19.00.

MediCafé - canisterapie

7. ledna 2018

Hostem lednového MediCafé, platformy pro setkávání odborníků z lékařských a příbuzných profesí s širokou veřejností, bude Ing. Filip Suk, odborník na canisterapii z chovatelské stanice Ze Širokadaleka, který promluví mimo jiné o tom, jak mohou psi pomoci rodinám zvládat náročné životní situace a zapojit se tak do léčebného procesu. Nad šálkem dobré kávy se dozvíte, jak probíhá canisterapie v praxi u dětí trpícími různými dysfunkcemi, u seniorů a mnoho dalšího. V druhé části večera se můžete aktivně zapojit do diskuse. Těšíme se na vás od 19:00.

Cesta kolem světa ve filmových klipech

4. ledna 2018

Za horskými gorilami do Rwandy, do slumu v Nicaragui, za vodopádem jako z románu Jamese Fenimora Coopera i za rybáři a želvami v Ománu. Diashow postavená na filmových klipech a interaktivní komunikací s publikem. Výběr z cest, které za 18 let vedly na všechny kontinenty a do více jak 90 zemí světa. Mart Eslem miluje své publikum a rád s ním diskutuje. Akce začíná v 19.00.

Vánoční hudební setkání

11. prosince 2017

Srdečně vás zveme na naše tradiční hudební setkání. Přiveďte i své přátele a společně strávíme příjemný večer s hudbou. Vystoupí studenti kytarového a dechového oddělení, děti i dospělí. Nástroje a dobrou náladu s sebou. Akce začíná v 18.00.

Podzimní literární středy – autorská čtení z nových knih - Jakub Fišer OBŽALOBA LŮZOKRACIE

6. prosince 2017

Plzeňský autor, nejmladší člen literárního odboru Umělecké besedy, čte výňatky ze svých dosavadních čtyř básnických sbírek. Slovem provází Václav Daněk. Akce začíná v 17.00.

Liberty Evening PRG: Baťa - švec, který miloval kapitalismus

6. prosince 2017

Podnikatelský úspěch firmy Baťa je v českém prostředí všeobecně známý. Tomáš Baťa, který firmu vybudoval, byl však mnohem více než jen manažerem globálního obuvnického impéria. V čem by si rozuměl s Fredericem Bastiatem a proč byl dlouhodobě trnem v oku levicovým intelektuálům? Je už dnes Baťův příběh jen zašedlou kapitolou hospodářských dějin, nebo má potenciál v budoucnu znovu ovlivnit podobu českého podnikatelského prostředí? Martin Komrska získal doktorát z ekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE, kde taktéž vyučuje makroekonomii. V současnosti pracuje jako analytik v České Národní Bance a mimo jiné býval též pravidelným přednášejícím na Letní Akademii Mises Institutu (v současnosti Misesova Akademie Liberálního Institutu). Akce začíná ve 20.00.

MediCafé - Kurz (HIV) pozitivního myšlení 2.0

4. prosince 2017

Jistě mnozí víte, že 1. prosince je Světový den boje proti AIDS, na který již tradičně navazuje cyklus akcí World AIDS Week pořádaných IFMSA. Jeho nedílnou součástí je i další beseda MediCafé zaměřená právě na problematiku HIV. Pozvání tentokrát přijala Alena Kloučková, HIV pozitivní lektorka z Česká společnost AIDS pomoc, a představí našim stálým i novým příznivcům problematiku HIV a hlavně jaký je život s tímto onemocněním! Akce začíná v 19.30.

Adéla a Jirka - promítání o dobrovolnictví a cestování v Ugandě

28. listopadu 2017

Rádi bychom vás pozvali na promítání fotek z našeho léta stráveného v Ugandě. Hlavní téma bude naše práce v dětské nemocnici Whisper's Magical Children's Hospital, ale rádi bychom vám promítli i fotky z cestování po Ugandě a popovídali si s vámi o všech zážitcích a projektech, ke kterým jsme se během léta dostali. Akce začíná v 19.30

Pozitivní stárnutí - beseda

28. listopadu 2017

Čeští senioři jsou aktivní a moderní. Sportují, učí se cizí jazyky, pracují na počítačích a tabletech, mnozí se i v pokročilém věku stále věnují své profesi. Reaguje na jejích aktuální potřeby česká veřejnost? Co dělá stát, aby seniory udržel v aktivitě? Na jaké problémy či překážky narážejí senioři toužící a žít aktivně? Jak dopadá Česko ve srovnání se západní Evropou? Je naše společnost schopna tohoto potenciálu dostatečně využít? Akce začíná v 17.00.

Liberty Evening PRG: Veřejné zdravotnictví

22. listopadu 2017

Proč nefunguje bezplatné zdravotnictví? Proč bezplatné zdravotnictví škodí těm nejchudším? Jak zajistit udržitelnost financování solidárního zdravotnictví ve století chronických chorob? A proč se nestaráme o své zdraví? Na tyto otázky bude hledat odpověď Tomáš Szalay, výkonný ředitel a spoluzakladatel předního slovenského think tanku Health Policy Institute. Dlouhodobě se zabývá zdravotní politikou, dostupností zdravotní péče a zdravotnickou legislativou. V letech 2002 až 2004 působil v reformním týmu ministra Zajace, kde od roku 2003 koordinoval část zdravotní legislativy. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce začíná ve 20.00.

Křest knihy Blanky Milfaitové - Nebát se přát si

22. listopadu 2017

Slavnostní křest nové knihy Blanky Milfaitové Nebát se přát si proběhne v Café Kampus od 17.00.

Kvíz z Pelíšků

21. listopadu 2017

Proletáři všech zemí, přijďte si zasoutěžit na kvíz Pelíšky o super ceny a hlavně se pořádně pobavit. Podmínkou vstupu je vidět Pelíšky alespoň 3x a znát alespoň 1 Pelíškovskou hlášku :) Pokud jste prošli tímto jednoduchým sítem, tak musíte přijít. Vezměte si s sebou kámoše, maminky, dědečky, prostě koho chcete a sestavte tým o 4 až 5 lidech. Proti sobě bude bojovat 12 týmů. Večerem vás bude provázet moderátor Tomáš Knot, kterého můžete znát ze SHOW TOMÁŠE VÍTKA. Vstupné na osobu je 80Kč. Týmy se můžou hlásit v anketě v diskuzi. Akce začíná v 19.00.

Cestovatelské promítání: Korea - 646 pohledů z Asie

13. listopadu 2017

4 měsíce v Asii nezažije každý. Peter při tom zvládl nejen studovat, ale i procestovat kus Filipín, Japonska, ale hlavně do hloubky poznat život v Jižní Koreji. Víte: Jak v Koreji nejlevněji přenocovat? Co musí korejský kluk zařídit, když chce jít na rande? Proč si Korejci doma nevaří? Peterova cesta měla navíc úžasný lidský přesah – ale ten už vám poví sám. I těch 646 pohledů :) Vstupné dobrovolné. Akce začíná v 19.00.

Kamila Berndorffová - Pod sluncem

12. listopadu 2017

Hlavním tématem tvorby fotografky Kamily Berndorffové jsou exotické země. Již přes dvacet let tráví zimu cestováním. Za sebou má řadu samostatných výstav včetně výstavy v Tokyu, Yokohamě, Budapešti a Tel Avivu. V roce 2007 a 2009 získala ocenění v soutěži Czech press photo. Vystavované fotografie souboru Pod sluncem jsou estetizované obrazy vyjadřují pestrost a krásu rozličných projevů běžného života v různých koutech světa. Výstava potrvá od 12.listopadu do 14. ledna 2018. Vernisáž 14. listopadu v 18.30 hodin.

Liberty Evening PRG: Is Singapore a libertarian country?

8. listopadu 2017

Known for its low democratic indicators and high economic freedom, Singapore is an intriguing case study among political scientists and economists. Despite all odds, the little city-state has transformed from a developing into a developed nation in a relatively short time span of 50 years. Yet is Singapore truly a free market libertarian paradise? While its high rankings on the annual Economic Freedom Index seem to indicate so, this mainstream consensus lacks a more nuanced analysis. In this talk, the audience will sit through a half-hour crash course of Singapore's economic history and its civil rights. Starts at 8 p.m.

Podzimní literární středy – autorská čtení z nových knih - Arnošt Goldflam PŘIBLBLÉ ANEKDOTY

8. listopadu 2017

Z dosud rukopisné sbírky humoristických črt předčítá a komentuje autor. Akce začíná v 17.00.

Cestovatelská přednáška J. Venglář: Indie - Těžko uvěřitelná země

2. listopadu 2017

Ať už jste si o Indii mysleli cokoliv, rychle vás vyvede z omylu. Kromě chilli vládnou zemi chaosu především klaksony a boj o holou existenci. Přežijí jen neustále smlouvající jedinci, kteří si příliš nepotrpí na hygienu. Kdo rozdýchá prvotní šok, může se mezi všudypřítomnou bídou pustit do pátrání po epochálních monumentech či přírodních perlách nevídaných krás. Opravdoví fajnšmekři využijí volné chvíle, kdy se zrovna nehádají s rikšou, k náboženským pozorováním a počítání bůžků. Indie je zkrátka ultimátní cestovatelská zkušenost ostrá jako kuřecí kari den po konzumaci. I tu jógu vás naučí úplně jinak, než byste čekali. Akce začíná v 19.00.

Cestovatelská přednáška - Karpatský mužík - Karpaty křížem krážem

1. listopadu 2017

Večer plný fotek, videí a povídání o tom, jaké to bylo sbalit se a projet sám na kole celým karpatským obloukem. Akce začíná v 19.30.

MediCafé - Kardiovaskulární choroby - epidemie moderní doby

31. října 2017

Vítáme všechny nové i staré přátele našich večerních posezení nad kávou a vědou do nového semestru a nového cyklu besed v rámci MediCafé. Závěrem tohoto října Vás prostřednictvím této události chceme pozvat na první poprázdninové posezení, na které jako host přijala pozvání prof. MUDr. Věra Adámková, CSc. jakožto přední český odborník na problematiku prevence kardiovaskulárních onemocnění. Její nepochybně poutavé vyprávění nastíní současné i budoucí trendy incidence kardiovaskulárních onemocnění, jejich vztahu k populačním změnám a jak je pro nás možné je ovlivnit. Budeme se těšit na Vaši hojnou účast, ovšem již nyní si dovolíme upozornit na omezenou kapacitu prostor a v případě velkého zájmu zavedeme rezervační systém, proto si prosím nevypínejte upozornění pro tuto událost, abyste dostali včas všechny potřebné organizační informace. Akce začíná v 19.00.

Liberty Evening PRG: Vliv L&E na legislativní normotvorbu v EU/ČR

25. října 2017

Law & Economics, odvětví ekonomie zabývající se ekonomickou analýzou práva, tedy aplikací poznatků ekonomické vědy na právní témata. Svého největšího rozmachu dosáhlo kde jinde než na Chicagské univerzitě v druhé polovině minulého století, ale ovlivnilo i řadu dodnes se rozvíjejících teoretických přístupů. V České republice poměrně nedávno vyšla publikace zabývající se tímto oborem a právě jeden z jejích autorů přijal pozvání na náš další Liberty Evening. Ve své přednášce se Jan Bartošek podívá na možnosti využití L&E a její praktický vliv na legislativní normotvorbu v EU a ČR. Jan Bartošek je absolventem Karlovy univerzity a Vysoké Školy Ekonomické v Praze a spoluautor první české knihy o Law & Economics. V současné době působí na odboru bezpečností politiky na ministerstvu vnitra ČR. AKce začíná ve 20.00.

SESSION A LA PARTIČKA

24. října 2017

Partička mladých začínajících herců a kreativců předvádí své improvizační umění skrze zábavnou show ve stylu známého pořadu "Partička". Přijďte si užít večer plný humoru, dobré nálady a nezapomenutelných zážitků. Akce začíná v 19.30.

Pražská kaviareň tentokrát s Daliborem Roháčem

23. října 2017

Tentokrát se jedná o diskusi se světově uznavaným slovenským ekonomem a politickým analytikem Daliborem Roháčem. Budeme diskutovat na téma: Evropská integrace a transatlantické vztahy v éře populismu: jak může Slovensko uspět v nejistém světě? Akce začíná v 19.00.

Podzimní Inventura písní

21. října 2017

Inventury písní jsou téměř pravidelná motivační setkání studentů zpěvu Terezy Staňkové. Tentokrát zazní kromě jiných i písně pohádkové, které by si mnoho dospělých rádo zazpívalo, ale nenachází vhodnou příležitost. Ta nastane 21.10. od 19.30.

Koncert kapely FourCette - Jazz, Pop & Funky

19. října 2017

FourCette je kapela hrající barvitou, melodickou hudbu sahající od smooth jazzu, latinsko-americké hudby přes pop i funky. Můžete se těšit na řadu vlastních skladeb, soudobých hitů v původních či vlastních aranžích. Koncert začíná v 19.30.

Liberty Evening PRG: Kryptoekonomie 101

11. října 2017

Stojíme na počátku vzniku nového odvětví ekonomie? Kryptoekonomie je nově vznikající obor, který dává vhled do problematiky kryptoměn a ukazuje, proč je moudré věnovat pozornost i ekonomické stránce tohoto fenoménu, nejen stránkám spekulativním či technologickým. Proč a jak funguje veřejný blockchain? Co se děje když si koupíte kávu za Litecoin? A proč je současný rozmach v počtu kryptoměn skvělý i když většina z nich selže? Na tyto a mnohé další otázky Vám přijde na náš další Liberty Evening odpovídat a přednášet Josef Tětek, ředitel pro vzdělávání v Liberálním Institutu a autor mnoha článků nejen o ekonomii a kryptoměnách pro FINMAG. Akce začíná ve 20.00.

Energetická transformace-jak dál?

10. října 2017

Přírodní katastrofy v Karibiku a ve Spojených státech nám v neposlední řadě ukázaly, že je potřeba mluvit o nové politice, týkající se klimatu. S tím také souvisí nová koncepce energetické politiky. Německo učinilo v tomto ohledu v posledních letech velký krok kupředu. Přechod k jiným energetickým zdrojům v Německu spočívá v odstoupení od jaderné energie a v podpoře obnovitelných zdrojů. Na této akci představí Werner Neumann (expert na oblast energetiky z německého Svazu pro ochranu životního prostředí a přírody) projekt o energetické transformaci. V rámci diskuze se pak místní experti a expertky budou snažit objasnit, zda se německá zkušenost s obratem v energetice dá použít i jako příklad pro Českou republiku. Vstup zdarma. Na této události je zajištěn simultánní německo-český překlad. Akce začíná v 18.00.

Kavárny naživo - divadelní představení Zmrzlík ve vesmíru

4. října 2017

Originální sci-fi námět! Galaktická muzika a pohyby. Marionety! Fenomenální komiksová dekorace. Pomoc! Nanuk Zmrzlík byl unesen! Právě sviští ve vesmírné lodi okolo obrovské modré galaxie a míří na ufounskou planetu. Tam už ho očekává zlý vládce ufounů ve své děsivé laboratoři… Jak to s ním dopadne? Přijďte se podívat! Již brzy startujeme, připravte si letenky! Akce začíná v 15.00.

Kavárny naživo - divadelní představení Autorské čtení

4. října 2017

Komediální hra Autorské čtení. při které zazní větší než malé množství autorských textů od Aleše Surmy a Jaroslava Ondřeje. Do rytmu vtípků zabrnká Laco Hlava. Tato hra není pouze o obyčejném čtení prózy a poezie pod kavárenskou lampičkou. Toho se již oba autoři s hereckou duší vzdali. Je to komické divadelní představení, v němž se dva spisovatelé, Sigfried Moon a Jaroslav Ondřej, octnou v prekérní situaci. Omylem si domluvili svá klasická autorská čtení na stejném místě, ve stejný den a čas. Oba spisovatelé se již dlouho znají, ale nikdy se na ničem neshodli. Jedna věc je nyní však oběma jasná. A to, že pódium spolu sdílet rozhodně nebudou. Komu nakonec připadne sláva či rajčata létající na prkna? A dokážou se dva vzdělanci na něčem shodnout a nebo se sprostě poperou? Uvidíme… Na představení, v jehož rámci zazní větší než malé množství humoru a původních autorských textů. Akce začíná ve 20.00.

Podzimní literární středy – autorská čtení z nových knih - Ivan Kruis DNĚNÍ

4. října 2017

Básník, editor a publicista čte ze své nové, už šesté básnické sbírky. Spoluúčinkuje Rudolf Kvíz (recitace), hudební doprovod Tomáš Víšek (klavír) a úvodní slovo básnířka Jana Štroblová. Akce začíná v 17.00.

Uvedení aplikace Dotační parazit

3. října 2017

Odhalit, komu plynou dotace z veřejných rozpočtů, umožní lidem aplikace Dotační parazit, kterou v úterý představí někdejší náměstek ministra financí a nyní předseda neziskové organizace Centrum of Excellence for Good Governance (CEGG) Lukáš Wagenknecht v Café Kampus. Akce začíná v 10.00.

Liberty Evening PRG: Historie a teorie free bankingu

27. září 2017

Bankovní a peněžní sektor je v dnešním světě unikátním hybridem mezi státním a soukromým podnikáním, které má od státu řadu zvláštních privilegií a podléhá regulacím, jenž jsou v jiných oborech soukromého podnikání nevídané. Je taková podoba finančního sektoru nevyhnutelná, nebo by bylo možné oddělit bankovní podnikání od státu a postavit ho na roveň s ostatními sektory? Na tuto otázku ve své přednášce bude odpovídat Vladimír Krupa z Liberálního Institutu, autor a překladatel článků a knih týkajících se zejména rakouské ekonomie a filosofie liberalismu. Akce začíná ve 20.00.

Karin Hlaváčová & Barbora Formánková – FACES

12. září 2017

Výstava fotografií mladých studentek, které se původně rozhodly fotit pouze pro radost. Portréty zachycují nejrůznější lidi s pomalovanými obličeji, vyjadřující nejrůznější emoce. Barvy mají vytvářet pomyslnou masku, aby každý mohl projevit svou skrytou stránku. Modelové a modelky byli naprostí amatéři a díky tomu je každá fotografie jiná a jedinečná. Výstava bude v kavárně k vidění od 10. září do 12. listopadu 2017. Vernisáž se uskuteční 12. září od 18:30 hodin.

Beseda Spolku pro efektivní altruismus

21. srpna 2017

Efektivní altruismus je forma filosofického pragmatismu, která nabádá jednotlivce, aby zvažovali při rozhodování všechny světové problémy a možné způsoby jednání, a pak se chovali tak, aby podle svých osobních hodnot přinesli světu co největší pozitivní dopad. Na meetupu českého Spolku pro efektivní altruismus formou panelové diskuze vystoupí Harvardský student Aleš Flídr, Radim Lacina studující na Oxfordu a Jan Kleňha, předseda české odnože tohoto mezinárodního hnutí. Akce začíná od 18.30.

STAR WARS at the Cafe Kampus

7. srpna 2017

Meet JOHN TYLER, film musician who played trumpet and horn on THE ORIGINAL RECORDING OF THE STAR WARS MUSIC, 1977, conducted by the composer, John Williams - and naturally with George Lucas in attendance. John will talk about Star Wars, and what's it like to be an instrumentalist on the first recordings of many famous themes. John was there for the very first time this now world famous music was ever played! John will be happy to answer questions and sign autographs. It starts 6 pm.

Show Tomáše Vítka #2

18. července 2017

Talkshow, do které jsou pozváni dva hosté, jeden ze světa byznysu či obchodu a podnikání a druhý mediálně známý. Výsledek nemá za cíl diváky jen rozesmát, ale taky otevřít obzory a "namotivovat k úspěchu", ať už v čemkoliv. Celá show je stavěna právě na této přidané hodnotě. Celá myšlenka vznikla celkem nedávno v Café Kampus, kam autoři náhodně zavítali na jednu "divadelní" show, nicméně celé to vychází z dlouholeté chuti podobný projekt zrealizovat. Cílovou skupinou diváků show budou minimálně ze začátku mladší lidé kolem 25 let a zároveň diváci na youtube, kde bude talkshow sdílena. Akce začíná v 19.00.

Křest knihy Brány Skeldalu: Bílá věž

12. července 2017

Jindřich Rohlík dlouhá léta působil jako editor herních časopisů Excalibur a Score i jako scénárista a moderátor televizního pořadu Game Page (ČT). Více než pro svou novinářskou činnost je znám coby autor série počítačových her Brány Skeldalu (poslední díl vyšel v roce 2016 s podtitulem 7 mágů). Osm let pracoval na svém velkém románu ze stejného světa, jehož druhý díl pokřtí v Café Kampus v 12.července v 19:00. Znovu se v něm setkají hrdinové, kteří by dali levou ruku (i když ne nutně vlastní) za to, aby se potkat nemuseli. Filipa, Elvíru a Wahargema vykopli ze slušné společnosti. Řízením osudu se všichni tři ocitli na palubě lodi, která pluje k ostrovu, který existuje pouze v legendách. Přicházejí na něj v době, kdy se z jihu ostrova pomalu začíná šířit cosi temného."

Petra Makaloušová – Léto v Café Kampus

11. července 2017

Výstava obrazů a grafik malířky a animátorky Petry Makaloušové, která po škole nastoupila do studia Bratři v triku a později začala spolupracovat s animačním studiem České televize na tvorbě Večerníčků. Nyní se věnuje volné tvorbě a účastní se výtvarných festivalů u nás i v zahraničí. Výstavu bude možné v kavárně shlédnout od 9. července do 10. září 2017. Vernisáž se uskuteční 11. července od 19 hodin.

Kabaretní Stud.io - Sanitka

29. června 2017

Vaše tělo ztuhlo a brání vám v tanci s dívkou, kterou ve skrytu duše milujete? Stojíte na jevišti plni pochyb, hra je to pitvorná, ale přesto vám zlomyslně tleskají? Žijete v době, jejíž jméno neznáte, ale přesto, že strach vás žene dál, váš tep se zpomaluje? Potom jste se stali chovanci uzavřeného oddělení okresní polikliniky, kterou již nikdo neopustí. Sice existuje číslo na ústřednu s vrátným Pánem. Ale ten vás v tuhle hodinu už nikam nepřepojí. Protože právě začíná jeho oblíbená Sanitka. A vy jste s námi na skupinové terapii. Kabaretní Stud.io sdružuje filmaře, akademiky, akrobaty, herce, klauny a studenty, kteří věří, že kabaretní forma dokáže podat přesvědčivou zprávu o stavu světa kolem nás. Hledáte odpovědi? Předložíme vám otázky! Vstupné 80 Kč. Akce začíná ve 19.00

Prague Turkish Theater

27. června 2017

If you'd like to experience a new form of theater in Prague, come to see the improv comedy show performed by the Prague Turkish Theater troupe at Cafe Kampus on Thursday from 7:00 pm. The 90-mins show consists of short interactive plays that we create at that moment based on the topics you choose for us. The language is officially Turkish, but we use a lot of body language and gibberish too! There is no entrance fee. We will be happy to see you there and get some inspiration and ideas from you for our plays. Feel free to bring your friends, families, kids, neighbors...

Show Tomáše Vítka

20. června 2017

Talkshow, do které jsou pozváni dva hosté, jeden ze světa byznysu či obchodu a podnikání a druhý mediálně známý. Výsledek nemá za cíl diváky jen rozesmát, ale taky otevřít obzory a "namotivovat k úspěchu", ať už v čemkoliv. Celá show je stavěna právě na této přidané hodnotě. Celá myšlenka vznikla celkem nedávno v Café Kampus, kam autoři náhodně zavítali na jednu "divadelní" show, nicméně celé to vychází z dlouholeté chuti podobný projekt zrealizovat. Cílovou skupinou diváků show budou minimálně ze začátku mladší lidé kolem 25 let a zároveň diváci na youtube, kde bude talkshow sdílena. Akce začíná v 19.00.

Wlastenecké setkání s Ludvíkem Vaculíkem

5. června 2017

Wlastenecké setkání s Ludvíkem Vaculíkem v předvečer druhého výročí jeho úmrtí. Ze záznamu a částečně živě promluví Miroslav Zikmund, Ondřej Vaculík a Antonín Bajaja. Natočil a promítne Jack Coling, editor portálu CzechLit.cz. A překvapení nakonec! Zazpívají a zavzpomínají Wlastenci, zahraje Jiří Šlupka Svěrák. Akce začíná v 17.30.

Jan Těsnohlídek // autorské čtení // + hosté

1. června 2017

Jan Těsnohlídek // autorské čtení // + hosté: Z románu ADA většinou nečtu. Knížka už je rozebraná, ale našel jsem posledních pár kousků, tak kdo byste měl zájem, tak se pro ně stavte - dotisk zatím v plánu není a další čtení z téhle prózy taky ne, takže ve čtvrtek jedinečná příležitost si něco poslechnout a se vidět. Přečtu i něcomálo ze sbírek a i pár úplně nových textů... Hosté: Katarina Rakušček, Šimon Leitgeb, Dominik Zezula. AKce začíná v 19.00.

Premiéra studentského filmu Halo? a Nina

26. května 2017

Premiéra studentského filmu Halo? a Nina proběhne v salónku Café Kampus 26.5.2017 od 19.00. Nina: Děj se odehrává v prostředí divadla, nejedná se však o divadelní drama. Příběh porušuje jednotu místa, času i děje. Hlavní hrdina snímku je totiž zároveň postaven do role diváka neočekávané partnerské tragédie a snaží se tak vyrovnat s katastrofálními následky, které převrátily jeho život naruby. Halo: Opravdu musíme být dostupní 24/7? Drama zachycující život mladého cílevědomého Honzy, který každý večer tráví se svou babičkou, která jako jediná vidí, jak moc je Honza svou prací pohlcen. Je schopný pro svou práci obětovat cokoliv. Ale za jakou cenu? V hlavních rolích se představí Kryštof Dvořáček a Pavla Hubáčková.

Koncert amatérů v Café Kampus

18. května 2017

Několik kamarádů, co chtějí ukázat, co umí zahrát (a přimět sami sebe cvičit) Vám ukáže, co umí. Uslyšíte například klarinet, saxofon, piano, modulární syntetizátor a housle. Budou hrát společně i jednotlivě, hrát z not i improvizovat. Akce začíná v 19.00.

Workshop #prsakoule

17. května 2017

Na vzdělávacím workshopu #prsakoule se dozvíš: – jak včas rozpoznat rakovinu prsu, varlete a dalších orgánů – kde a jak probíhají preventivní kontroly – kam zajít, když na sobě něco neobvyklého objevíš – jak o rakovině a dalších závažných onemocněních mluvit, pokud onemocníš ty nebo někdo z tvých blízkých. A především si vyzkoušíš: – nahmatat bulky na modelech prsou a varlat – správnou techniku jejich samovyšetřování. Vstupné dobrovolné :-) Akce začíná v 18.00.

Zuzana Hnídková - Praha instagramová

16. května 2017

PRAHA INSTAGRAMOVÁ je název výstavy, která převádí primárně instagramovou podobu autorčiných fotografií do jiného rozměru a světla, než je jen zobrazení na displeji mobilního telefonu. Praha je hlavním tématem těchto fotografií a díky časovému rozpětí vystavovaných záběrů se přeneseme do všech čtyř ročních období. Jaro, léto, podzim i zima jsou zde zobrazeny v jejich nejslušivějších pražských podobách. Tuto ucelenou kolekci doplňuje dosud nezveřejněná série fotomanipulací, jež testují divákovo vnímání světa. Výstava bude v kavárně k zhlédnutí do 9. července a vernisáž se uskuteční 16. května od 18.30.

Scénické čtení básní Christiana Morgensterna

12. května 2017

Hvězdný jarmark s panem Morgensternem. Scénické čtení s hudbou a pantomimou. Akce začíná ve 20.00.

Literární středa Umělecké besedy - májové autorské čtení z knihy Miloše Horanského

10. května 2017

Uvedení knihy a autorské čtení nové knihy Miloše Horanského Dlužní kniha milosti. S autorem spoluúčinkují Jiří Žák, herec Divadla na Vinohradech a Hana Strejčková, dramaturgyně a režisérka. Začátek akce v 17 hodin.

Jan Těsnohlídek - křest knihy Básně 2005 - 2013

10. května 2017

Dne 10.5. bude v Café Kampus uvedena kniha Básně 2005 - 2013, kterou vydává Nakladatelství Knihovna Polička a je souborným vydáním knih Násilí bez předsudků, Rakovina a Ještě je co ztratit. Na obálce motiv od Jaromír 99 a celkově je to skvěle vyvedená knížka. Akce začíná ve 20.00.

Russia's leverage in Central Europe: Similarities & Differences

9. května 2017

Prague Security Studies Institute would like to invite you to a public discussion "Russia's leverage in Central Europe: Similarities & Differences", in which four experts from the Visegrad countries (Czech Republic, Slovakia, Hungary and Poland) will dwell into various tools that Kremlin uses to compromise countries in the region. Do we understand the complexity of Russian influence and its impacts on Visegrad countries? Do spreaded narratives and employed influence strategies differ among them? Come and join us for this timely discussion. Among the distinguished speakers will be: - Ivana Smolenova, Fellow and Head of the Initiative to Raise Awareness about Russian Disinformation in CEE, Prague Security Studies Institute, Czech Republic/Ukraine, - Andras Deak, Foreign Policy Analyst, Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy, Hungary, - Antoni Wierzejski, Analyst, Centrum Stosunków Międzynarodowych, - Dušan Fischer, Head of the International Security Program, Slovak Foreign Policy Association. The event is open to public and the language of the discussion is English. Vstupné je zdarma, akce začíná v 19.00.

Kavárenský seminář - Common Law Society

4. května 2017

Tématem tohoto kavárenského semináře bude přeshraniční insolvenční řízení a hostem bude JUDr. Tomáš Richter LL.M., Ph.D. Akce probíhá jako přednáška a následně přednášející odpoví na případné dotazy. Akce začíná v 19.00.

Liberty Evening PRG: Neoliberální revoluce v Chile - Penze

3. května 2017

Dne 4. 11. 1980 byla v Chile, v rámci mohutných protržních reforem, schválena radikální reforma dosavadního penzijního systému (PAYG), který se zejména kvůli nepříznivému demografickému vývoji začal postupně stávat dlouhodobě neudržitelným. Kdo byli hlavní hybatelé těchto reforem a z čeho vycházeli? Jaké jsou hlavní klady a zápory tohoto důchodového systému a kdo na něm nejvíce získává či naopak tratí? A jak vypadá tento systém v současnosti? To vše a jistě i mnohem více nám poví na našem dalším Liberty Eveningu Ing. Petr Brabec, vyučující předmětu Sociální a zdravotní systém na Národohospodářské fakultě VŠE a přední český odborník na problematiku chilského penzijního systému. Akce začíná ve 20.00.

Autorský koncert Šárky Krejčí

2. května 2017

Textařka a klavíristka Šárka Krejčí zazpívá a zahraje písně ze své tvorby pro dospělé i pro děti. Můžete se těšit na textově i hudebně pestrou produkci, ve které se objevují stopy jazzu, folku, klasické hudby a mateřství. Akce začíná v 19.00.

Papa, can you hear me? - večer starých filmových písní

26. dubna 2017

Zpěvačka, sbormistryně a lektorka zpěvu Ema Máchová a její žáci budou zpívat písně od dob starých čskoslovenských černobílých filmů po americké pestrobarevné muzikály. Klavírního doprovodu se ujme Miroslav Míč. Těšíme se na vás od 18.30h

Klub islandských fanatiků - Poetry Cabaret Ásgeira H Ingólfssona

25. dubna 2017

Islandského spisovatele a žurnalistu nyní žijícího v Praze, inspirovala německá herečka Hanna Schygulla, která přijela na Island s představením, ve kterém zpívala písně pro ni v různých dobách důležitých a vyprávěla k nim historky ze života. Cílem Ásgeira je dělat to samé, ale místo písní recituje své básně, které doprovází příběhy, které se k nim váží. A doufá, že tak může ukázat jinou stranu své země – Islandu, než která je běžně prezentována veřejnosti v zahraničí. Příběhy obyčejné všední každodennosti, o velkých změnách na Islandu i o jeho magickém kouzlu. Islandsky s českým překladem. Vstup volný. Zároveň proběhne křest závěrečného dílu trilogie Jóna Kalmana Stefánssona - Lidské srdce - Hjarta mannsins. Knihu představí nakladatelka Šárka Šavrdová a překladatelka Marta Bartošková. Akce začíná v 18.00.

Pravda o kůži - veřejná debata

24. dubna 2017

S opalovacím krémem se neopálím. Solária jsou škodlivá. Zajímá tě, co je pravda a co mýtus? Tak doraž 24. dubna do Café Campus a dozvíš se, jak to s kůži doopravdy je. Zaměříme se opalování, mateřská znaménka, ale třeba i na akné a vrásky. Navíc budeš mít možnost zeptat se našich odborníků na vše, co tě o kůži zajímá. Naše pozvání přijali následující hosté: MUDr. Miroslav Důra Dermatovenerologická klinika, 1. LF UK a VFN Praha, MUDr. Štěpán Hrňa Dermatovenerologická klinika, 1. LF UK a VFN Praha a MUDr. Karolína Koblová Dermatovenerologická klinika, 2. LF UK a Nemocnice na Bulovce. Akce začíná v 19.00. Vstupné: 100 Kč (dovolíš tak organizaci Loono pořádat další a další “Pravdy o .....")

Liberty Evening PRG: Ideas matter - German post-war resurrection

19. dubna 2017

The situation in Germany after World War II was disastrous. The country was torn apart not only economically and socially, but also morally by its previous war efforts. How is it possible that the same country became one of the most flourishing economies in the world just a few decades later? What ideas were the drivers behind this extremely fast recovery? And who were the people standing behind the phenomenon commonly referred to as the “German economic miracle”? Dr. Stefan Kolev, professor of economics at the University of Applied Sciences Zwickau, deputy director of the Wilhelm Röpke Institute in Erfurt and an international faculty member of the CEVRO PPE program has accepted our invitation to our next Liberty Evening to tell us more about this famous resurrection. Starts at 8 p.m.

Koncert kapel Blue Tangerine a Anna W Quintet

18. dubna 2017

Kapela Blue Tangerine (zpěv - Klára Ďurik, piano - Anna Würtherlová, baskytara a cajon - Hana Vedralová, kytara - Jiří Würtherle) hraje blues, jazz a folk. Uslyšíte jazzové standardy, ale také písně od Norah Jones, Reginy Spektor nebo od Zuzany Navarové. Kapela Anna W Quintet (piano - Anna Würtherlová, zpěv - Alžběta Kindlmanová, saxofon a flétna - Jiří Žák, baskytara - Jan Plášil, bicí - Antonín Jína) hraje skladby na pomezí jazzové a populární hudby. Uslyšíte autorskou tvorbu či kompozice od Michela Petruccianiho a Michela Camila. Akce začíná ve 20.00.

Studenti VOŠ publicistiky uvádí literární almanach

12. dubna 2017

Studenti Vyšší odborné školy publicistiky pod vedením Václava Vokolka sestavili literární almanach plný poezie. Almanach se rozhodli pokřtít v Café Kampus. Během večera zazní i vybrané básně v podání autorů. Akce začíná ve 20.00

Pravda o porodu - veřejná debata

11. dubna 2017

Zajímá tě, co se při porodu děje? Doraž 11. dubna do Café Kampus a dozvíš se, jak to s těmi porody doopravdy je. Odtajníme, jak porod vlastně probíhá, jak se rodí v nemocnici a doma, jaká je situace v ČR a v zahraničí, ale také třeba, jaké to je být otcem u porodu. Navíc budeš mít možnost zeptat se našich odborníků na vše, co tě o porodech zajímá. Akce začíná v 18.00. Vstupné: 100 Kč ––> dovolíš tak organizaci Loono pořádat další a další “Pravdy o ....." :-)

Uvedení knihy Eduarda Burgeta Dramatik na pranýři. Podivný osud spisovatele Františka Zavřela

6. dubna 2017

Nakladatelství Academia vás srdečně zve na uvedení knihy Eduarda Burgeta Dramatik na pranýři - Podivný osud spisovatele Františka Zavřela v salónku kavárny a galerie Café Kampus. Knihu uvedou Jan Galandauer a Jiří Pokorný, v průběhu večera zazní ukázky ze hry Ladislava Stýbla Heroika/Play Zavřel v podání herce Jiřího Bartoně. Akce začíná od 18:30.

Liberty Evening PRG: Efektivní Altruismus

5. dubna 2017

Efektivní altruismus je rapidně rostoucí sociální hnutí a filosofie inspirováno zejména myšlenkami vlivného filosofa Petra Singera. Jedná se o filantropický směr, který obhajuje racionální, na důkazech založený přístup k řešení globálních problémů a prosazování etických hodnot. Jaká jsou jeho základní východiska? Čím se zabývá? A nalezneme nějakou shodu s libertariánským hnutím? Za Spolek pro efektivní altruismus vystoupí Radim Lacina. Radim je jedním ze zakládajících členů tohoto spolku a studuje filosofii a lingvistiku na Oxfordské univerzitě. Akce začítá ve 20.00.

KULTURUS fest - večer humoru

1. dubna 2017

Vystoupí autoři oděského almanachu „Deribasovskaja-Rišeljevskaja“ Igor Pomerancev a Jevgenij Demenok. „Chcete-li se narodit v Oděse, musíte se stát spisovatelem,“ řekl jednou Jurij Oleša, čímž parafrázoval rčení, které se objevilo v polovině 20. let: „Chcete-li být spisovatelem, musíte se narodit v Oděse“. Obyvatelé Oděsy nebyli by sami sebou, pokud by nepoužívali ve svých dílech humor; ten se stal klíčový v dílech některých z nich. Tuto tradici začal „král fejetonu“ Vlas Doroševič a ona pokračuje dodnes. Igor Pomerancev a Jevgenij Demenok budou číst nejen své povídky, ale i humoristická díla Vlasa Doroševiče a Arkadije Avěrčenka, Michaila Žvaněckého a Michaila Vexlera. A možná i dalších autorů. Co může být lepším překvapením pro aprílový večer? Akce začíná v 19.00.

Idealisté.cz - debata o současných politických trendech, sociální demokracii a aktivismu

29. března 2017

29.3.2017 proběhne v Café Kampus veřejná debata o současných politických trendech, sociální demokracii a aktivismu, kterou pořádá spolek Idealisté.cz. Hosty budou doc. Tereza Stöckelová a doc. Ondřej Císař (oba Sociologický ústav AV ČR). Akce začíná v 19.00.

Kabaretní Stud.io - Sanitka

28. března 2017

Vaše tělo ztuhlo a brání vám v tanci s dívkou, kterou ve skrytu duše milujete? Stojíte na jevišti plni pochyb, hra je to pitvorná, ale přesto vám zlomyslně tleskají? Žijete v době, jejíž jméno neznáte, ale přesto, že strach vás žene dál, váš tep se zpomaluje? Potom jste se stali chovanci uzavřeného oddělení okresní polikliniky, kterou již nikdo neopustí. Sice existuje číslo na ústřednu s vrátným Pánem. Ale ten vás v tuhle hodinu už nikam nepřepojí. Protože právě začíná jeho oblíbená Sanitka. A vy jste s námi na skupinové terapii. Akce začíná ve 20.00. Vstupné 80 Kč. Kabaretní Stud.io sdružuje filmaře, akademiky, akrobaty, klauny a studenty, kteří věří, že kabaretní forma dokáže podat přesvědčivou zprávu o stavu světa kolem nás. Hledáte odpovědi? Předložíme vám otázky!

Integrity Life - DŮVODY PRO RADOST

26. března 2017

Jak pěstovat zdravé životní postoje, které vedou k rozvíjení vděčnosti? A co jsou největší zabijáci radosti v našich životech? O to se s námi podělí Ing. Josef Pavliňák, ředitel Integrity Life. Srdečně zve studentské hnutí Integrity Life. Akce začíná v 18.00.

Projekt Názorování - Kam směřuje vzdělávání na středních školách?

23. března 2017

Kam směřuje středoškolské vzdělávání? Je cesta k lepší kvalitě výuky skrz soukromé školy? Přijďte besedovat o tom, co je potřeba změnit a jaké jsou vaše pocity ze současného stavu českého školství. HOSTÉ: Štěpán Kment, předseda České středoškolské unie, Ondřej Kania, spoluzakladatel společnosti J&K Consulting, Ondřej Šteffl, zakladatel první soukromé školy gymnázia PORG a společnosti Scio. Budeme se na vás těšit! Akce začíná v 18.00.

Liberty Evening - A Primer on Religion and Liberalism

22. března 2017

The relationship between freedom and religion has always been complicated and inconsistent. Some of the most formidable enemies of liberalism has drawn their strength from the religious thought. But so has many of its greatest champions. The next Liberty Evening will help us understand the intertwining histories of liberty and christian religion and will shed more light upon their thunderous relationship. Jörg Guido Hülsmann is senior fellow of the Mises Institute and author of Mises: The Last Knight of Liberalism and The Ethics of Money Production. He teaches in France, at Université d'Angers. Start at 20.00.

Turkish movie nights: AY LAV YU

20. března 2017

Vážení přátelé Turkish movie nights, máme tu již 14té promítání tureckých filmů v řadě. Film "Ay lav ju" pojednává o mladém muži, který se po studiích v zahraničí vrací do rodné vesnice v Turecku se svou americkou nevěstou. Jak bude tato skutečnost přijata…?! Film bude promítán v tureckém jazyce s anglickými titulky. Budeme se na Vás opět těšit! Akce začíná v 19.00.

Neformální debata na téma Donald Trump

15. března 2017

Žhavým tématem poslední doby je nově zvolený prezident USA Donald Trump. Americký republikánský politik, podnikatel a 45. prezident Spojených států amerických, kterým se stal v lednu 2017. Pojďme společne podiskutovat a podívat se na události kolem amerického prezidenta z trošku neformální perspektivy. Tato debata produkuje značné množství nelehkých otázek a polarizuje společnost. Co nám přinese/přineslo nemyslitelné zvolení Donalda Trumpa ? Jaké ohlasy to vyvolává ve světě? Na všechny tyto ožehavé otázky se nám pokusí dát odpovědi hlavní ekonom skupiny Cyrrus a autor ekonomické literatury Lukáš Kovanda. První ze série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava. Neváhejte dorazit a podělit se o své názory při odlehčené atmosféře. Akce začíná ve 20.00.

Vladimír LXX Mišík - Fotografie Jaroslava Prokopa

14. března 2017

K oslavě významného životního jubilea místní rockové legendy Vladimíra Mišíka připravil fotograf Jaroslav Prokop kolekci fotografií od poloviny sedmdesátých let po současnost. Kurátorský záměr nebyl v tomto případě nijak složitý. Jeho cílem bylo sdělit, že to, co tu vidíte, je pravda a vzdát tak poctu jednomu pravdivě žitému životu. Výstava potrvá od 12. 3. do 14. 5. 2017. Jejími kurátory jsou Karel Haloun, Luděk Kubík a Ivan Prokop. Vernisáž výstavy proběhne 14. 3. 2017

Liberty Evening PRG: Svoboda médií v době informační války

8. března 2017

Mediální prostředí v České republice doznalo, zejména v posledních několika málo letech, radikálních změn. Můžeme pozorovat, navzdory neustále vznikajícím novým informačním zdrojům, že dochází k postupné koncentraci mediálního trhu do rukou úzkého okruhu vlivných jedinců, což má negativní vliv na svobodu a nezávislost tištěných a digitálních médií. Jaká je současná situace? Nezneužívají sdělovací prostředky svého obrovského vlivu k matení veřejnosti například pomocí častokrát velmi nekritického hodnocení svého chlebodárce? A snaží se aspoň některá z nich se současnou, veskrze špatnou, situací něco dělat? Pozvání na náš další Liberty Evening přijal pan Pavel Šafr, novinář, v současné době šéfredaktor internetového deníku Forum 24 a bývalý šéfredaktor největších deníků v zemi – od MF Dnes přes Lidové noviny až po Reflex. Akce začíná ve 20.00.

Medicafé - Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc

28. února 2017

S letním semestrem přichází i další MediCafé a všichni jste zváni k posezení s kávou u tématu psychických poruch, jejich projevech, následcích a dalších. Jako hosta mezi nás přivítáme význačného odborníka na tuto problematiku, ředitele Národního Ústavu pro Duševní Zdraví, prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc. FRCPsych., jehož poutavý výklad jistě zaujme a obohatí! Akce začíná v 19.00.

KULTURUS fest - Boris Němcov

27. února 2017

Program večera: film o Borisu Němcovovi, Rozhovor s jeho dcerou (Skype) a následná diskuse. Akce začíná v 19.00.

Saxofonový koncert

23. února 2017

Žáci saxofonových lekcí přijdou zahrát pro své rodiče, přátele a všechny, kteří si chtějí poslechnout hru na jeden z nejzajímavějších hudebních nástrojů. Těšíme se na vás. Začátek koncertu okolo 19:00 hodin.

Liberty Evening Prague - Život a dílo Adama Smithe

21. února 2017

Při příležitosti znovuvydání českého překladu Bohatství národů si připomeneme životní dílo jeho autora, titána liberálního myšlení, Adama Smithe. Z pera nenápadného Skota vzešla jedna z nejvlivnějších knih lidské historie, jež dala vzniknout nejenom vědnímu oboru ekonomie, ale zároveň objasnila světu podstatu a fungování tržního kapitalismu. Kromě svého magnum opus napsal Smith také častokrát opomíjenou knihu o morální teorii, která bývá často nepochopena a kterou on sám považoval za své nejdůležitější dílo. O Adamu Smithovi a jeho díle nám na další Liberty Evening přijde povědět David Lipka, Ph.D, absolvent VŠE v Praze a současný proděkan pro studentské záležitosti na Anglo-Americké univerzitě. Akce začíná ve 20.00.

Diskuzní večer Spolku posluchačů architektury - ZKUŠENOSTI

21. února 2017

ZKUŠENOSTI je setkání se studenty a absolventy architektury, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. ZKUŠENOSTI jsou o inspiraci a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia a práce nejen v zahraničí. ZKUŠENOSTI vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. ZKUŠENOSTI jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Akce začíná v 19.00.

Debata spolku Idealisté.cz s panem premiérem Bohuslavem Sobotkou

6. února 2017

Českou sociální demokracii čeká sjezd, na kterém se rozhodne, jací lidé budou vést největší českou politickou stranu do voleb. Jak si jednotliví kandidáti do vedení představují fungování sociální demokracie? Jakou vizi pro Českou republiku by chtěli představit? Jak by ji chtěli realizovat? To se dozvíte na debatním setkání spolku Idealisté.cz s premiérem a kandidátem na předsedu ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Diskuze se uskuteční 6. 2. 2017 od 16:00 v zadním salónku Café Kampus.

Vernisáž výstavy Zuzany Richterové - WOMEN

17. ledna 2017

Zuzana Richter, narozená v Praze, objevuje v šestnácti letech tajemnou krásu fotografie. Práce v temné komoře, experimenty s použitím dřeva a keramiky přetrvávají až do nového století. Při studiu grafického designu v Berlíně se poprvé setkává s digitální fotografií. Fotografie s možností počítačového propojení je inspirací k dalšímu formátu: černobílá v kombinaci s červenou barvou. 2004 získává první cenu za digitální fotografii v soutěži Praha fotografická. Digitální fotografii můžeme najít i v její grafické práci (plakáty, tiskoviny ale i webové stránky). Jedním z velkých projektů byly fotografické koláže se sochami Ludmily Seefried-Matějkové, které byly společně vystaveny 2011 i v Praze. Vystavuje hlavně v Německu a v České Republice. Výstava WOMEN nás nechá nahlédnout do vnitřního světa žen a dívek, zachycených v situacích denního života, i fantazie kolemjdoucích ... ale stylizované pojetí fotografky s umýslem zdůraznit myšlenku ještě zmnohonásobí efekt a prožitek výsledné fotografie… Akce začíná v 18.30. Výstava je podpořena uměleckou společností PRO ARTE VIVENDI e.V. Berlín

Rok v Indii

27. prosince 2016

Cestovatelská beseda s Alešem, který se do Indie vydal pracovat po dokončení vysoké školy. Prožil skvělý rok v Západním Bengálsku a Indii procestoval křížem krážem. Povídat si budeme o práci v Indii, indickém jídle, kultuře a třeba i o koupání v Ganze. Přijďte si poslechnout vyprávění o tom, jak se českému klukovi žilo v Kalkatě. Akce začíná v 19.00.

Vánoční recitál v Café Kampus

22. prosince 2016

speciální vánoční koncert zpěvačky Jany Machové (Praha) v doprovodu klavíristy Milana Vilče (Opava). Přijďte se předvánočně zasnít s písněmi Voskovce, Ježka, Zuzany Navarové, Joni Mitchell, Tori Amos a dalších. Vstupné 100,- Kč. Akce začíná v 19.00.

Křest knihy PRINCIP IMAGINACE - Pracovní sborník Skupiny českých a slovenských surrealistů

18. prosince 2016

Tvůrčí proces – Hry/Experimentace – Volná tvorba Uspořádali František Dryje, Šimon Svěrák a Roman Telerovský, vydal Spolek Analogon, www.analogon.cz Představení sborníku básní, výtvarných prací, úvah, názorů, esejů, obrazových a textových experimentací devětadvaceti autorů – členů současné Skupiny českých a slovenských surrealistů a jejich spolupracovníků. Uvádí František Dryje, texty čtou a experimenty provádějí Ivana Uhlířová a Vasil Fridrich. Kniha během večera v prodeji za výrazně sníženou cenu! „Najdeme-li v surrealismu aktivitu, jejíž trvalost by dokázala vyvolat vztek pitomců, pak to bude zcela jistě hra…“ André Breton Surrealistická tvorba je výrazem vztahu člověka ke světu, vztahu tak vážného, že se může ve tvůrčím procesu manifestovat jedině s humorem, aby konečné dílo nezemřelo pod tíhou světa či se naopak nerozplizlo do sentimentálního žvatlání. Akce začíná v 18.00.

Uvedení knihy O přistěhovalectví a uprchlících

15. prosince 2016

Dovolujeme si Vás pozvat na představení nové publikace nakladatelství Filosofia, O přistěhovalectví a uprchlících, významného britského filosofa Sira Michaela Dummetta. Akce proběhne 15. prosince od 17 hodin v salonku Cafe Campus. O edici Dnešní svět a knize samotné promluví dr. Tomáš Hříbek, tématu našich závazků vůči uprchlíkům a imigrantům se bude věnovat prof. Tomáš Halík. Publikace bude k dispozici s 25% slevou. Akce začíná v 17.00.

Vánoční muzicírování

14. prosince 2016

Studenti Hudebních lekcí spolu s jejich lektory si přijdou zamuzicírovat a vánočně se naladit do Café Kampus ve středu 14. prosince od 18:30. Těšit se můžete na dechové nástroje, klavír i akordeon. Přijďte si s námi zahrát, nebo se jen zaposlouchat, vítán je každý milovník hudby!

Liberty Evening Prague: Existují prospěšné regulace?

7. prosince 2016

Tradiční vysvětlení rozdílů v platech mezi muži a ženami spočívá hlavně v rozdílných preferencích obou pohlaví a rozložení jejich času mezi práci a rodinu. Odráží ale toto vysvětlení realitu současného světa? Nemůže být na vině třeba genderová předpojatost vůči „slabšímu“ pohlaví nebo vnímání postavení žen společností? Dalo by se říci, že se ženy pouze bojí poptávat po zaměstnavateli vyšší mzdu? Z výše uvedeného se může zdát, že regulace platových rozdílů mezi ženami a muži je žádoucí pro všechny, kterým není lhostejná nespravedlnost nebo obrovské plýtvání lidským kapitálem. Je tomu opravdu tak? A existují i další odvětví, ve kterých by státní intervence mohla přinášet větší prospěch než svobodný trh? Která to jsou a jakou podobu by zde regulace mohly pojmout? Na poslední Liberty Evening tohoto semestru přijal pozvání Ing. Petr Houdek, který nám nabídne několik, nejen pro libertariány, provokativních případů prospěšných regulací. Pan Houdek působí jako vyučující na Přírodovědecké fakultě UK, Fakultě sociálně ekonomické UJEP a Fakultě podnikohospodářské VŠE. Pracuje též v laboratoři CEBEX, komentuje pro Lidové a Hospodářské noviny, zabývá se behaviorální ekonomií a je autorem známého blogu Pokusy na lidech a společnosti. Akce začíná ve 20.00.

Literární středa Umělecké besedy - Ivan Binar: Peckova jáma

7. prosince 2016

Ivan Binar: Peckova jáma - O tažení kapitána Kotulána a jeho osmi mužů, z nichž jeden je žena, na SSSR, který byl zrušen, čte autor. Na flétnu hraje Jaroslav Pelikán. Vydalo nakladatelství Větrné mlýny. Akce začíná v 17.00.

Medicafé - neformální diskuse s lékařskou tématikou

5. prosince 2016

Hostem bude tentokrát intervenční kardiolog MUDr. Michael Želízko, CSc., který je vedoucím lékařem Oddělení intervenční kardiologie v IKEMu. Jeho hlavním klinickým i výzkumným zájmem jsou nové metody intervenční kardiologie, o čemž svědčí řada prvenství v oboru v rámci České republiky (program primární PCI u akutního infarktu myokardu, první implantace koronárního stentu, první perkutánní implantace aortální chlopně). Akce začíná v 19.00

Literární středa Umělecké besedy - Jiří a Ondřej Suchý: Pan Voskovec z Manhattanu

30. listopadu 2016

Jiří a Ondřej Suchý: Pan Voskovec z Manhattanu - Podobně jako v předchozí knize Pan Werich z Kampy vyprávějí oba bratři o vzácných setkáních s velikou osobností. Čtou autoři. Akce začíná v 17.00.

Institut pro politiku a společnost - Senát

29. listopadu 2016

Institut pro politiku a společnost pořádá seminář k 20 letům fungování obnoveného senátu. Diskuze proběhne mezi senátory a odborníky a bude se soustředit na možná opatření na posílení vlivu, kvality práce a legitimity horní komory českého parlamentu. Jak naložit se zkušenostmi z dosavadní bohaté činnosti senátu? Jak se senát osvědčil v legislativním procesu? Jsou senátoři připraveni seriózně jednat o razantních změnách, které by přinesly změnu vnímaní senátu z „nechtěné a nepotřebné“ komory v pilíř demokracie? O těchto otázkách s Vámi budou diskutovat: Eliška Wagnerová, senátorka, Petr Just, politolog, Metropolitní Univerzita Praha, Jiří Zlatuška, poslanec a bývalý senátor Petr Pithart, bývalý senátor (TBC), Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti ČR a senátor (TBC) Debata se uskuteční od 18:30 za moderace právníka a zástupce Institutu pro politiku a společnost Milana Hamerského.

Cestovatelská beseda - Na motorce po Řecku a Albánii

28. listopadu 2016

Vyprávění s fotografiemi o cestě Řeckem a Albánií, které projel Tomáš na motorce. Akce začíná v 19.00.

Česká ženská lobby - Násilí na ženách ve společnosti

24. listopadu 2016

Debata určená široké veřejnosti, která se bude věnovat tématu Násilí na ženách ve společnosti, konkrétně tématu znásilnění. Debatu uvede krátký spot, který zde bude mít premiéru a bude brzy rovněž promítán v kinech jako sociální reklama. Debaty se zúčastní experti a expertky na danou problematiku z našich členských organizací proFem, Rosa, ČSŽ a kromě toho rovněž zástupci z Úřadu vlády pro rovnost žen a mužů. Akce začíná v 17.00.

Křest knihy slovinského spisovatele Dušana Čatera Džehenem

24. listopadu 2016

Večer proběhne za účasti autora, překlad v průběhu autorského čtení promítáme na plátno, besedu tlumočí Libor Doležán, který Džehenem do češtiny převedl. Džehenem - autor si za názem své knihy zvolil turecké slovo pro peklo. V šesti samostatných, a přesto na různý způsob provázaných příbězích ohledává osudy lidí, kteří se rozhodli žít své životy v cizí zemi... Akce začíná v 19.00

Liberty Evening - Anarchy in Ireland

23. listopadu 2016

Anarchy, a word that is politically loaded and often given negative connotation, is rarely given a fair hearing in modern society. But as a concept it is quite noble and quite simple, merely advocating a world, a system or a society that has no rulers. This means nobody possesses any inherent legitimate power to compel others to behave, to act, or to obey a certain dictum. For too long this concept has been laid to rest in the realms of negativity, packaged together with the concepts of lawlessness, mob-rule, rebelliousness, disorder, and, of course, chaos. Kevin Flanagan blows the dust off this position with his compelling case for anarchy based on the ancient and medieval practices of law, society, and justice found thriving in pre-colonial Ireland. Admitting that this was far from a utopia, Kevin presents a system that required no police force or prisons, no means of centralised law-making or justice, where individuals where given the respect of their duly earned merit and each had the freedom to pursue his own personal prosperity and happiness. Amidst all this, Ireland would come to be known as the Island of Saints and Scholars; not a bad endorsement for a system with anarchic characteristics. Kevin now works as a local coordinator program manager in European Students for Liberty, he holds his bachelor degree in law and society and currently he is studying for his masters at Cevro’s PPE program. He has been actively promoting liberty since the year 2009, when he found Ireland’s first pro-liberty forum. It starts at 8.00 pm.

Cestovatelská beseda - Irán

22. listopadu 2016

Vyprávění a beseda o cestování po Íránu z letošního července s promítáním fotek a videem. Akce začíná ve 20.00.

Koncert kapely Nástroje

21. listopadu 2016

Barr-folková kapela s dlouholetou tradicí. Vzdor proměnám hudebního vkusu z Nástrojů line se to jako nikdy. Začínáme ve 19.00.

Vernisáž výstavy Josefa Blechy Portréty slavných

16. listopadu 2016

Josef Blecha dokáže pomocí linky elegantně vystihnout danou podobu. Při své tvorbě se snaží proniknout do mysli své předlohy, a to mu umožňuje mít lepší představu při samotném portrétování. Jeho práce je výjimečná pro svou čistou techniku a schopnost přiblížit emoci, která z díla vyzařuje. Mezi svými současníky je výjimečný především svou nádhernou linkou, kterou zakomponovává do svých koláží, a vytváří tak jedinečné umělecké dílo. Dědictví, tedy umění českých karikaturistů, jako byli například František Bidlo, Antonín Pelc a Adolf Hoffmeister, je patrné i u Josefa Blechy. Jeho práce prozkoumává nové dimenze v umění, stejně jako jeho specifi cká umělecká forma, a proto jsou jeho kolekce drženy v soukromých sbírkách v Evropě, Americe a Kanadě. Vernisáž začíná v 18.30.

Liberty Evening - ManVsState

9. listopadu 2016

Přebujelost státního aparátu je patrná na každém kroku. Neustále jsou nabíráni noví úředníci, vytvářeny nové úřady zodpovídající za to, či ono a každý rok zde rostou platy bez sebemenšího zvýšení produktivity. Vláda se snaží centrálně organizovat každý aspekt lidského života, k čemuž využívá veškeré dostupné prostředky, ať už se jedná o daně, policii, soudy nebo cokoliv jiného, co jí může pomoci zkrotit neposlušné obyvatelstvo. Dá se proti stále rostoucímu vlivu státu nějak bránit? Jaká je v tomto ohledu současná praxe? A můžeme navzdory současnému trendu bujení státní správy očekávat v budoucnu aspoň nějaké zlepšení? Na náš další Liberty Evening přijali pozvání podnikatel a investor Michael Rostock-Poplar a zakladatel Libertariánského Institutu Roman Kříž, kteří se na tato témata dlouhodobě zaměřují a pokusí se nám na výše zmíněné otázky odpovědět. Akce začíná ve 20.00.

Literární středa Umělecké besedy - Vlastimil Vavřín: S Drákulou do nebe

9. listopadu 2016

Vlastimil Vavřín: S Drákulou do nebe - Čtení z novely vydané nakladatelstvím Akropolis. Příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách odhaluje nejednoznačnost lidských vztahů – zlo a bídu i přátelství a lásku. Účinkuje Hynek Čermák. Hudební doprovod Bedřich Ludvík. Uvádí Václav Daněk. Akce začíná v 17.00.

Turkish movie nights: Organize işler

7. listopadu 2016

Partu zlodějíčků ohrožuje všemocný Superman. Začíná nejbláznivější akční komedie, jakou jste ještě nikdy neviděli! V Istanbulu se krade na každém rohu. Jaký kšeft vymyslí partička zlodějů a jak daleko zajdou, aby se v tomto bludišti uživili? Je to čím dál těžší a navíc je jim v patách všemocný Superman. Tak bláznivou akční komedii jste ještě neviděli! Film v původním znění s anglickými titulky. Promítání začíná v 19.00.

VW Broukem na Islandu (amatérský film) - Michal Kolařík

5. listopadu 2016

Vyprávění Michala Kolaříka o tom, jak se dá cestovat VW Broukem po jarním Islandu si mohli poslechnout návštěvníci 15. Islandského dne v dubnu. Film ale ukáže realitu lépe než fotografie. Zejména vypjatější situace, když Griotka, jak něžně svůj vůz Michal nazývá, klouzala po zledovatělé vozovce podél fjordu. „V dubnu v roce 2013 jsem se vydal na cestu na Island s Volkswagenem Broukem. Výlet jsem absolvoval trajektem z Dánska, přes Faerské ostrovy až na vysněný Island. Navštívil jsem města od Seyðisfjordu přes Akureyri, Reykjavík, až po Höfn. Byla to parádní cesta, při které jsem poznal nespočet zajímavých míst a výjimečných lidi. Nerad jsem se loučil s tak nádherným a charismatickým ostrovem a budu rád, když na něj společně s vámi opět zavzpomínám prostřednictvím videa, které jsem při putování natočil.“ Akce začíná od 16.00

Československý kulturní večer

28. října 2016

28. říjen znamená výzvu k sebereflexi o naší minulosti, přítomnosti i budoucnosti – za předpokladu, že o nějakou budoucnost coby autentický subjekt evropských a světových dějin vůbec stojíme. Hosty večera budou Lenka Procházková, Marie Neudorflová, Marek Řezanka, Karel Sýs a další. Akce začíná v 17.00.

Liberty Evening - Hungary on a road to serfdom

26. října 2016

Hungary celebrates the 60th anniversary of the Budapest uprising. Pradoxically, the country is facing authoritarian tendencies again. How did the debilitating combination of terror and welfare manage to break political resistance and pave the way to the re-emergence of authoritarianism? How come the Hungarians are back on their road to serfdom? Our next speaker is Dr Eszter Nova who holds a PhD in political economy. Eszter is also a Fellow of Financial Research Institute in Budapest, columnist and blogger at meanwhileinbudapest.com. She will explain the impact of Hungarian history on current development using the findings of psychology, behavioural science and with the help of dogs, cats and the occasional rat. Liberty Evenings are series of informal events on specific subject always introduced by a lecture after which there is an open discussion among liberal minded people. Please do not hestitate to invite your friends! Starts at 8 p.m.

Boj o veřejné mínění – novodobá ruská propaganda

24. října 2016

Politika Kremlu se stává čím dál více výbojnější a nebezpečnější. Rusko zabralo Krym a začalo vojenskou operaci v Sýrii. Válka se ale neodehrává pouze na bojištích, ale také v médiích, která jsou Rusy kontrolována. Hlavní zbraní je protizápadní propaganda, která svou propracovaností a intenzitou překračuje sovětský model. Jsme ve válce, ve které se bojuje o naše myšlenky, názory, přesvědčení a o naši představu o světě. Jaké jsou názory a přesvědčení, které jsou nám podsouvány? Je potřeba se jim bránit? Máme z nich mít strach? Má už Evropa recept, jak s ruským vlivem bojovat? Odpovědi na tyto otázky s Vámi budou hledat: Alexander Morozov, ruský politolog, novinář, blogger, zakladadel Moskevského blogařského klulbu Immanuela Kanta, dále Alexander Ryklin, ruský novinář a blogger, šéfredaktor internetového časopisu „Ezhednevnyi Journal“, Petra Procházková, česká humanitární pracovnice a novinářka a Ondřej Soukup, novinář Hospodářských novin. Debata se uskuteční dne 24. října od 17:00 hodin v Café Kampus za moderace Jana Macháčka, předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost. Debata bude probíhat v češtině a ruštině se konsekutivní tlumočením

Prezentace knihy Viktora Pivovarova “Zamilovaný agent”

24. října 2016

Součástí uvedení knihy je beseda s Ivanem Tolstym a autogramiáda. Akce probíhá za podpory Nezávislého evropského projektu NEP Prague. Začínáme ve 20.00.

Diskuzní večer Spolku posluchačů architektury - ZKUŠENOSTI

20. října 2016

ZKUŠENOSTI je setkání se studenty a absolventy architektury, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. ZKUŠENOSTI jsou o inspiraci a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia a práce nejen v zahraničí. ZKUŠENOSTI vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. ZKUŠENOSTI jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Akce začíná v 19.00.

Kavárny naživo - Divadelní studio Strašilka - Mafie v Mefisto city

19. října 2016

Divadelní studio Strašilka si klade za úkol rozvíjet dětský talent pro herecké umění. Povede své členy k vzájemné citlivosti a schopnosti vyjádřit svůj potenciál v rámci celku souboru podílejícího se na vzniku a provedení profesionálních představení. Jde o divadelní studio, proto budou děti postupně seznámeny s veškerou prací a činností, jež divadelní systém vyžaduje – poznají hereckou, režijní, scénografickou, technickou, ale i produkční složku. V rámci projektu Kavárny naživo vám DSS předvede divadelní hru Mafie v Mefisto city. Po smrti Dona Bourbona se rozpoutalo v Mefiso City mafiánské peklo. Potomci Dona Bourbona El Morando, El Cristiano a La Jolanda se rvou o následnictví a nechutně obrovské dědictví. Aby tomu nebylo málo, přidává se i mexická mafie. Nečekaným vítězem a novým korunovaným Donem se po obrovské mafiánské válce zcela nečekaně stane ... však uvidíte. Představení začíná v 19.00.

Literární středa Umělecké besedy - Václav Daněk: Stance pro Einsteina

19. října 2016

Václav Daněk: Stance pro Einsteina - Rozhovor básníka s velikým myslitelem. Čtení z nové sbírky vydané nakladatelstvím Akropolis. S autorem spoluúčinkuje Josef Somr. Knihu do života vypraví starosta Umělecké besedy Jiří Stránský. Akze začíná v 17.00

Jak v sobě najít lídra? Mladí, kteří mění svět

18. října 2016

Lídrem se může stát každý a to bez ohledu na věk! Absolventi Aspen Young Leaders Programu prozradí, co motivuje a inspiruje mladé lidi k tomu, aby svoje nápady proměnili ve skutečnost, nebo jak každý z nás může jednoduše měnit svět k lepšímu. Přijďte se inspirovat! Hosté: Petr Torak MBE, policista, nositel Řádu britského impéria, Kateřina Vacková, zakladatelka Loono z.s., Matúš Vallo, spoluzakladatel Vallo Sadovsky Architects; spoluzakladatel a předseda Mestské zásahy | Urban interventions. Debata bude vedena v češtině. Pořadatelem je Aspen Institute Prague, akce je součástí Festivalu demokracie, doprovodného programu konference Forum 2000. Akce začíná v 16.00.

Car-free rodina - Čistou stopou Prahou

17. října 2016

Vlastnictví automobilu se stalo běžnou záležitostí a životním standardem až v druhé půlce dvacátého století. Dnes člověk, který nevlastní automobil, minimálně budí pozornost. Dokud nemáte děti, je tato skutečnost ještě akceptovatelná, ale mít děti bez auta … To je přece nemožné! Je tomu ale opravdu tak? I v dnešní době existují rodiny, které auto nevlastní, nebo takové, které se jejich užívání snaží omezit. Důvodem není nedostatek financí, ale životní filozofie a hodnoty, které uznávají. O tom, co přináší život bez auta „car-free“ a jaké jsou jeho výhody, bude vyprávět Markéta Ubíková z Frýdku-Místku. Čím nahradili auto v rodině, vám prozradí Fillerovi z pražského Jižního města. Ne zcela bez auta, ale s velkým rozmyslem se po městě s dětmi pohybuje také Tomáš Prousek a jeho rodina. Věříme, že podobných rodin je v Praze více, přijďte se i vy podělit o své zážitky a zkušenosti nebo si jen poslechnout příběhy ostatních a popovídat si. Akce začíná v 17.00.

Uvedení knihy MEZI REALITOU, PROPAGANDOU A MÝTY

13. října 2016

Exilovým médiím, která začali uprchlíci z Československa zakládat na Západě krátce po komunistickém puči v únoru 1948, se historický výzkum dosud věnoval spíše okrajově či v širším kontextu jiných témat. Tato média přitom vytvářela specifický prostor, který reagoval na ztížené možnosti kritické diskuse v Československu, v exilovém rozptýlení hrála podstatnou integrační roli a současně se některá z nich stávala i díky spojení s domovem mnohem účinnějšími prostředky zahraničního působení proti komunistickému režimu než exilové politické strany či organizace. Hlavní pozornost práce je soustředěna na období po srpnu 1968, kdy exilové hnutí oživila masivní vlna nových uprchlíků. Akce začíná v 17.00.

Liberty Evening - Dejme dětem práci - O chudobě a globalizaci

12. října 2016

Žhavým tématem posledních let se stává rostoucí nerovnost mezi vyspělým světem a zeměmi tzv. třetího světa. Tato debata produkuje značné množství nelehkých otázek a polarizuje společnost. Jak bychom mohli těmto zemím pomoci vylepšit jejich hospodářskou a sociální situaci? Měli bychom jim odpustit dluhy vůči jejich vyspělejším věřitelům? Měl by se západní svět zasazovat o zákaz dětské práce v těchto zemích? A existuje nějaký způsob jak těmto lidem pomoci z chudoby bez toho, aby museli migrovat do bohatých zemí, případně aby muselo být nahrazeno jejich současné státní zřízení? Na všechny tyto ožehavé otázky se nám v rámci dalšího Liberty Eveningu pokusí dát odpovědi Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D, dříve vyučující na VŠE v Praze, dnes děkan na Anglo-American University a šéfredaktor časopisu Trade-off. Akce začíná ve 20.00.

Křest knihy Příběhy hrdinů 20 století

12. října 2016

Srdečně zveme na křest knihy Příběhy hrdinů 20. století, kterou sestavili a připravili lidé z neziskové organizace Post Bellum. Sbírku fascinujících, byť často smutných a drastických příběhů bojovníků proti totalitě i jejích obětí v Československu vydává Nakladatelství Plus. „Šest let 2. světové války znamenalo smrt pro 26 milionů Rusů, sedm milionů Němců, šest milionů Poláků a 407 tisíc Američanů. Po válce zůstalo 35 milionů invalidů a 20 milionů sirotků. Čechoslováků zahynulo zhruba 350 tisíc. Asi 100 tisíc se zapojilo do domácího odboje, 32 tisíc bojovalo na východní frontě, 12 tisíc na západní. Komunisté zavraždili skoro 100 milionů lidí. Kolika zničili život nelze dopočítat. Za těmito čísly se se skrývají příběhy plné utrpení, krutosti, ale i odvahy, obětavosti a statečnosti. Na většinu našich hrdinů jsme zapomněli, zdaleka nejvíc jsme jich nikdy neznali,“ píše jeden z autorů Mikuláš Kroupa v úvodu ke knize. Na jejích stránkách se můžete seznámit alespoň s nepatrným zlomkem těchto příběhů… Akce začíná v 18.00.

Arts jachta - networkingovo-cestovatelský projekt

11. října 2016

Arts jachta je networkingovo-cestovatelský projekt, který propojuje lidi, co mají blízko ke kultuře a veškeré kreativě. Už třetí rok jezdíme několikrát ročně na flotilové plachetnicové plavby do Egejského, Jadranského nebo Ligurského moře. Naposledy, před pár týdny, jsme vyrazili na plavbu na Elbu, Korsiku a Capraiu. Hlavně si ale budeme povídat (a promítat) o plavbě na Kanárské ostrovy, kam se půjdeme ohřát v druhém lednovém týdnu 2017. Veřejnost je vítána. Akce začíná v 19.30.

Uvedení knihy ANI VOJNA, ANI MÍR

4. října 2016

Kniha analyzuje dramatické momenty z novodobých československých a středoevropských dějin, jež se odehrály v předvečer druhé světové války a na prahu války studené. Tyto epizody z období narůstajícího mezinárodního napětí jsou zasazeny do širšího kontextu politiky velmocí vůči regionu. Na základě mnohaletého výzkumu v řadě archivů několika zemí nalézá autor racionální vysvětlení pro konkrétní britské či americké kroky, s nimiž se soudobá česká publicistika tak snadno a rychle vyrovnává slovy „appeasement“ či „sféry vlivu“. Naopak poukazuje na aktivní československou úlohu v procesu vytváření budoucího sovětského bloku. Akce začíná v 17.30

Přednáškový večer Kaváren naživo - Ztracená Generace Y

3. října 2016

Žijeme v hektické době, která na nás klade stále větší nároky. Obtížněji odlišujeme relevantní informace od těch nepodstatných, honíme se za svými sny, povinnostmi i prací. Cesta k úspěchu i neúspěchu je kolikrát trnitá a protkaná prokrastinací, stresem, depresemi, emociální nestabilitou i nutností stále větší flexibility. Takové jsou fenomény tzv. Generace Y, o kterých bude řeč v druhý přednáškový den v Café Kampus. Přednášky začínají v 17.00.

Liberty Evening Praha - Nulová úroková míra a depreciace ČNB

28. září 2016

Přednáška představí základní rysy nového keynesovského modelu, využívaného v centrálních bankách. Dále se zaměříme na problém nulových nominálních úrokových sazeb a na možnosti, jak ekonomiku dle moderní teorie stimulovat v tomto prostředí. Poslední část uvede alternativní pohled na měnovou politiku jak před ekonomickou krizí, tak během ní. Toto vše a samozřejmě i náhled na problematiku ze strany rakouské školy nám představí Pavel Potužák, ekonom působící na půdě Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Akce začíná ve 20.00.

Expedice Írán - promítání fotografií

14. září 2016

Komentované promítání fotek a krátkého videa z letošní expedice do Íránu (Teheran - Mt. Damavand - Maranjab Desert - Abyaneh - Esfahan - Shiraz - Persepolis).

Verisáž výstavy Josefa Husáka Ve městě

13. září 2016

Josef Husák, nar. 1947 je původním povoláním projektant. V letech 1985 až 2015 pracoval jako firemní fotograf se zaměřením na architekturu a dokument. Pro fotografa Josefa Husáka je životním tématem městská krajina jako místo setkávání a vzájemné konfrontace míjejících se lidských osudů. Autor fotografuje převážně v Praze, ale i v některých evropských metropolích, které sporadicky navštěvuje. Snaží se o zachycení náhodných "mikropříběhů", které se denně v městském prostředí odehrávají. V posledních letech, s přechodem na digitální techniku, fotografuje většinou barevně. V těchto fotografiích dává přednost před "příběhem" účinku barevných ploch a působení světla. Výstava proběhne od 11. 9. do 13. 11. 2016

Bohuslav Šír Vzpomínky mi zůstanou aneb Co život dal a nevzal

11. července 2016

Od 10.7 do 11.9. bude v Café Kampus probíhat retrospektivní výstava grafických listů výtvarníka Bohuslava Šíra, které byly vytvořeny v posledních padesáti letech. Vernisáž této výstavy se uskuteční 11. 7. 2016 od 18.30.

INSIGHTSEEING

7. července 2016

INSIGHTSEEING, three photographers show and discuss their work, hosted by American artist Lucien Zell. Starts at 20.00.

Křest CD hudební poezie Kateřiny Komorádové

29. června 2016

Ve středu 29. června 2016 od 18.00 proběhne v naší kavárně slavnostní křest CD hudební poezie básnířky Kateřiny Komorádové. Kmotrem tohoto netradičního projektu bude legendární Mirek Kovářík, mnohaletý interpret a propagátor poezie v Čechách. Součástí programu bude ukázka básní z křtěného CD i básně z poslední Kateřininy básnické sbírky den vytažený ze zásuvky (2014). O hudební doprovod se postará muzikant, zpěvák a frontman několika kapel Ondřej Fencl. Na vydání CD se svým jedinečným hlasem podílel moderátor a herec Jaroslav Mendel, spolu s nímž bude Kateřina své básně tento večer číst. PhDr. Kateřina Komorádová ( *1982) Původem z Jindřichova Hradce, do Prahy odešla studovat žurnalistiku a mediální studia (Karlova univerzita). Poezii věnovala svou rigorózní práci, v té době již časopisecky publikovala svou vlastní tvorbu. Má za sebou řadu autorských čtení a účastí v literárních soutěží, její verše opakovaně zazněly v rozhlasovém pořadu M.Kováříka Týdeník mladé poezie - Zelené peří. Vyšly jí dvě básnické sbírky (2009, 2014). Hudební CD s vlastními básněmi je pro ni prozatím vyvrcholením její dosavadní tvorby.

Představení nové edice Dnešní svět nakladatelství Filosofia

23. června 2016

Ve čtvrtek 23. června bude v salonku Café Kampus představena nová edice nakladatelství Filosofia, Dnešní svět, a první v rámci edice vycházející titul, Darwinovská levice. Jde o průkopnické dílo jednoho z nejznámějších světových filozofů, Petera Singera. Kromě toho s příspěvkem "Marx o lidské přirozenosti a levicová politika" vystoupí Michael Hauser.

An evening of singer-songwriters

16. června 2016

An evening of singer-songwriters (in Czech and English) hosted by American artist Lucien Zell. Starts at 20.00.

Vyhlášení výsledků překladatelské soutěž Jiřího Levého.

9. června 2016

Soutěž, kterou Obec překladatelů pořádá už přes čtvrt století, je pojmenována po předním československém lingvistovi, vědci a zakladateli české teorie uměleckého překladu, Jiřím Levém (1926- 1967). Je určena mladým a začínajícím překladatelům do 35 let. Účastí v soutěži si mohou nezávazně ověřit svoje schopnosti a znalosti nejen v cizím jazyce, ale rovněž dovednosti v jazyce mateřském. Soutěžní příspěvky vyhodnocuje (porovnává s originálem) porota složená z odborníků z různých jazykových oblastí. Pokud se vyskytne jazyk, který není v porotě zastoupen, porota přizve příslušného jazykového externistu. Soutěží se anonymně, pod heslem, které si účastník sám určí. Teprve po vyhodnocení všech příspěvků a určení pořadí vítězných prací ( 1. - 3. cena a Čestné uznání, ve dvou až třech kategoriích – beletrie, poezie, příp. drama nebo kritika překladu) se otevřou obálky se všemi potřebnými údaji o překladatelích. Ročně je do soutěže přihlášeno na 50 až 60 soutěžních prací z 10 až 15 jazyků. Akce začíná ve 14.00. Potěšující je, že postupem času, řada soutěžících přešla z kategorie začínající překladatel do kategorie renomovaných a dále oceňovaných překladatelů.

Četba z knihy Vladimíra Poštulky Hřbitovní kvítí na smetaně

1. června 2016

Nakladatelka Jaroslava Jiskrová - Máj a Dokořán – nabízí četbu z knihy Vladimíra Poštulky: Hřbitovní kvítí na smetaně. Spoluúčinkuje autor a úvodem hovoří Vladimír Karfík. Akce začína v 17.00.

Uvedení knihy Petra Andrease Vybírat a posuzovat

24. května 2016

Uvedení knihy Petra Andrease Vybírat a posuzovat - literární kritika a interpretace v období normalizace. Akce začíná v 18.30.

Autorské čtení z literární tvorby studentů Vyšší odborné školy publicistiky

23. května 2016

V pondělí 23.5. se od 19:00 hodin v Café Kampus uskuteční každoroční autorské čtení z literární tvorby studentů Vyšší odborné školy publicistiky, pod vedením Václava Vokolka. Studenty z kurzu Literární tvorby doprovodí akustická kytara.

Prague Turkish Theather

19. května 2016

If you'd like to experience a new form of theater in Prague, come to see the improv comedy show performed by the Prague Turkish Theater. The 90-mins show consists of short interactive plays that we create at that moment based on the topics you choose for us. The language is officially Turkish, but we use a lot of body language and sometimes Czech, English and gibberish too! There is no entrance fee. We will be happy to see you there and get some inspiration and ideas from you for our plays. Feel free to bring your friends, families, kids, neighbors. It starts at 7.30 pm.

Lucien Zell SOUL FOSSILS

17. května 2016

Nová výstava amerického fotografa a všestranně nadaného umělce, kterou můžete shlédnout v Café Kampus od 15. května do 10 července. Vernisáž výstavy je naplánována na 17. května od 18.30 hodin.

Prague City Race

16. května 2016

Umíte si poradit ve víru velkoměsta? Chtete se podívat na netradiční místa a prověřit Váš důvtip? Máte dobrý orientační smysl, nebo byste se jen rádi prošli po Praze jinak než normálně? Soutěžící plní rozmanité úkoly v centru Prahy, podívají se do míst, kam příliš často nepřijdou, spolupracují s ostatními obyvateli města...Závod, při kterém je povoleno téměř vše! Akce začíná a končí v Café Kampus.

Vietnam: trnitá cesta ke svobodě

12. května 2016

Zveme vás do přívětivého prostředí kavárny Kampus, kde naši hosté poodhalí tu méně přívětivou tvář Vietnamu. Vũ Minh Khánh - cestuje po světě a bojuje za svobodu pro svého manžela, právníka Nguyễn Văn Đàie. Ten si předsevzal využít svých znalostí a zkušeností ke vzdělávání aktivistů v oblasti lidských práv a k šíření myšlenek demokracie, čímž si roku 2007 vysloužil čtyři roky v káznici a další čtyři léta v domácím vězení. Po svém propuštění minulého roku se svých aktivit nevzdal. V prosinci byl surově zbit policisty v civilu a o pár dní později byl cestou na setkání s vyslanci Evropské unie znovu zatčen. Již pět měsíců je držen ve vazbě, aniž by mu bylo umožněno setkat se s příbuznými či s advokátem. Trịnh Hội - je známý právník, aktivista a zakladatel organizace VOICE, která sídlí v Manile a je jednou z předních nevládních organizací podporujích občanskou společnost ve Vietnamu. Vietnam nyní čelí mezinárodni kritice pro nedemokratický průběh voleb a ekologickou katastrofu v Jihočínském moři s nejasnými okolnostmi, dlouhodobě pak kvůli politickým vězňům a útokům na aktivisty. Akce začíná v 19.00.

MediCafé - Mužské reprodukční zdraví

10. května 2016

Akademický rok se blíží k závěru a nás čeká poslední MediCafé tohoto semestru! Sezónu tentokrát uzavře MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, urolog a sexuolog, zástupce přednosty urologické kliniky FNKV; tématem bude "Mužské reprodukční zdraví." Na závěr nás čeká klasická soutěžž o poslední MediCafé tričko! Tešíme sa na Vás od 19.00.

Turkish movie nights: Sadece sen

9. května 2016

„Just you“ v angličtině. Film bude promítán v původním tureckém změní s anglickými titulky. Jak se dá u tureckého filmu očekávat, bude se jednat o romantickou komedii s prvky dramatu. začínáme v 19.00.

Uvedení knihy Václava Vokolka - Mezi nebem a zemí

4. května 2016

Kniha Mezi nebem a zemí – spojující text Václava Vokolka s fotografiemi Zdeňka Helferta – je poctou romantickému malíři Casparu Davidu Friedrichovi i poctou samému romantismu a souznění s ním. Úvodní příběh je plný symbolů a symbolických zkratek. Popisuje příhodu tajemného Altwurma, který vstupuje do romantických obrazů a zanechává v nich své stopy. Právě po nich se má čtenář vydat a poslechnout si rozhovory dvou mágů, přes jejichž ramena se dívá do světa nových obrazů. Úvodem hovoří Jan Šulc, redaktor a editor české literatury. Čte autor textů - spisovatel, publicista a malíř. Akce začíná v 17.00.

Liberty Evening Praha - US primárky: Svoboda v roce Trumpa

4. května 2016

Ve spojených státech amerických právě probíhají prezidentské primárky, jejichž výsledek určí hlavní kandidáty do voleb konajících se příští rok. Letošním fenoménem se stal vzestup původních outsiderů, kteří byli zpočátku bráni jako pouhé zpestření, aby se z nich později vyklubali jedni z hlavních hráčů na politické scéně. V případě republikánů je to aktuální lídr Donald Trump, který uchvátil zejména svým bezprostředním jednáním a nekorektností, na druhé straně je to Bernie Sanders, který se se svými socialistickými vizemi stal hlavním konkurentem Hillary Clintonové v rámci demokratické strany. Jaká je aktuální situace, kdo má největší šance na výhru a kde v tom všem stojí libertariáni? O tom nám na příštím Liberty Eveningu poví Bohumír Žídek, pravidelný přispěvatel internetových magazínů FinMag a Echo24 na témata týkající se zahraniční politiky. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce začíná ve 20.00.

Křest knihy Jak odlesk měsíce v jezeře

3. května 2016

Česká teorie a kritika umění v genderových souvislostech, 1865-1945. Komentovaná a ilustrovaná antologie textů sestavená Libuší Heczkovou, Martinou Pachmanovou a Petřem Šámalem vychází v nakladatelství Arbor vitae. Akce začíná v 19.30.

Koncert Vikiho Chomiaka

28. dubna 2016

Viktor Chomiak je mladý pražský multiinstrumentalista, který má za sebou již celou řadu působení v různých hudebních projektech. Jeho hudba se vyznačuje dominantními kytarovými pasážemi a občasným zapojováním ambientních prvků do skladeb. Vystoupí v duu s multiinstrumentalistou Matejem Šteskem. Jako host vystoupí Adam Pavlíček. Adam Pavlíček je hráč na akustické kytary, autor vlastních skladeb a hudebník, který se pohybuje v různých žánrech. Koncert začíná ve 20.00.

MediCafé . protonová terapie

27. dubna 2016

Pro mnohé téma známé i neznámé, na nadcházejícím MediCafé se bude pít káva k tématu protonové terapie. Každý o protonové terapii slyšel, ale málokdo ví, co přesně si pod tím termínem představit. Hostem bude přední odborník na toto téma, vedoucí lékař pražského Protonového Centra MUDr. Jiří Kubeš, PhD., který nám problematiku léčby protonem jistě velmi dopodrobna přiblíží. Akce začíná v 19.00.

Autorský večer Petra Štěpánka Počátky a dnešky

22. dubna 2016

Autorova poezie vychází z avantgardních pozic, vědomě navazuje na meziválečnou estetiku a modernismus. Akce začíná v 19.00.

Liberty Evening Praha - Jak ekonomové zkoumají ekonomy

20. dubna 2016

Že ekonomie není jen o penězích, ale především o lidském rozhodování asi víte. Jak to ale vypadá, když ekonomové obrátí svůj výzkum na sebe samotné? A jak ekonomickou argumentací získat ostatní na svoji stranu? O tom nám více řekne Daniel Šťastný z UJEP. *Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce začíná od 20.00.

Promítání dokumentu Směr: Válečná zóna (2013)

19. dubna 2016

Jaká nebezpečí číhají na účastníky mise s Lékaři bez hranic v konfliktních a válečných oblastech Konga, Afghánistánu nebo Somálska? Jaké strasti je nutno překonat při poskytování humanitární pomoci a základního lékařského ošetření? Zvládání krizových situací, překonávání vlastního nepohodlí, ale i naplňující a smysluplná práce. To jsou všechno témata dokumentárního snímku Směr: Válečná zóna, na jehož promítání Vás zve mezinárodní studentská organizace IFMSA CZ ve spolupráci s Lékaři bez hranic. Na promítání bude navazovat diskuze s panem Pavlem Gruberem, ředitelem české kanceláře Lékařů bez hranic a paní Jitkou Kosíkovou, zdravotní sestrou se zkušenostmi z misí v Jižním Súdánu, Bangladéši a Afghánistánu. Po diskuzi bude akce zároveň pojata jako neformální setkání expatů a dobrovolníků, již se zúčastní připravované výstavy Polní nemocnice Lékařů bez hranic. Akce začíná v 18.30.

Diskusní večer Integrity life: Muž a žena - zdravá komunikace

17. dubna 2016

Jak můžeme růst v komunikaci a vzájemném porozumění? Jak zdravá pokora pozvedá vztah? Přijďtě si poslechnout zajímavý seminář a zapojit se do diskuse. Přednáší Ing. Daniel Fajfr, M.Th. Akce začíná od 18.00.

Arabfest 2016: Spolu

16. dubna 2016

Sobotní odpoledne s Festivalem arabské kultury, letos s podtitulem "SPOLU": 1. Arabština hrou 13:00 - 14:00. Interaktivní lekce arabštiny. 2. Konečně Vás chápu, sousede! aneb Jak na to v občanských sporech s multikulti prvkem 14:00 - 15:00. Vysvětlí členka Asociace pro interkulturní práci a interkulturní pracovnice pro InBázi Mayada Elhissy. 3. Mezi orientalismem a islamofobií... 15:00 - 16:00. Populárně-naučná přednáška Bronislava Ostřanského z orientálního ústavu Akademie věd ČR. 4. Čeština očima Araba 16:00 - 17:00. Pedagog, hudebník a básník Marwan Alsolaiman se s námi podělí o své zkušenosti s osvojováním si českého jazyka a psaním české poezie. 5. Když Katka potkala Mayadu... 17:00 - 18:00. Jak fungují česko-arabská přátelství? Moderátorka ČRo Daniela Vrbová vyzpovídá Čechy, Araby, Češky a Arabky, které pojí přátelství. Arabské minitrhy. Malování hennou. Ke kávě a čaji arabská sladkost zdarma!

Paměť a trauma pohledem humanitních věd. Kulatý stůl a představování knihy

7. dubna 2016

Bez vzpomínky na minulé by bylo stěží možné orientovat se v přítomnosti a plánovat budoucnost. Naše paměť představuje zdroj, který ovlivňuje naše představy o životě a o vlastní identitě i vnímání sebe sama coby součásti určitého kolektivu, společnosti nebo národa. Jakým způsobem se proměňuje vzpomínání na naši minulost v souvislosti s nástupem nových médií a geopolitickými proměnami světa v posledních letech? Jakým způsobem lze paměť a trauma zkoumat z perspektivy humanitních věd? Nad těmito otázkami se v souvislosti s představováním nové antologie teoretických textů Paměť a trauma pohledem humanitních věd sejdou odborníci z několika vědeckých disciplín: literární vědci a autoři antologie Alexander Kratochvil a Manfred Weinberg, sociolog Jiří Šubrt a historik Miloš Řezník. Večer bude probíhat v češtině i němčině a bude překládán do češtiny. Akce začíná od 19.00.

Liberty Evening Praha - Nerovnost a sociální spravedlnost

6. dubna 2016

Pocity křivdy a závisti od pravěku až dodnes. Proč lidem vadí majetková nerovnost? Jak bojovat se socialistickou demagogií? O tomto tématu nám přijde více říct Vladimír Krupa z Ludwig von Mises Institutu CZ & SK. Akce začíná ve 20.00

Turkish movie nights: Aşk Tesadüfleri Sever

4. dubna 2016

Rádi bychom vás pozvali na promítání tureckých filmů. První promítání v Café Kampus se uskuteční dne 4. dubna 2016 v 19.00 v Café Kampus. Aşk Tesadüfleri Sever – je příběhem dvou mladých lidí Deniz a Ozruga, kteří se znají již od narození, aniž by o tom věděli. Jejich životy se vzájemně zajímavě proplétají. Film bude promítán v tureckém jazyce s anglickými titulky.

MediCafé - Co ve spánku neprovedeš?

31. března 2016

Máte rádi vědu a rádi si o ní povídáte? Tak neváhejte a přijďte na další večer MediCafé pořádaný organizací IFMSA CZ, tentokrát se špičkovým neurologem a odborníkem na spánkovou medicínu, prof. MUDr. Karlem Šonkou, DrSc. Káva se tentokrát bude popíjet u tématu „Co ve spánku neprovedeš?“. Profesor Šonka se dlouhodobě zabývá problémy souvisejícími se spánkem. Je také vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění VFN a 1. LF UK. Je autorem nebo spoluautorem více než 150 odborných prací na toto téma. Akce začíná od 19.00.

Autorské čtení Fakultních básníků - "Bylo tu však něco krásného co drtí odvaha a radost z života i smrti"

29. března 2016

Veřejné kavárenské čtení Fakultních básníků, prvního básnického spolku na Filozofické fakultě UK. Fakultní básníci © je literární projekt, v jehož rámci byli osloveni píšící studenti (i ne-studenti) na fakultách Karlovy univerzity, básníci doposud nepublikovaní (a publikovaní), obdivovatele Nezvalova Edisona, zastánci poetické poezie, kteří jakožto fakultní básníci pořádají pravidelná autorská čtení poezie v prostorách pražských kaváren, a také v hlavní budově Filozofické fakulty. Podle ideálních představ by taková čtení měla vytvářet prostor pro zpřístupnění tvorby nevydaných básníků, a k jejímu sdílení s potenciálním Čtenářem. Fakultní básníci si nárokují právo (1) radikálního a systémového vymezení se proti vulgarizujícím a de-poetizujícím tendencím v tvorbě současné poezie a (2) apriorního odstupu ve věci institucionálně, společensky či jinak stanovených autorit v současné literární sféře. Ústřední zásadou Fakultních básníků je neakceptace vulgarity, explicitní sexuality, rasismu v poezii. Akce začíná od 19.00.

Liberty Evening Praha - Svoboda v práci

23. března 2016

Studie ukazují, že autonomie v práci má důležitý vliv na motivaci lidí, jejich spokojenost i ekonomické výsledky. O svobodě v práci hodně firem mluví, ale méně z nich se o ni reálně snaží. Přednáška bude zaměřena na to proč a jak budovat firemní kulturu a svobodnější pracovní prostředí. Náš host Michal Musil spolupracuje přes 5 let se společností GrowJOB Institute, která je autorem bestselleru Konec Prokrastinace a pomáhá společnostem s definováním hodnot a budováním kultury. Momentálně řeší oblast firemní kutlury s firmami jako je Rockaway Capital, CPI nebo Leo Express. *Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce začíná od 20.00.

Jarní hudební setkání v kavárně

22. března 2016

Přijďte společně s námi strávit příjemný večer s hudbou! Vítáme studenty současné, bývalé i budoucí i se svými přáteli. Nástroje a dobrou náladu s sebou. Těšíme se na Vás! hudebnilekce.cz Akce začíná od 19.00.

Playback divadlo v Café Kampus

17. března 2016

Volný večer a chuť POsdílet ho JEN tak s přáteli I novými známými. Povyprávět I sobě I ostatním. PO celém dni povídat O všedních věcech I těch nevšedních. Co mě potkává a mám chuť se o to POdělit? Jsme NA-PO-JEN-I a věnujeme se playback divadlu. Přijďte se s námi setkat a příjemně POsedět a třeba I vyprávět JEN tak příběh, který se vám zrovna stal. Těšíme se ve čtvrtek 17.3. v 19hod v Café Kampus (Náprstkova 10, Praha) Playback divadlo - pod tímto názvem se objevilo ve Spojených státech, ale kořeny má v lidském bytí od pradávna, kdy lidé vzpomínají příběhy ze svého života, který stojí za vyprávění a předání dál. Nemá pevný scénář a cílem je především zrcadlit vyřčený příběh skrz improvizovaný kus odehrávající se na scéně. Jde o hru s příběhem diváka a hledání cest, jak ho expresivně vyjádřit a tím umožnit přihlížejícím podívat se na něj „zvenku“. Jo Salas, spoluzakladatelka playback divadla, ho popisuje jako „improvizované divadlo založené na skutečných životních příbězích lidí z obecenstva, sehrané přímo na místě skupinou herců.“

Cestovatelské povídání o Norsku

16. března 2016

Rádi Vás přivítáme na cestovtelském povídání o Norsku. Přijďte se dozvědět zajímavosti o této nádherné zemi v příjemné atmosféře Café Kampus. Pokud máte v plánu v létě nebo i v zimě vycestovat do Norska, určitě si nenechte tuto akci ujít. Akce začíná od 19.00

Vernisáž nové výstavy Rostislava Říhy Radosti korporátu

15. března 2016

Grafik, malíř a architekt Rostislav Říha vystavuje svá nejnovější díla v pražském Café Kampus. Kolekce je nazvána podle nejvýraznějšího tématu Radosti korporátu. Celou výstavu, ostatně i celou svou tvorbu koncipuje výtvarník v interakci s diváky. "Chci, aby mi do toho kecali," říká doslova. Obklopil se skupinou spolupracovníků, s jejichž pomocí také aktivně komunikuje prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Proces tvorby tedy probíhá v tabletu i na sítích, vytištěný obraz se tak stává „mouchou v jantaru“, litografie je zastavený čas, zhmotněný okamžik procesu, na kterém se divák může podílet v čase reálném. Analogie s novověkou malířskou dílnou je zjevná. Samotné dílo nazvané Radosti korporátu má jednak tištěnou podobu, jednak podobu interaktivní internetové stránky, která nejen, že reaguje na akce návštěvníka, ale divák má možnost obraz i částečně dotvářet. Rostislav Říha kreslí své obrazy na tabletu a tiskne je klasickou litografií z kamene nebo z kovolistu. Tuto techniku nazývá App_art. Celková atmosféra Říhovy tvorby je sice někdy až romantická, ale velmi často spíše drsná. A v Radostech korporátu se to jen potvrzuje. “Říkám si, že i oni někde musejí čerpat uspokojení ze své práce – že přece není možné, aby se o své vůli zapojovali do toho systému. Nejhorší na tom je, že se všichni, a to svobodně, chtějí zbavit odpovědnosti. Na tom systému je něco - příslovečně - prohnilého.” Akce začíná v 18.30

Přednáška a debata s Nurit Peled-Elhanan, nositelkou Sacharovovy ceny, o Palestině v izraelských učebnicích

13. března 2016

Izraelská akademička, laureátka Sacharovovy ceny za svobodu myšlení a lidskoprávní aktivistka Nurit Peled-Elhanan bude přednášet o své knize Palestina v izraelských učebnicích: Ideologie a propaganda ve vzdělávání (2012). Autorka v knize poukazuje na to, jak jsou učebnice doslova protkané proizraelskou ideologií a jakou roli hrají v přípravě izraelských dětí na vojenskou službu. Dále ukazuje, jak lze učebnice využít k marginalizaci Palestinců, legitimizaci izraelských vojenských akcí a k posílení židovsko-izraelské územní identity. Po přednášce následuje debata. Pracovním jazykem je angličtina. Nurit Peled-Elhanan – izraelská lingvistka vyučující na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a lidskoprávní aktivistka. Je nositelkou Sacharovovy ceny za svodobu myšlení, kterou uděluje Evropský parlament od roku 1988 „osobnostem, které výjimečným způsobem přispěly k boji za lidská práva na celém světě.“ Akce začíná od 17.30.

Prezentace knihy Železná opona v Československu. Usmrcení na československých státních hranicích 1948-1989

10. března 2016

Zveme vás na prezentaci knihy Železná opona v Československu, kterou v roce 2015 vydal Sociologický ústav AV ČR a Ústav pro studium totalitních režimů. Kdo byli lidé usmrcení při pokusu o přechod hranice československé železné opony? Co je k přechodu hranice motivovalo? Měnila se podoba tohoto fenoménu v čase? Pokud ano, proč a jak? Kdo nese odpovědnost za usmrcené a co se s těmito viníky stalo? Jaké jsou rozdíly mezi zeměmi bývalého sovětského bloku v pokusech o přechod hranice, politice ochrany hranice či percepci po roce 1990? Co bylo o ostraze hranice obecně známo, respektive co věděli ti, kteří se pokusili o přechod hranice? Knihu představí její autoři Tereza Mašková a Vojtěch Ripka se svými hosty. Akce začíná v 18.00.

Liberty Evening Prague – Islam & Capitalism + Edward Snowden

8. března 2016

“Islam and capitalism” by Admir Čavalić. The study of capitalist features of the early Islamic state. Admir is the founder of the first and biggest libertarian organizations in Bosnia and Herzegovina. He works at the Faculty of Economics, University of Tuzla and is active in the public sphere of Bosnia and Herzegovina. Admir is the (co)author of the book „Islam and Free Market“ and scientific article „Economic freedoms in the Islamic countries.“ “Edward Snowden – a hero? Thoughts from an economic perspective” by Daniel Issing. Following the revelations of former government contractor Edward Snowden about the extent of surveillance activities conducted not only by the NSA, an intensive debate about the protection of privacy in the digital age arouse. In the aftermath, Snowden has been called a villain, a traitor, a thief and worse. Can such a condemnation be justified? And how can an economic analysis of Snowden’s action shed light on the very issue? The talk is based on an essay that won the 8th International Vernon Smith Prize, sponsored by the ECAEF (European Center of Austrian Economics Foundation, Vaduz). From 8 pm.

Slavnostní uvedení výboru povídek Muž, který vybouchl

2. března 2016

Slavnostní uvedení výboru povídek Muž, který vybouchl od různých irsky píšících autorů dvacátého století. Překlad z irštiny do češtiny pořídil kolektiv překladatelů spojený s Centrem irských studií při Univerzitě Karlově, knihu vydalo nakladatelství Jitro. Součástí akce bude čtení a dramatizace povídek, hudební doprovod obstará kapela Svaťa Kotas a (ne)přátelé. Akce začíná v 19.00.

Jes Soja poprvé v Praze

1. března 2016

1. března poprvé představí svou tvorbu v Praze mladý ukrajinský poeta Jes Soja. Jes Soja se narodil v Oděse, ale své básně píše rusky, díky čemuž získal popularitu především na území bývalého SSSR. Po šesti letech cestovaní se svou poezií po těchto zemích přijede poprvé představit svou tvorbu do Evropy a Praha bude prvním evropským městem, které navštíví. Během akce se posluchači mohou nejen seznámit s básněmi poety, ale případně si i koupit dvě jeho poslední sbírky, "Junosti" (Mládí) a "Saudade". Akce začíná v 19.00.

Diskusní večer Integrity life: Respektovat a být respektován!

28. února 2016

Respekt, tolerance, pravda jsou nosnými pilíří našich vztahů. Jak mít zdravou sebeúctu a projevovat úctu jiným? Jak zdravý respekt ovlivňuje naše vztahy? Diskusní večer povede RNDr. Daniela Pavliňáková. Akce začíná v 18.00.

Liberty Evening Praha - MHD jako ekonomický statek

24. února 2016

Jak je to vlastne s městkou hromadnou dopravou jako veřejně poskytovaným statkem? Potřebujeme magistráty a radnice k zajištění dopravy uvnitř měst? Městská hromadná doprava představuje klíčový prvek mobility obyvatel v městských sídlech. Zásadní problém, který se v souvislosti s městskou hromadnou dopravou objevuje, tkví v mylném vnímání charakteristikých znaků městské hromadné dopravy z pohledu ekonomické teorie. Tento omyl vhání systémy MHD do sféry vlivu veřejného sektoru (komunální politika + městem vlastněné ekonomické subjekty), aniž by k tomu byl racionální ekonomický důvod. O tom všem bude přednášet a diskutovat Aleš Rod, který řídí výzkumnou činnost v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA). Má doktorát z ekonomie, přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze a podílí se na vědeckých projektech v České republice a zahraničí. Akce začíná ve 20.00.

Koncert kapely Nástroje

22. února 2016

Je tomu již opět bezmála rok co si kapela Nástroje zahrála v naší kavárně. Všichni příznivci tohoto originálního příjemného folku si je k nám opět mohou přijít poslechnout a to 22. února od 20.00...

MediCafé - Medicína nebo lifestyle?

16. února 2016

Hostem tohoto MediCafé bude Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS J.E. Purkyně. Diskuse se bude točit kolem kožních chorob a rovněž také kosmetické stránky kožní medicíny. Akce začíná v 19.00.

Uvedení knihy španělského autora Diega Fandose

21. ledna 2016

Sbírka “CITRÓNOVÉ LÁSKY” obsahuje 15 povídek, ve kterých láska stejně jako její nepřítomnost nezaměnitelně voní po citrónu. Většina povídek se odehrává ve Španělsku nebo v Praze, jsou protkané jižním světlem a východními mlhami, severskou zádumčivostí a prchavou českou radostí. Autor nás zve, abychom je prožili jako ve filmu. Zhasněme světla a vydejme se na cestu... DIEGO FANDOS (Pamplona, Španělsko, 1971) natočil celovečerní film “Cosmos”, který soutěžil na Filmovém festivalu v San Sebastiánu a do kin byl uveden roku 2008 . Téhož roku začal Diego působit v Prague Film School na katedře scénáristiky. Spolupracoval s herci jako jsou Helena Růžičková, Betka Stanková, Ester Geislerová nebo Jakub Kohák. Za své povídky posbíral mnohá ocenění. Několik z nich teď vychází knižně v tomto výboru.

Vernisáž výstavy JAZZOVÁ SEKCE 1971 – 1988

13. ledna 2016

Vernisáž se koná v kavárně a galerii Café Kampus 13. ledna 2016 od 18:30, zahraje milý host Jiří Stivín. Ukončení výstavy proběhne 8. března s Milanem Svobodou a Michalem Gerou. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovalo v Československu několik významných svobodomyslných nezávislých proudů (Charta 77, underground aj.). Důležité místo v širokém spektru kultury zaujímala Jazzová sekce. Její festivaly Pražské jazzové dny zásadním způsobem ovlivnily hudební dění v tehdejší ČSSR. Sekce vydávala časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací. Na výstavě naleznete 21 panelů dokumentujících činnost Jazzové sekce v období let 1971-1988. Uskutečněné i neuskutečněné festivaly Pražské jazzové dny. Také časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací. Kulturní a společenský život kolem této komunity i dokumentaci přípravy a průběhu soudních procesů s vedením Sekce, jejich ohlasy doma i v zahraničí, až po následnou soudní rahabilitaci v roce 1991. Výstava je unikátním dobovým svědectvím o práci a boji skupiny svobodomyslných kulturymilovných lidí, aktivistů Jazzové sekce, kteří byli státními orgány ČSSR vtlačeni do role kulturní opozice. Výstava je o boji za nezávislou kulturu s totalitní mocí tehdejší ČSSR.

Hana Rousová - A(bs)trakce. Čechy mezi centry modernity 1918–1950

12. ledna 2016

Hana Rousová - A(bs)trakce. Čechy mezi centry modernity 1918–1950 (Nejen o vztazích volného a užitého umění) Kniha historičky umění Hany Rousové nabízí obraz umělecké tvorby mnohdy až provokativně odlišný od toho, jak ho známe z tradičních dějepisů umění. Je postavena především na vizualizaci neobvyklých spojení malířských a sochařských děl s designem užitkových předmětů jak slavných osobností, tak anonymních továrních návrhářů. Prostřednictvím téměř pěti set reprodukcí české i zahraniční tvorby ukazuje, že přímé i nepřímé mezioborové vztahy nebyly jednosměrné, založené na dominantní roli tzv. vysokého umění, jak je obvykle předpokládáno, ale interaktivní. Autorka k jejich demonstraci zvolila problematiku abstrakce, a to nejen z hlediska výtvarného tvarosloví, ale i ve smyslu iluzivní manipulace s realitou, kterou lze považovat za virtuální a ideologicky účelově zneužívaný obraz nenaplnitelných snů a přání společnosti, zejména jejích středních a nejchudších vrstev. Sledovaná problematika o to názorněji současně uvádí čtenáře do světa zmarněných nadějí a historicky bezpříkladných dramat období mezi lety 1918 až 1950. Kniha vychází v koedici s Arbor vitae. Uvedení knihy proběhne v kavárně a galerii 12. ledna 2016 od 19.00.

Barma – země, kde se může stát všechno

7. ledna 2016

Barma je zemí, kde se může stát naprosto cokoli a často neuvěříte, dokud se to nestane právě vám. Nedivte se, pokud uvidíte malého kluka jedoucího na buvolu, taxikáře sedícího za volantem na plastové stoličce nebo široké autosedačky umístěné v malé dřevěné loďce pro pohodlí zahraničních turistů. Chudá země, kde lidé žijí v chýších z palmového listí, a na každém rohu stojí zlatá pagoda. Díky sociálnímu systému založenému na darování a vzájemné mezilidské pomoci tady nikdo nemá hlad. Zažijte velkolepé oslavy, jaké nelze vidět nikde jinde, a festivaly, kde může jít i o život. Nechte se fascinovat Barmou! Cestovatelská přednáška Kateřiny Krejčové začne v 18:45.

Uvedení básnické sbírky Filipa Skoumala Zlost na pobřeží života

6. ledna 2016

Zlost na pobřeží života je prvotinou mladého básníka Filipa Skoumala. Je inspirovaná životními událostmi, sny, touhami i každodenními náladami. Skoumal koketuje s různými druhy veršů, převážně pak s volným, který se brilantně hodí k jeho niterným popisům tísnivých bezmocí, ale i k opěvování radostí mladého života, jenž dozrává a bouřlivě běsní. Sbírku Zlost na pobřeží života přivede k životu Jan Potměšil, studenti Pražské konzervatoře vystoupí s ukázkami básní a na kytaru zahraje Norbi Kovács. Knížka bude zároveň na místě k dostání, pro případné zájemce.

ČTENÍ PRO JOSEFA ŠKVORECKÉHO

4. ledna 2016

Společnost Josefa Škvoreckého a České centrum Mezinárodního P.E.N. klubu Vás, co nejsrdečněji zvou na ČTENÍ PRO JOSEFA ŠKVORECKÉHO, které se uskuteční v pondělí 4. ledna 2016 od 17 do 22 hodin v kavárně Kavárně a galerii Café Kampus. Josef Škvorecký zemřel v lednu roku 2012 a my bychom mu jako zakladateli exilového nakladatelství '68 Publishers rádi věnovali toto krátké literární zastavení. Přijďte číst z jeho tvorby nebo z tvorby dalších autorů torontského nakladatelství. Každý účastník si může dle vlastního uvážení vybrat časový prostor v délce deseti až dvaceti minut. Díla Josefa Škvoreckého budou účastníkům Čtení v Krásných Ztrátách k dispozici. Tato akce je samozřejmě přístupná i veřejnosti. Předchozích vzpomínkových akcí na Josefa Škvoreckého se účastnila řada významných osobností, např. Ludvík Vaculík, Pavel Kohout, Ivan Klíma, Jan Vodňanský, Eva Pilarová, Jiří Stivín, Jiří Černý, Wabi Daněk, Jan Burian, Daniela Kolářová, prof. Vladimír Just, Vladimír Merta, Jiří Stránský, Markéta Mališová, Jiří Dědeček a další

Triumf potkanů – autorské čtení

10. prosince 2015

Zveme vás na literární večer u příležitosti vydání českého překladu románu Triumf potkanů (Dauphin 2015) za účasti autora, slovinského spisovatele Milana Deklevy. Budou se číst ukázky z nového českého vydání (a rovněž ze slovinského originálu) moderního expresionistického historického románu inspirovaného osudy slovinského dramatika Slavka Gruma (1901 – 1949). Následovat bude debata s autorem. Milan Dekleva (* 17. října 1946 Lublaň) je držitelem řady prestižních slovinských ocenění v oblasti kultury, včetně té nejprestižnější: »Ceny Franceho Prešerna« za celoživotní dílo. Za "Triumf potkanů" získal v roce 2006 cenu "Kresnik" - za nejlepší román roku. Akce začíná od 19.00.

Liberty Evening Praha - Deflace

8. prosince 2015

Zejména od centrálních bankéřů často slýcháme, že deflace je hrozbou, proti které je třeba bojovat za každou cenu. Snižuje totiž zisky firem, potlačuje investice, nutí odkládat spotřebu, a tím dusí celou ekonomiku. Je tomu ale skutečně tak, nebo jde spíše o bouři ve sklenici vody? O tom nám více řekne Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce začíná ve 20.00.

Šansony ve Vysokých Pyrenejích

1. prosince 2015

Eva Cendors je herečka a písničkářka českého původu. Za svůj druhý domov si zvolila sladkou Francii. Již několik let zpívá své šansony pařížskému obecenstvu. Do Prahy přivezla nejen svoji kytaru a muziku ale i vzpomínky z letního koncertního turné po posvátných místech Vysokých Pyrenejí. Přijďte si vychutnat lahodné písně zavánějící romantickou melancholií, krásnou atmosféru velehor i poetické texty. Koncert začíná v 20.00. Vstupné dobrovolné. (Více informací o Evě Cendors na FB nebo www.evacendors.cz)

Na cestě ke zdravým vztahům

29. listopadu 2015

Vztahy - to je to, o co tady jde! Proč navazujeme vztahy? Jak budovat zdravé vztahy? Jak růst jako osobnosti ve vztahu? Jak stanovit zdravé hranice? Večer s diskuzí na téma Na cestě ke zdravým vztahům povede Ing. Lenka Hlavenková. Lenka pracuje v organizaci Integrity life,kde se věnuje osobnímu poradenství, mentoringu a přípravě přednášek a seminářů na témata: hranice ve vztazích a jak je stanovit, hodnota a sebehodnota, a jiné. Její životní motto zní: "Nejdůležitější v životě jsou základy." Důležité je, na čem postavím svůj život. Ukáže se to právě v období zkoušek, těžkostí a nesnází. Bouře života prověří, zda jsou naše základy dostatečně pevné. Zda vydrží, či se náš život zboří jak domeček z karet. Základy jsou tvořeny hodnotami, přesvědčeními, postoji a lidmi, kteří jsou v našem životě. Přednáška začíná v 18.00.

Kafka versus Kohák LIVE

26. listopadu 2015

Básník Tomáš Kafka, poeta s duší diplomata a režisér Jakub Kohák, filmař s duší špílmachra - autoři nakladatelského torpéda Smršť v přímém osobním souboji. Oba spojuje nehynoucí náklonnost k různým formám vnímání sportu. Kafka spíš teoretikem, Kohák zas praktikem. Na pódiu Café Kampus představí svoji domácí tvorbu, podělí se s obecenstvem o smělé plány do budoucna a skrz českou uličku protlačí dialog i ke společným tématům. Pokud seance zmutuje v besedu s fanoušky obou autorů, nikdo takovému vývoji bránit nebude. Vstup volný, kulturní zážitek zaručen. Až oba protagonisté večera rozdají publiku potřebnou dávku radosti z jedné i druhé kapsy, vytvoří se podmínky k volné zábavě podpořené svérázným hudebním tělesem Piáno na výletě. Vánoce jsou za dveřmi a Smršť své dárky rozbaluje s předstihem. Národům Chléb – Smršti Šmrnc. Akce začíná v 19.00.

Liberty Evening Prague - The Free Market Road to Social Justice

24. listopadu 2015

The idea of free markets is a traditional creed of the political right, whereas social justice is advocated by their opponents on the left. The conventional narrative says that regard for the well-being of the poor clashes with the cruel reality of free markets. A new school of thought called Bleeding Heart Libertarianism challenges this assumption head on. It attempts to show that one may support free markets exactly because they seek social justice. It is our pleasure to welcome Sam Bowman of Adam Smith Institute who will tell us more about this topic. From 8 pm.

Projekce filmu Karel Lampa

23. listopadu 2015

Dokumentární portrét Karla Lampy, jehož život je neodtržitelně spjat s divadlem. Syn operetní hvězdy a ředitele Zpěvohry Národního divadla v Brně na divadlo ale paradoxně neměl moc času. Od patnácti let se živil jako gay prostitut a tempo sexu, drog a diska porevolučních let bylo tak rychlé, že ho semlelo a nakonec vyplivlo s virem HIV. Akce začíná v 19.00.

Slavnostní uvedení nové knihy Dany Trávníčkové Magický svět Indie a Himaláje

19. listopadu 2015

Dne 19. listopadu proběhne v naší kavárně od 17.00 slavnostní uvedení nové knihy Dany Trávníčkové Magický svět Indie a Himaláje.

Improvizárium - OSUDY

18. listopadu 2015

Osudy jsou opravdu dopředu pevně dané, tak proč se bát neprožít spolu večírek s Improvizáriem. Ať přijdeš či nepřijdeš, pobavíš se či k smrti unudíš, bude to prostě osud ..... a s tím se žije lépe!! Od 20.00 v Café Kampus

vernisáž výstavy P. L. Kopeckého Masky projekcí

11. listopadu 2015

„Dej člověku masku a ukáže Ti svou pravou tvář“ Oscar Wilde P. L. Kopecký (1970), je vizuální multiinstrumentalista a fotopuritán. Na své cestě fotografa, fotomontážisty, 3D animátora a VJe vrací obloukem ke kořenům, aby představil vše v jednom. Portréty zhotovené projekcí 3D fotomontáží ze série „mem-brány“, které tak po obrazech, filmech a VJských vystoupeních nyní prožívají již čtvrtou inkarnaci a věrny svému názvu, mu jako memetické brány či jakýsi rentgen duše pomohly stylizovat portréty osobností, kterých si hluboce váží, vzdává jim tímto hold a děkuje za spoluautorství výstavy. Výstava bude nainstalována v kavárně a galerii Café Kampus od 8. listopadu 2015 do 10. ledna 2016, vernisáž výstavy proběhne ve středu 11. listopadu 2015 od 18:30 hodin.

Liberty Evening Praha - Teorie veřejné volby

10. listopadu 2015

„Existují oblasti, ve kterých trh selhává, a proto zde musí zakročit stát a tato tržní selhaní napravit.“ Toto je tradiční odůvodnění státních zásahů do různých oblastí společnosti, které tiše předpokládá, že státní mechanismy jsou schopné podobné nápravy dosáhnout. Na příštím Liberty Eveningu si představíme myšlenkovou školu, která tento předpoklad zcela zpochybňuje. Teorie veřejné volby je oblast ekonomie, která se zabývá aplikací ekonomické metodiky na politický proces. V roce 1986 přinesla svému nejvýznamnějšímu představiteli Jamesi M. Buchananovi Nobelovu cenu. Díky štědrosti IEA pro vás máme přichystaných několik desítek výtisků publikace Public Choice – A Primer, tudíž můžete z večera odejít s pěkným dárkem. :) O tématu promluví Marek Hudík. Akce začíná ve 20.00.

Představení knižní novinky Markéty Harasimové Vražedná vášeň

5. listopadu 2015

Představení knižní novinky známé spisovatelky Markéty Harasimové: jejího "jubilejního", desátého románu Vražedná vášeň. Kniha je napínavým detektivním příběhem s erotickým podtextem a dynamickým dějem. Autorské čtení z románu, besedu s autorkou a povídání o literatuře hudebně doprovodí art-pop-rocková kapela Vernissage z Vlašimi, která za sebou má už patnáctiletou historii. Skupina bude prezentovat vlastní tvorbu. Posluchači se také mohou těšit na speciálního VIP hosta (např. při únorovém křtu loňské knihy Markéty Harasimové přijal pozvání do Café Kampus pan Jiří Krampol) a v závěru akce proběhne autogramiáda s možností zakoupit a nechat si podepsat zmíněnou knížku.

Dokumentační portál o Státní bezpečnosti

5. listopadu 2015

Platforma evropské paměti a svědomí a Centrum pro dokumentaci totalitních režimů Vás srdečně zvou na tiskovou konferenci ke spuštění nového webového projektu Dokumentační portál o Státní bezpečnosti, která se bude konat ve čtvrtek 5. listopadu 2015 od 10.00 hod v kavárně Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1. Cilem těchto unikátních česko-anglických informačních stránek je umožnit mezinárodní veřejnosti studovat činnost komunistické Státní bezpečnosti v zahraničí, jednotlivé rezidentury ve světě a organizační strukturu I. a X. správy Státní bezpečnosti v 70.-80. letech. Vystoupí Mgr. Peter Rendek, ředitel Centra pro dokumentaci totalitních režimů, Dr. Neela Winkelmannová, ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí a PhDr. Petr Blažek, Ph.D., historik.

21 nejúžasnějších míst světa a co vás cestou může potkat

2. listopadu 2015

21 nejúžasnějších míst světa a co vás cestou může potkat - cestovatelská beseda Kateřiny Krejčové a Petra Ptáčníka probíhá v naší kavárně od 19.00.

Liberty Evening Praha - Czech Out: Kam za svobodou?

27. října 2015

Proč a kam se odstěhovat za svobodou? A jak zlepšit osobní svobodu, pokud se odstěhovat nechcete / nemůžete? Už jsme si zvykli, že podnikání je u nás regulováno prakticky v každém aspektu, každý z nás je konfrontován s nekonečným úřednickým aparátem a více než poloviční mírou zdanění. Že to ale jde i jinak nám ukazují státy jako Hong Kong či Singapur, které se pravidelně umisťují na čelních pozicích v žebříčcích ekonomické svobody. O tom, jaká je realita těchto zemí nám více řekne Tomáš Forgáč, zakladatel singapurského bitcoinového startupu Coin Of Sale. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce probíhá od 20.00.

Ježíš, Buddha nebo Mohamed?

25. října 2015

Diskusní večer o roli náboženství a víry v měnící se Evropě. Jaký je rozdíl mezi náboženstvím a vírou? Jaký je rozdíl mezi hlavními světovými proudy? Může uprchlická krize pomoci najít evropě novou identitu? Diskusní přednáškou nás provede Mgr. Zdeněk Blažek. Akce proběhne v naší kavárně od 18.00.

Ctibor Košťál: Jak jsem fotil Island (1997)

24. října 2015

Povídání se světelnými obrazy trutnovského fotografa, vášnivého cestovatele a zábavného vypravěče Ctibora Košťála o tom, jak vypadal Island před skoro dvaceti lety. Nejprve pobudeme 48 hodin na deštivých Faerských ostrovech a po dalším dnu plavby zakotvíme na východoislandském pobřeží. Téměř celý ostrov ohně a ledu, ostrov nezkrotných řek vodopádů a horkých pramenů objedeme kolem dokola, m.j. pokoříme i nejznámější islandskou sopku Heklu, staneme na místě nejstaršího parlamentu světa, navštívíme metropoli Reykjavík, po nejmenším islandském ledovci vystoupíme na vyhaslou sopku Snefellsnes a podnikneme dobrodružnou výpravu napříč nekonečným lávovým polem sopky Krafla ke "komářímu" jezeru Mývatn. Akce proběhne 24.10.2015 od 17.30 do 19.00.

Debata v Kampusu: Dobrovolnictví a škola

21. října 2015

Chceš si zkusit dobrovolnictví, ale školní povinnosti a docházka Ti to nedovolují? Chceš to změnit? Myslíš si, že by dobrovolnictví mělo být podporováno i během studia? Nebo aspoň nepostihovány absence během jeho vykonávání? Není pro budoucí život důležitější zkušenost z reálného života než teorie ze školních učebnic? Nebo alespoň stejně důležitá? A pokud ano, co se s tím dá udělat? Dobrovolnický klub INEX-SDA a Mladí občané Tě zvou na setkání, kde mohou všichni říci, co si o tomto tématu myslí, a jak by bylo možné změnit současnou situaci. Debata bude probíhat formou strukturovaného dialogu a budou se účastnit i poslankyně Nina Nováková a místopředseda výboru pro školství v Poslanecké sněmovně Petr Kořenek, kteří mohou zajímavé připomínky vyhodnotit a poslat „výše“. Máš tedy opravdovou možnost svými nápady dobrovolnickou situaci změnit! Pedagogické povolání bude na debatě zastupovat Zdeněk Štěpka z gymnázia NOVÝ PORG a dobrovolníky Dagmar Fousková, ředitelka INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Akce proběhne v naší kavárně od 19.00

Cyklus "Světlo na konci Ruska" - debata se Sergejem Parchomenkem

20. října 2015

Dne 20. října od 18,00 proběhne v kavárně Café Kampus debata s ruským novinářem a aktivistou Sergejem Parchomenkem. Debatu o nezávislé žurnalistice v současném Rusku pořádá sdružení Archipelag.

Liberty Evening Praha - Soukromá ochrana přírody

14. října 2015

Člověk svou aktivitou neustále zasahuje do přirozených ekosystémů, a ohrožuje tím přežití jiných druhů života. Málokdo by se přel, že příroda zasluhuje naši ochranu a proto se o to stará stát. Lze to ale dělat i jinak? O praxi a teorii soukromé ochrany přírody promluví Milan Jeglík z česko-indonéské rezervace PROJEKT GREEN LIFE - OS Prales dětem a Dominik Stroukal, předseda Ludwig von Mises Institut CZ & SK. Projekt Green Life se zabývá ochranou deštného pralesa a kriticky ohrožených druhů zvířat v ekosystému Leuser na Sumatře v Indonésii. Tento projekt provozuje soukromou česko-indonéskou rezervaci Green Life. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Začínáme ve 20.00.

Joe Ledva - Od oceli k umění...

24. září 2015

Fotograf Joe Ledva pochází z Betléma ve státě Pennsylvanie. Mnohé z jeho prací zobrazují historické centrum tohoto města. Je také dvorním fotografem významného hudebního festivalu, který každý rok ve městě probíhá. Joeovy fotografie je také možné nalézt v soukromých sbírkách po celém světě. Betlém (Bethlehem) ve státě Pennsylvanie v USA je malé malebné městečko nacházející se v místech, kde se potok Monocaccy vlévá do řeky Lehigh. Byl osídlen roku 1741 moravskými bratry z oblasti Herrnhutu v Německu. Díky fungující ocelárně Bethlehem Steel se Betlém stal centrem průmyslové revoluce. Ocelárna byla oporou místní ekonomiky a v době největšího rozmachu ve 40. letech minulého století zaměstnávala jen v samotném městě přes 30 000 lidí. Výstava bude možné v Kavárně a galerii Café Kampus navštívit od 20. září do 8. listopadu 2015. Vernisáž výstavy proběhne 24. září v 18.30 za účasti autora a bude součástí Betlémské kulturní noci.

IMPRO 23.9.

23. září 2015

Máme za sebou horké léto. Jaké mělo vliv na naše vztahy? Ochladily se, aby přežily, anebo naopak jsme v hostujícím podnebí jižanských národů rovněž ztráceli horkou hlavu, při průchodu slečen oděných jen do nejnutnějších svršků se v nás pěnila krev, troubili jsme na ně ve svých vozech jak jeleni v říji a flirtovali o to více, čím více bylo horkých letních večerů?? Byl náš flirt jen nezávazný, nebo jsme očekávali přesah do budoucnosti? Máte nějaký zážitek, kterému můžeme dát divadelní podobu a tím ho zvěčnit, očistit, pronést branou katarze nebo v jeho kontextu vynést na světlo další množství skrytých otázek?! Pojďme se sejít a improvizovat nad tématem Letní flirt. Hrají / improvizují: Magdalena Vokáčová, Jana Trojanová, Jana Epikaridis, Josef Hervert, Radomír Švec, Jiří Kniha

Kevin Barry - A Reading and Q&A

17. září 2015

Kevin Barry is the author of the acclaimed experimental novel City of Bohane (2011, winner of the International IMPAC Dublin Literary Award) which will be forthcoming in Czech translation in 2016. His previous books include the Rooney-prize winning short story collection, There Are Little Kingdoms (2007) and the Edge Hill-winning short story collection, Dark Lies The Island (2012). Kevin Barry’s new novel, Beatlebone, will be published by Canongate in October 2015. Kevin Barry will read from his work on Thursday 17 September at 20:00 in Café Kampus, Náprstkova 10, Prague 1. The reading will be followed by an interview and Q&A with moderator Maebh Long from the University of the South Pacific. The event is hosted by the International Flann O’Brien Society and supported by the Department of Foreign Affairs and Trade, Ireland; the Centre for Irish Studies, Charles University, Prague; and the Irish Studies Centre of the University of Vienna.

Bienále mladých autorů časopisu Umění/Art

29. června 2015

Od letošního roku je pravidelně pořádáno Bienále mladých autorů odborného akademického časopisu Umění/Art. Do soutěže jsou zařazeny články, zprávy i příspěvky pro rubriku Archiv, jejichž autoři nepřekročili v době odevzdání textu 35 let. Prvního bienále (51. a 52. ročník Umění z let 2013–2014) se účastní 21 mladých autorů, z nichž tři přispěli dvěma texty, takže do soutěže vstupuje celkem 24 textů. Slavnostní udělení ceny prvního ročníku bienále proběhne v pondělí 29. června 2015 v Café Kampus (Náprstkova 10, Praha 1) v 16.00 hod. za přítomnosti soutěžících, členů odborné poroty, složené z redakční rady a redakce časopisu, a dalších pozvaných hostů.

PRO Impro SHOW

25. června 2015

Nepředvídatelná improshow skupiny PRO Impro. Divadlo inspirované vašimi tématy, našimi rozmary a bez scénáře. Nic neslibujeme a nic nevylučujeme. Představení začíná v 19.00.

Křest a prezentace nové knihy filosofky Dr. Michaely Fišerové Obraz a moc

23. června 2015

Křest a prezentace nové knihy filosofky Dr. Michaely Fišerové, působící na Univerzitě Karlově a na Metropolitní univerzitě v Praze. Odborná monografie "Obraz a moc. Rozhovory s francouzskými mysliteli" vyšla letos ve vydavatelství Karolinum. Autorka v knize přináší 7 unikátních rozhovorů s vybranými osobnostmi současné francouzské filosofie (Georges Didi-Huberman, Marie-José Mondzainová, Jacques Ranciere, Pierre Lévy), sociologie (Michel Maffesoli), antropologie (Marc Augé) a historie médií (Monique Sicardová). Takto koncipovaná kniha je neobvyklou příležitostí pro osobní seznámení se s názory vybraných představitelů francouzské teorie obrazu. Propojuje různé současné odborné perspektivy v pluralitním dialogu, aby tak z různých stran reflektovala aktuální sdílení viditelného jako politiku vizualizace neviditelného. Akce proběhne od 17.00.

Promítání fotek a diskuze s cestovatelem Lubomírem Kováčem

10. června 2015

Po deseti letech cestování mě Evropa, Balkán a blízký východ omrzely a byl čas vyrazit někam dál. Vyrazil jsem z Prahy a přes 26 zemí jsem za 343 dní dorazil až na Filipíny. Jak se říká " již samotná cesta je odměnou" a musím říct, že díky této cestě se mi ještě více rozšířil obzor o světě, načerpal jsem řadu špatných i dobrých zkušeností, prožil krásné i špatné chvíle, poznal skvělé i špatné lidi, málem několikrát zemřel, ochutnal fantastická jídla a viděl to, co jiní asi už nikdy neuvidí. Díky bohu jsem vše prožil ve zdraví a díky tomu si vše víc užíval. Myslím, že jsem měl ohromné štěstí, jak na lidi které jsem potkával, tak na spolucestovatele, tak i na to, že vše šlo více méně hladce a podle plánu. Jestli chceš slyšet víc a také vidět fotky a videa, tak se stav. Vstupné je zdarma. Akce začíná v 18.30

Vyhlášení výsledků překladatelské soutěže

10. června 2015

Soutěž pořádá Obec překladatelů již 25 let, je zaměřena na mladé začínající překladatele do 35 let, soutěží se anonymně – příspěvky jsou označeny hesly (v zalepené obálce, označené příslušným heslem pak soutěžící uvede své celé jméno, adresu atd.) Výběr jazyka není nijak omezen. Práce posuzuje odborná porota, která má možnost přibrat další jazykové odborníky – externisty. Soutěž je pojmenována po českém významném teoretikovi překladu Jiřím Levém, který přesto, že zemřel mladý, vydal několik teoretických publikací o překladech a překládání, kterými se překladatelé a nejen u nás, řídí dodnes. Akce proběhne v Café Kampus od 14.30.

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF

9. června 2015

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF: Impro k smíchu, intro k pláči, katarze hrou, má to drajv! Jeviště je naším ringem, čtyři zápasníci v něm, 2 dámy a též dva páni, buďte hravým publikem, budem sobě zrcadlem! Hrají: Magdalena Vokáčová, Josef Hervert, Jana Trojanová, Radek Švec. Prezentujeme Vám improvizační večer 4 zkušených herců známých z pražských divadelních prken. Jejich show je postavena na vztahových hříčkách, které v našem životě prožíváme každý. Vztahy jsou totiž klíčem k bohatství našeho života a jsou zároveň hlubokou studnicí nejrůznějších vtipných situací, tedy pokud se na ně podíváme s nadhledem. Akce proběhne v naší kavárně od 19.30. Vstupné 222,- Kč.

Kavárna s kardinálem Dominikem Dukou OP

2. června 2015

Jaké by asi mohlo být, popovídat si přátelsky s panem kardinálem? Pro spolupracovníky je to běžná rutina, pro menší skupinu lidí existuje nějaká šance potkat jej na poutní mši, většina jej ale zná pouze ze stránek novin a obrazovek televizí. Pan kardinál Dominik Duka OP s námi stráví 2 hodiny v salónku tradiční kavárny Café Kampus (Krásný Ztráty). Téma kavárničky je otevřené, kdo se první zeptá, ten získá odpověď. Neváhejte se přidat k našemu příjemnému úternímu popíjení kávy nad dobrým rozhovorem. Akce začíná v 17.00.

Victoria Swing Band Praha v Café Kampus

31. května 2015

Viktoria Swing Band Praha je sedmnáctičlenný swingový a taneční orchestr, v jehož podání můžete slyšet swingové evergreens i moderní pop. Orchestr řídí Viktor Novák. www.viktoriaband.cz Koncert proběhne v Café Kampus 31.5. od 17.00

LGBT* proměny v čase aneb naše cíle včera, dnes a zítra

26. května 2015

A jsme tu zas! Tentokrát se poneseme na vlnách vzpomínek, příběhů a proměny životních a legislativních podmínek života české LGBT komunity. Zajímá vás, jak se LGBT komunitě v Čechách žilo před rokem 1989? Jaké to bylo žít v době, kdy homosexuální pohlavní styk byl trestným činem? Jakým způsobem se gayové a lesby mohli seznamovat v době bez gay barů a internetu? Jak se změnily společenské poměry s koncem komunismu? Jaká byla cesta k prosazení registrovaného partnerství? Proč se s jeho prosazením v roce 2006 rozpustily tehdejší LGBT organizace a další - Platforma PROUD - vznikla až v roce 2011, jak rozdílné jsou její cíle? A co na to nejmladší generace, jak se dnes žije jí? Akce začíná od 19.00.

Workshop - Autorské psaní

21. května 2015

„Hodně čti, piš, přemýšlej, aby ses uměl vyjádřit až budeš chtít.“ Plinius Naučíte se, jak začít psát, ale také jak u psaní vydržet. Dozvíte se pravidla psaní profesního blogu a zjistíte, zda má právě pro Vás profesní či firemní blog smysl. Získáte tipy, jak používat psaní jako nástroj vlastního rozvoje. Akce proběhne od 18.00 do 21.00.

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF

20. května 2015

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF: Impro k smíchu, intro k pláči, katarze hrou, má to drajv! Jeviště je naším ringem, čtyři zápasníci v něm, 2 dámy a též dva páni, buďte hravým publikem, budem sobě zrcadlem! Hrají: Magdalena Vokáčová, Josef Hervert, Jana Trojanová, Radek Švec. Prezentujeme Vám improvizační večer 4 zkušených herců známých z pražských divadelních prken. Jejich show je postavena na vztahových hříčkách, které v našem životě prožíváme každý. Vztahy jsou totiž klíčem k bohatství našeho života a jsou zároveň hlubokou studnicí nejrůznějších vtipných situací, tedy pokud se na ně podíváme s nadhledem. Akce proběhne v naší kavárně od 19.30. Vstupné 222,- Kč.

Koncert kapely Nástroje

18. května 2015

Barr-folková kapela s dlouholetou tradicí. Vzdor proměnám hudebního vkusu z Nástrojů line se to jako nikdy. V poslední době v symfonickém rozpoložení. Koncert začíná od 20.00. http://bandzone.cz/nastroje

Mořevkomoře: sla(v)nosti Bretaně!

15. května 2015

V rámci festivalu Mořevkomoře proběhne v Café Kampus koncert: Mike James vs. Kieren Alexander. Bretonská diatonická harmonika proti francouzskému akordeonu. Do první krve! Battle, výchovný koncert a nevýchovná tancovačka v jednom. Koncert proběhne v salónku Café Kampus od 20:00.

Šansonový elixír

14. května 2015

Šansonový elixír - autorské šansony Filipa Jana Zvolského a Františka Tomáška psané na tělo, duši i přání herce a hereček. Interpreti si sami určili o čem by chtěli zpívat a takové písně vznikly. Písně dojemné, zábavné i nutící k zamyšlení. Zpívají: Lenka Jelínková, Petra Mošovská, Silvester Matula, Zuzana Horová a Hana Grulichová, na akordeon doprovází autor hudby František Tomášek a večerem provází autor textů Filip Jan Zvolský. Koncert začíná ve 20.00.

Vernisáž výstavy Návraty spatřeného

12. května 2015

Jiří Wackermann - Návraty spatřeného - Fotografické obrazy z let 2008 – 2014. Jiří Wackermann, narozen 1955 v Roudnici n.L., studoval a pracoval v Praze, později pobýval střídavě v České republice a ve Švýcarsku. Od r. 1998 žije trvale ve Spolkové republice Německo. Ve své fotografické tvorbě navazuje na východiska a vlivy z mládí (surrealismus, magický realismus) a pohybuje se přitom mezi fantazijní obrazností a prostým optickým lyrismem. Ve svých nalezených i sestavených obrazech zůstává stále věrný tradici černobílé fotografie a pracuje nadále klasickými fotochemickými postupy (negativ–pozitiv). Postupné vypracovávání obrazu v pozitivní fázi je mu důležitou složkou tvůrčího procesu, chápaného jako „činná kontemplace”. Vernisáž výstavy proběhne v kavárně a galerii Café Kampus 12. května od 18.30 a výstava potrvá do 30. června 2015.

Liberty Evening - Kdy nám dojdou zdroje?

11. května 2015

Kdy jste naposled slyšeli, že lidé svým nespoutaným konzumem drancují planetu? A že společnost se rychle řítí do záhuby? Tento názor je starý již několik století, záhuba proto již musí být nablízku! O tématu promluví Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce začíná ve 20.00.

Prague City Race

6. května 2015

Umíte si poradit ve víru velkoměsta? Chtete se podívat na netradiční místa a prověřit Váš důvtip? Máte dobrý orientační smysl, nebo byste se jen rádi prošli po Praze jinak než normálně ? Soutěžící plní rozmanité úkoly v centru Prahy, podívají se do míst, kam příliš často nepřijdou, spolupracují s ostatními obyvateli města...Závod, při kterém je povoleno téměř vše! Start v 18.00, cíl, vyhlášení a posezení po akci v salónku Café Kampus!

Unplugged koncert kapely Jazzevec

5. května 2015

5.5. od 20.00 proběhne v naší kavárně opět unplugged koncert kapely Jazzevec - progressive jazz rock.

Medicafé - Pokroky v hematologii - léčba mnohočetného myelomu včera a dnes

4. května 2015

Studenti lékařských fakult si Vás dovolují pozvat na další večer MediCafé, tentokrát věnovaný pokrokům v hematologii - léčbě mnohočetného myelomu včera a dnes. Naším vzácným hostem bude tentokrát MUDr. Petr Pavlíček. Akce proběhne v salónku Café Kampus od 19.00.

Liberty Evening Praha - Milton Friedman a Chicagská škola

29. dubna 2015

Jednou z největších bašt liberálních hodnot 20. století byla ekonomická fakulta University of Chicago. Velikáni jako Gery Becker, George Stigler nebo Milton Friedman se nejenom stali držiteli Nobelových cen, ale zásadně pomohli posunout svět směrem ke svobodnějšímu místu. Jedním z nejzpůsobilejších českých ekonomů na toto téma je Petr Bartoň, který právě na University of Chicago působil. Přijďte si jej poslechnout! Tentokrát vám přinášíme další z řady Liberty eveningů tak trochu jinak. Se svobodou přichází vždy možnost volby a tak vám i my dáme tuto možnost. Vyberte si sami, jaké bude téma našeho dalšího Liberty eveningu. Vystoupí Petr Bartoň na téma, které mu společně vybereme! Inspiraci hledejte např. zde: https://twitter.com/IREF_EU (články a témata Petra Bartoně pro IREF) Akce proběhne v Café Kampus od 20.00.

LGBT* a církev aneb Miluj bližního svého, ale co když je gay?

27. dubna 2015

Vztah křesťanské církve k homosexualitě by se v historii dal označit jako hon na čarodějnice. Jak se tento vztah postupem času proměňuje? Je homosexuální člověk skutečně hrozbou pro budoucnost naší společnosti a ohrožují stejnopohlavní páry základy tradiční rodiny? Kde může věřící gay nebo lesba najít pochopení? Co je organizace LOGOS a komu pomáhá? Zní vám slovní spojení jako věřící gay či církevní posvěcení pro homosexuální páry jako scifi? Pokud Vás stejně jako nás zajímá, jakým směrem se bude ubírat debata mezi různorodými hosty, kteří v mnohém zastávají odlišné názory, přijďte se podívat na další z cyklu diskusí Pod Proudem, které pořádá organizace PROUD. Akce proběhne v salónku Café Kampus od 19.00.

Arabfest 2015: Žena

25. dubna 2015

Sobotní odpoledne s Festivalem arabské kultury, jedinečnou akcí svého druhu snažící se představit arabský svět bez předsudků. Letos na téma "ŽENA". Začneme interaktivní lekcí arabštiny vedenou lektory z institutu Arabesque, potom se hravou formou něco dozvíme o fenoménu zahalování, následně se budete moci od zcestovalé Veroniky Kramárekové dozvědět, jaké to je být Evropankou na cestách po Blízkém východě a kromě nových poznatků načerpat i tipy a rady na cesty. Večer si budeme spolu s Čechy, Češkami, Araby a Arabkami povídat o životě ve smíšeném manželství, a nakonec nás novinářka Jana Kotaishová seznámí se svou vyvzdorovanou knihou Studená řeka o pozapomenutých palestinských uprchlících. Kniha bude na místě k zakoupení za zvýhodněnou cenu. V průběhu akce malování hennou a orientální trh. Speciální arabské menu. Navíc ke každému čaji či kávě výborná arabská sladkost zdarma. Akce proběhne v sobotu 25. dubna od 14.00 do 19:30.

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF

22. dubna 2015

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF: Impro k smíchu, intro k pláči, katarze hrou, má to drajv! Jeviště je naším ringem, čtyři zápasníci v něm, 2 dámy a též dva páni, buďte hravým publikem, budem sobě zrcadlem! Hrají: Magdalena Vokáčová, Josef Hervert, Jana Trojanová, Radek Švec. Prezentujeme Vám improvizační večer 4 zkušených herců známých z pražských divadelních prken. Jejich show je postavena na vztahových hříčkách, které v našem životě prožíváme každý. Vztahy jsou totiž klíčem k bohatství našeho života a jsou zároveň hlubokou studnicí nejrůznějších vtipných situací, tedy pokud se na ně podíváme s nadhledem. Akce proběhne v naší kavárně od 19.30. Vstupné 222,- Kč.

SEBEPOJETÍ - přednáška

19. dubna 2015

To, co si o sobě myslíme, tedy naše sebepojetí, ovlivňuje každou část našeho života. Odráží se v každém našem vztahu. Jste šťastní a spokojení při pohledu na sebe? Jak můžeme naše sebepojetí zlepšit? Jakou mám hodnotu jako člověk? Diskusním večerem nás provede Ing. Lenka Hlavenková (http://www.integritylife.org/cs/people). Srdečně zve studentské neziskové hnutí Integrity Life.

2. repríza nezávislého filmu "YT"

18. dubna 2015

V hlubokých lesích žije něco víc. Něco, co by nemělo zůstat utajeno odbornému světu a především divákům nejsledovanější komerční televize... Vědecká expedice se vydává pátrat po neznámé bytosti v odobě Yettiho, aby přinesla odpovědi na řadu otázek. Film kombinuje stratifikační drama s hraným dokumentem a pohrává si s otázkou kde jsou hranice reality a kde už začíná zpravodajská relace. Kolik stojí lidský život a má cenu bojovat za svůj mediální obraz? Promítání proběhne v naší kavárně od 19.30.

Přednáška o Africe

9. dubna 2015

Na přednášce budou prezentovány tři tematické okruhy, které byly formulovány na základě setkání s řadou lidí přímo v jižní Africe. Tyto skutečnosti podstatným způsobem ovlivňují schopnost Afričanů vypořádat se s místními existenčními obtížemi. První téma tvoří otázka nedostatečné vzdělanosti a přístupu ke vzdělání. Dalším faktorem je devastace životního prostředí a neschopnost se připravit na neodvratné klimatické změny v některých částech Afriky. Vše je zaměřeno na optimální ekonomický zisk, nic se neinvestuje do preventivních opatření, zdroje jsou rabovány. Za důležitý problém je potřeba považovat i informační izolovanost, nemožnost cestovat a porovnávat zkušenosti se zbytkem světa. To vede k lokálním a krátkozrakým řešením. Přednáška proběhne v salónku Café Kampus od 18.00 do 20.00.

Křest druhého vydání románu Jaromíra Štětiny Pergameny

8. dubna 2015

Srdečně Vás zveme na křest druhého vydání románu Jaromíra Štětiny Pergameny, který se bude konat od 18.00 v naší kavárně. Jaromír Štětina se těší na Vaši návštěvu a bude mu ctí, bude-li moci každému svoji knihu věnovat. Po zahájení akce bude následovat recepce.

Koncert Petry Boštíkové - jazz, soul, chanson...

5. dubna 2015

Petra Boštíková je zpěvačka, skladatelka a klavíristka. Uslyšíte písně vlastní i převzaté. Písně na okraji jazzu, soulu, blues a chansonu, písně zpívané česky, anglicky i francouzsky. Zkušenosti s vystupováním Petra má jak v naší republice, tak v zahraničí (Francie, Holandsko...).

Liberty Evening Praha - Debata Hamerský x Kohout o EU

2. dubna 2015

Dva liberálové a dva diametrálně odlišné pohledy na EU! Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Debata proběhne v Café Kampus od 20.00.

1/4 zkušenosti Spolku posluchačů architektury

31. března 2015

1/4 zkušenosti jsou setkání se studenty a absolventy, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. 1/4 zkušenosti jsou o inspirací a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia nebo práce NEJEN v zahraničí. 1/4 zkušenosti vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. 1/4 zkušenosti jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Vítáni jsou všichni - studenti, kantoři, laici i kosmonauti. Vstup volný. Akce proběhne v naší kavárně 25.11. od 19.00.

Sonda do života Palestinců v Izraeli a na okupovaných územích

31. března 2015

Na dané téma bude přednášet Dr. Anat Matar, izraelská profesorka na Tel Avivské univerzitě. Pořádá Palestinský klub v ČR. Přednáška proběhne v salónku Café Kampus od 17.00 do 19.00.

MediCafé - Závislosti v Čechách

24. března 2015

Studenti lékařských fakult si Vás dovolují pozvat na další večer MediCafé, tentokrát věnovaný adiktologii. Naším vzácným hostem bude tentokrát prof. PhDr. Michal Miovský Ph.D. Prof. Miovský je uznávaný odborník na závislosti, klinický psycholog a psychoterapeut. Je také přednosta adiktologické kliniky VFN a proděkan pro nelékařské studijní obory na 1. LF UK. Oboru se věnuje od roku 1998 a již publikoval přes 70 článků v odborných časopisech. Začátek akce od 19.30.

Muzikálové setkání Lindy Finkové a Zbyňka Frice

22. března 2015

Přijďte si užít příjemné odpoledne v muzikálovém stylu do kavárny Café Kampus s Lindou Finkovou a Zbyňkem Fricem, během kterého zazní písně z většiny českých muzikálů. Koncert proběhne 22. března od 14.00. Vstupné je 200 Kč. Vstupenky je třeba si zarezervovat na adrese: rezervace@lindafinkova.com

WOMEN UP!

21. března 2015

Pokud se říká, že start-upy v IT zrychlují svět, tak nápady ve WOMEN UP! svět zkrášlují a dělají svět příjemnějším místem k životu. Zveme vás na 1. setkání projektu WOMEN UP!, který má ambice být inkubátorem podnikatelských záměrů, které jsou definovány, jako mikro a malé podnikání. Specifikem těchto projektů je to, že vychází z potřeb komunity, stojí nohama na zemi a nepotřebují velké investice. 21. března od 13.00 projekt WOMEN UP! začíná.

Koncert The DOKK

19. března 2015

Café Kampus zve všechny hudební nadšence na koncert nově vzniklé sestavy The DOKK. Toto pražskohradišťské duo vzniklo v roce 2014 a svými autorskými humorně laděnými písněmi dokáže navodit nezapomenutelnou atmosféru, jež nenechá klidným jediného posluchače či nedejbože diváka. Začátek koncertu je ve 20:00. Vstupné dobrovolné. Více na www.thedokk.cz

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF

18. března 2015

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF: Impro k smíchu, intro k pláči, katarze hrou, má to drajv! Jeviště je naším ringem, čtyři zápasníci v něm, 2 dámy a též dva páni, buďte hravým publikem, budem sobě zrcadlem! Hrají: Magdalena Vokáčová, Josef Hervert, Jana Trojanová, Radek Švec. Prezentujeme Vám improvizační večer 4 zkušených herců známých z pražských divadelních prken. Jejich show je postavena na vztahových hříčkách, které v našem životě prožíváme každý. Vztahy jsou totiž klíčem k bohatství našeho života a jsou zároveň hlubokou studnicí nejrůznějších vtipných situací, tedy pokud se na ně podíváme s nadhledem. Akce proběhne v naší kavárně od 19.30. Vstupné 222,- Kč.

Ricardo Praga - vernisáž výstavy Dreamless Connestions

17. března 2015

Ricardo Praga, vizuální umělec, je známý především svojí specifickou tvorbou, která v sobě skýtá různorodé a zdánlivě kontrastní prvky hravosti a "dark artu". Práce Pragy byly publikované a prezentované na uměleckých festivalech po celém světě. Před objektivem jeho fotoaparátu se objevili i herci, režiséři a jiné osobnosti Hollywoodu, jako i světoznámé hudební kapely. Můžeme jmenovat třeba Dannyho Glovera, Emila Hirshe, Armanda Assanta, Gaela Garciu Bernala nebo Michela Hazanaviciuse a z kapel Ricardovo oblíbené Placebo a Queens of the stone age. Na začátku roku 2015 umělec Praga představuje svůj poslední foto projekt "Dreamless Connections", na který si Vás s hrdostí dovoluje pozvat naše Kavárna a galerie Café Kampus. Výstava bude probíhat od 15. března do 10. května 2015, můžete se však zúčastnit i samotné vernisáže, a to 17. března v 18.30.

Liberty Evening Praha - Patří zbraně do rukou civilistů?

16. března 2015

Nedávné neštěstí v Uherském Brodu bylo neomylně následováno voláním částí politiků po zavedení přísnější kontroly zbraní. Na zoubek problému se na dalším Liberty Eveningu podívají Vladimír Krupa z Ludwig von Mises Institut CZ & SK a David Karásek z LEX - Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce proběhne od 20.00.

Mladí demokraté a Fórum Karla Schwarzenberga

12. března 2015

Mladí demokraté a Fórum Karla Schwarzenberga si Vás dovolují pozvat na diskusní setkání o zahraniční politice s předsedou Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karlem Schwarzenbergem. Diskuse se uskuteční ve čtvrtek 12. března 2015 od 18 hodin v salonku Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1. Svou účast potvrďte na emailové adrese info@mladidemokrate.cz.

Kamčatka - země ledu a ohně

4. března 2015

Povídání o promítání z cesty transsibiřskou magistrálou až do Vladivostoku a o dobrovolničení v srdci Kamčatky. Akce proběhne v naší kavárně od 20.00.

Liberty Evening Praha - Deflace a měnové války

3. března 2015

Deflace způsobuje krize. Inflace pohání ekonomiku. Slabá měna zvyšuje konkurenceschopnost. Obchodní přebytek je bohatství. A dárky nosí Santa. O monetárních mýtech bude mluvit Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce proběhne v kavárně Café Kampus od 20.00.

MediCafé - Crohnova choroba u dětí

26. února 2015

V rámci akce Medické Půlení, pořádané ve spolupráci s nadací Dobrý Anděl, jsme jako hosta pozvali proděkana 3. LF MUDr. Davida Marxe Ph.D., aby nám přiblížil jednu z nemocí dětí, jejichž rodiny nadace Dobrý Anděl podporuje. Na závěr krátce promluví MUDr. Markéta Nejdlová o nadaci Dobrý Anděl jako takové.

1/4 zkušenosti Spolku posluchačů architektury

24. února 2015

1/4 zkušenosti jsou setkání se studenty a absolventy, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. 1/4 zkušenosti jsou o inspirací a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia nebo práce NEJEN v zahraničí. 1/4 zkušenosti vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. 1/4 zkušenosti jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Vítáni jsou všichni - studenti, kantoři, laici i kosmonauti. Vstup volný. Akce proběhne v naší kavárně 25.11. od 19.00.

Ilegální transplantace Čína - ITC

24. února 2015

David Kilgour, bývalý kanadský tajemník pro Asii a Tichomoří, a Ethan Gutmann, analytik, publicista a spisovatel, společně promluví na tiskové konferenci Ilegální transplantace Čína (ITC). Kilgour je spoluautorem vyšetřovací zprávy Bloody harvest. Gutmann je autorem knihy The Slaughter. Jejich publikace přinášejí důkazy o neetických praktikách v oblasti čínské transplantační chirurgie. Čínský režim a jeho úředníci jsou podle nich důvodně podezřelí ze zneužívání vězňů svědomí z řad stoupenců duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung), křesťanů a Ujgurů, jako nedobrovolných dárců orgánů ke komerčním transplantacím. Akci pořádá občanské sdružení Lidská práva bez hranic o. s. od 10:00 v naší kavárně. Vstup zdarma.

SOUKROMÁ VZPOURA PAVLA LANDOVSKÉHO

18. února 2015

Knižní rozhovor Karla Hvížďaly s Pavlem Landovským vznikl před téměř třiceti lety, kdy byli oba jeho autoři ještě v exilu. Karel Hvížďala v doslovu vzpomíná, jak Pavel Landovský přijel do Bonnu a okamžitě okupoval celý náš domek. Všem vařil, nikoho nepustil do kuchyně, o všechny se po svém staral, nože nabrousil o schody nejen nám, ale skoro celé ulici. Vydržel vyprávět hodiny, hrál, skákal na židle, válel se po zemi, dělal grimasy, převlékal se, tahal za kšandy... Před posluchači, které jsem kvůli němu svážel z okolí, aby měl publikum, se odehrávala nezapomenutelná inscenace, na kterou dodnes vzpomínají. Naštěstí se podařilo hercův košatý projev převést do psaného jazyka a můžeme si tak znovu připomenout mimořádnou a charizmatickou osobnost nejen českého divadla. Milovat Lanďáka je snadné, namáhavější bývalo někdy vydržet jeho sršatý a nekompromisní humor, který však odhaloval nekompromisně každé pokrtectví. Pavel Landovský se stal hereckou legendou již během svého života, pro své okolí byl však něčím víc – veselým a spolehlivým přítelem, skvělým vypravěčem s nezapomenutelnou životní filozofií. Uvedení knihy proběhne v naší kavárně od 16.00.

Unplugged koncert Jazzevec

18. února 2015

18.2. od 20.00 proběhne v naší kavárně unplugged koncert kapely Jazzevec - progressive jazz rock.

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF

17. února 2015

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF: Impro k smíchu, intro k pláči, katarze hrou, má to drajv! Jeviště je naším ringem, čtyři zápasníci v něm, 2 dámy a též dva páni, buďte hravým publikem, budem sobě zrcadlem! Hrají: Magdalena Vokáčová, Josef Hervert, Jana Trojanová, Radek Švec. Prezentujeme Vám improvizační večer 4 zkušených herců známých z pražských divadelních prken. Jejich show je postavena na vztahových hříčkách, které v našem životě prožíváme každý. Vztahy jsou totiž klíčem k bohatství našeho života a jsou zároveň hlubokou studnicí nejrůznějších vtipných situací, tedy pokud se na ně podíváme s nadhledem. Akce proběhne v naší kavárně od 19.30. Vstupné 222,- Kč.

koncert kapely Praguematique

16. února 2015

Kapela Pragumatique se seznámila při buskingování na ulici, spojuje je radost z hudby a pozitivní energie. Rytmus jejich hudby vás rozpohybuje a vytvoří úsměv na tváři. Hrají latinu, reggae, gypsy swing, jazz a další. Doražte a zažijte ten pravý požitek z hudby!!! V naší kavárně od 20.00. praguematique people: Nina Marinová - voice / violin Libor Vaněk - cajon Vládimír Hájek - guitar Dan Panchártek - bas

Silvestr Tkáč - Íránská dobrodružství - beseda o životě a cestování v Íránu.

12. února 2015

Od Kaspického moře k Perskému zálivu, z výšek Damavandu až do hloubek největší solné jeskyně na světě, z dešťů pralesů po sucha pouští a od zoroastrismu k islámu. Kontrasty, nejvýraznější prvek života v Íránu. Mnoho cestovatelů je touto zemí právem okouzlena. Jaká však je ve skutečnosti? Život v zemi, kde se snad pod každým kamenem skrývá legenda a v zemi kde zažijete 4 roční období v jeden den, je plný překvapení. Na besedě se zaměříme na regiony Perský záliv, Balučistán a Kurdistán, kde dobrodružství chybět nebude. Zažijeme výstup na sopku Taftan u Pákistánských hranic, průzkum solné jeskyně na ostrově Qeshm, cestu na koni do Lesa mraků, prozkoumávání pohostinných kurdských vesniček terénním autem, ale i každodenní dopravní kolapsy v Teheránu. Za jeden rok života v Persii se dá zažít mnoho dobrodružství. Akce proběhne v naší kavárně od 17.00.

Uvedení knihy - autorské čtení - Sametová kůže

11. února 2015

České spisovatelce Markétě Harasimové loni vyšel devátý román Sametová kůže, napínavý detektivní příběh s milostně-erotickým nádechem. Tento ve středu 11. února od 18.00 představí hostům kavárny a galerie Café Kampus a přečte také několik krátkých ukázek z obsahu. Současně návštěvníkům poví něco o sobě, své tvorbě anebo plánech do budoucna. Určitě bude také prostor pro dotazy, ať už o psaní nebo autorčiných aktivitách či životě... Nakonec si zájemci mohou zakoupit a samozřejmě nechat podepsat zmiňovanou knížku. Kniha Sametová kůže byla oficiálně pokřtěna loni v květnu, ale do Café Kampus jí přijde "obnovit křestní slib" pan Jiří Werich Petrášek, syn slavného Jana Wericha. Více informací o autorce na www.marketaharasimova.cz, anebo www.facebook.com/MarketaHarasimova1.

1. repríza nezávislého filmu "YT"

7. února 2015

V hlubokých lesích žije něco víc. Něco, co by nemělo zůstat utajeno odbornému světu a především divákům nejsledovanější komerční televize... Vědecká expedice se vydává pátrat po neznámé bytosti v odobě Yettiho, aby přinesla odpovědi na řadu otázek. Film kombinuje stratifikační drama s hraným dokumentem a pohrává si s otázkou kde jsou hranice reality a kde už začíná zpravodajská relace. Kolik stojí lidský život a má cenu bojovat za svůj mediální obraz? Promítání proběhne v naší kavárně od 19.30.

Zahajovací večer mezinárodního festivalu Prague Balfolk Weekend

30. ledna 2015

Zahajovací večer mezinárodního festivalu Prague Balfolk Weekend zaměřeného na moderní lidovou muziku. Andreas Bothe (DE). Nářez na 29 čudlíků. Německý harmonikář známý především z kapely Cassis se představí se svým sólovým repertoárem. PBSP (CZ/EU). Prague Balfolk Session Project. Setkání muzikantů z celého světa ve stověžaté Praze. Uragán rytmů a melodií, který se nezastaví do rána. Váš malý balfolkový orchestr. Akce proběhne v naší kavárně od 19.00.

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF

22. ledna 2015

ZAKÁZANÉ VZTAHY LAJF: Impro k smíchu, intro k pláči, katarze hrou, má to drajv! Jeviště je naším ringem, čtyři zápasníci v něm, 2 dámy a též dva páni, buďte hravým publikem, budem sobě zrcadlem! Hrají: Magdalena Vokáčová, Josef Hervert, Jana Trojanová, Radek Švec. Prezentujeme Vám improvizační večer 4 zkušených herců známých z pražských divadelních prken. Jejich show je postavena na vztahových hříčkách, které v našem životě prožíváme každý. Vztahy jsou totiž klíčem k bohatství našeho života a jsou zároveň hlubokou studnicí nejrůznějších vtipných situací, tedy pokud se na ně podíváme s nadhledem. Akce proběhne v naší kavárně od 19.30. Vstupné 222,- Kč.

Debata s Ronniem Barkanem, izraelským lidskoprávním aktivistou

21. ledna 2015

Zveme vás na debatu s izraelským lidskoprávním aktivistou Ronniem Barkanem, spoluzakladatelem izraelské iniciativy Bojkot zevnitř (Boycott from Within), která podporuje sílící palestinskou kampaň bojkotů, stažení investic a uvalení sankcí (BDS). Mluvit bude nejen o podpoře této kampaně, ale i o odmítavém dopise izraelských aktivistů a absolventů zapojit se do povinné vojenské služby či o dalších aktuálních tématech týkajících se Izraele a Palestiny. Akce se koná ve středu 21. ledna od 19:00 v naší kavárně.

Gruzie - ráj pod Kavkazem

19. ledna 2015

Kolébka vína, dříve cíl československých horolezců a ještě dříve také bájných argonautů, to je Gruzie. 19. ledna od 19:00 se můžete vypravit do známého horského regionu Svanetie i méně známé Račy a poznat některé z překrásných památek starobylé civilizace na jižních svazích Kavkazu. Promítáním vás provedou Jan Petr, Tomáš Kadeřábek a Jaroslav Kupsa.

Výběr z grafické tvorby Eliška Čabalová / Petra Krupíková

18. ledna 2015

Ostravské autorky Eliška Čabalová a Petra Krupíková se na výstavě prezentují několika výtvarnými cykly digitální grafiky a serigrafie. U Petry je to fascinace všedními situacemi a věcmi, které svým výtvarně grafickým myšlením posunuje do jiných významů. Eliška se ve své práci inspiruje převážně místy, na které má osobní vazby. Ituitivní a emocionální vidění střídá se systematickou sběratelskou vášní pro detail. Výstava v naší kavárně a galerii je jejich imaginárním setkáním, jehož se můžete stát účastníky od 18. ledna do 15. března 2015. Vernisáž proběhne 20. ledna 2015 v 18:30 hodin.

Flek v buši - Prokletí milého člověka

6. ledna 2015

Prokletí milého člověka je autorskou inscenací inspirovanou knihou Naučte se říkat ne. Americká psycholožka Jacqui Marsonová zde popisuje jev, který vypozorovala u svých klientů. Pojmenovala ho termínem „prokletí milých lidí“ a ve své knize věnuje několik kapitol konkrétním milým lidem z řad své klientely, jejichž příběhy zpřítomňujeme ve své nové inscenaci. Když jsme se tímto tématem zabývali, s překvapením jsme zjišťovali, že – ačkoliv počínání těchto „milých lidí“ na první pohled působilo zcela absurdně a nepochopitelně – postupně jsme se v něm začali sami nacházet. Do zdramatizovaných příběhů se nám tak různými způsoby promítly i příběhy vlastní. Divadelní představení proběhne v naší kavárně 6.1.2015 od 19.30.

Čtení pro Josefa Škvoreckého

5. ledna 2015

6. ledna 2015 tomu budou již tři roky, co zemřel Josef Škvorecký, zakladatel exilového nakladatelství '68 Publishers. Soukromé gymnasium Josefa Škvoreckého chce navázat na loňskou a předloňskou úspěšnou akci a opětovně uctít Škvoreckého památku. Jak název napovídá, účastníci budou v uvedeném čase číst bez přerušení z děl Josefa Škvoreckého či z knih autorů, jejichž díla vyšla v torontském nakladatelství ´68 Publishers... V loňském a předloňském roce se ČTENÍ zúčastnila řada významných osobností např. Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Jan Vodňanský, Eva Pilarová, Jiří Dědeček, Jiří Stivín, Michal Viewegh a další.

MediCafé - Jak uhasit lesní požár rozprašovačem? (Zásah Lékařů bez hranic při epidemii eboly)

8. prosince 2014

Tentokrát bude tématem večera Medicafé "Jak uhasit lesní požár rozprašovačem? (Zásah Lékařů bez hranic při epidemii eboly)", hostem bude Míla Janišová, mluvčí české pobočky Lékařů bez hranic (МSF). Akce proběhne v naší kavárně od 19.00.

Prezentace slovníkové publikace Česká literární nakladatelství 1949–1989

3. prosince 2014

Prezentace slovníkové publikace Česká literární nakladatelství 1949–1989, kterou připravil lexikografický tým Ústavu pro českou literaturu AV ČR a kterou vydává nakladatelství Academia proběhne v naší kavárně 3.12.2014 od 18.00.

Křest prvního svazku výboru z díla Bohumila Hrabala

1. prosince 2014

1.12. proběhne v naší kavárně od 17 hodin pokřtění prvního svazku z nového výboru z díla Bohumila Hrabala.

Liberty Evening Praha - Paralelní Polis

27. listopadu 2014

Praha se letos stala domovem unikátního nového projektu - Institutu Kryptoanarchie - který si klade za cíl zpřístupnit nástroje pro nelimitované šíření informací a podpořit paralelní decentralizovanou ekonomiku, krypto měny a jiné nástroje pro vývoj svobodné společnosti. Debata proběhne v naší kavárně od 20.00.

Slavnostní uvedení nové knihy Dany Trávníčkové Afrika

27. listopadu 2014

Dne 27. listopadu proběhne v naší kavárně od 16.00 slavnostní uvedení nové knihy Dany Trávníčkové Afrika.

1/4 zkušenosti Spolku posluchačů architektury

25. listopadu 2014

1/4 zkušenosti jsou setkání se studenty a absolventy, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. 1/4 zkušenosti jsou o inspirací a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia nebo práce NEJEN v zahraničí. 1/4 zkušenosti vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. 1/4 zkušenosti jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Vítáni jsou všichni - studenti, kantoři, laici i kosmonauti. Vstup volný. Akce proběhne v naší kavárně 25.11. od 19.00.

Koncert dua LeDva

24. listopadu 2014

Jeden je málo a tři jsou moc. A tak jsme dva. LeDva. Protože to je tak akorát. On je kluk a ona je holka. Ona Sára a on Vojtěch. Nejedlý a Friedlaenderová. Ty věci, co uslyšíte, jsme napsali. Abyste je slyšeli. Tak v pondělí. Třeba nám pak všem bude líp. Jako předkapela zahraje jazzové trio Jazz Rest. Koncert proběhne k naší kavárně od 19.00.

Hudební setkání Zbyňka Frice

23. listopadu 2014

Setkání herce, zpěváka a tanečníka Zbyňka Frice se svým fanklubem proběhne v naší kavárně 23.11.2014 od 14.00. Jedná se o neveřejnou akci.

Křest knihy Ivy Procházkové VRAŽDY V KRUHU / Muž na dně

21. listopadu 2014

Nakladatelství Paseka vás srdečně zve na slavnostní uvedení a křest nové knihy Ivy Procházkové VRAŽDY V KRUHU / Muž na dně. Kriminální román Ivy Procházkové je předehrou seriálu Vraždy v kruhu s Ivanem Trojanem, Richardem Krajčem a Hanou Vagnerovou v hlavních rolích, jehož vysílání chystá Česká televize od ledna 2015. Knihu pokřtí herečka Simona Stašová. Ukázku z knihy přečte herec Ivan Trojan. Akce proběhne v naší kavárně a galerii v pátek 21. listopadu od 17.00.

Den poezie

19. listopadu 2014

V rámci celonárodního festivalu Den poezie (denpoezie.cz) vystoupí se svou poezií básníci Svazu ruskojazyčných spisovatelů v ČR: Sergej Levický, Natalija Volková, Mark Blumental, Olga Bělova-Dalina, Antip Sokolský, Leyla Džafarová, publikující pod poetickým pseudonymem Leyla Begim. Akce proběhne v naší kavárně 19.11. od 19.00.

Představení nové knihy Tomáše Halíka OBNOVÍŠ TVÁŘ ZEMĚ

18. listopadu 2014

Dne 18. listopadu od 16 hodin proběhne v naší kavárně setkání s Tomášem Halíkem spojené s představením jeho nové knihy OBNOVÍŠ TVÁŘ ZEMĚ. Jedná se o texty k obnově církve a společnosti z let 1989-1998.

Vernisáž výstavy SERIGRAFIE A DIÁŘe JURAJE JAKUBISKA

12. listopadu 2014

Dne 12. listopadu v 18 hodin proběhne v naší kavárně a galerii vernisáž výstavy SERIGRAFIE A DIÁŘe JURAJE JAKUBISKA.

Liberty Evening Praha - Teorie Spravedlnosti

11. listopadu 2014

Harvard 70. let byl dějištěm jednoho z nejvíce fascinujících intelektuálních soubojů minulého století. Levicový liberál John Rawls svým magnum opus, A Theory of Justice, oživil zájem o obor politické a morální filosofie. V něm se pokoušel skloubit zdánlivě nesmiřitelné ideje svobody a rovnosti. Robert Nozick reagoval z pozic klasického liberalismu knihou Anarchy, State and Utopia, ve které obhajuje myšlenky svobody a minimálního státu. Po téměř půl století zůstavají jejich brilantní a provokativní myšlenky stále vrcholem disciplíny. O tématu promluví David Lipka. Akce proběhne 11. listopadu od 20.00 Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády!

Islandské odpoledne

8. listopadu 2014

Když 16. srpna 2014 prudce vzrostla seizmická aktivita podledovcové sopky Bárðarbunga, neodborná veřejnost byla překvapena. Přitom tento vulkán patří na Islandu k těm obávaným a od roku 2007 bedlivě sledovaným. Media začala věnovat vulkánu pozornost, když byl označen oranžovým výstražným kódem pro leteckou dopravu. Nikdo z vědců si netroufl předpovědět, co bude dál. Otřesy pokračovaly a bylo zřejmé, že magma se tlačí do trhliny. 29. 8. se pak severně od ledovce Vatnajökull objevila puklinová erupce, láva tryskala efektně do výše pěti metrů. A do vzduchu se rozšířil jedovatý plyn, který se v podobě modrého oparu pohybuje s větrem po ostrově. Přednáška vulkanologa Mgr. Vladislava Rappricha, Ph.D. z České geologické služby osvětlí, co se na Islandu od poloviny srpna dělo a napoví, jaké jsou možné scénáře budoucího vývoje. Dne 8.11 proběhne v naší kavárně přednáška pro veřejnost.

Křest knihy Hladový oheň švédské autorské dvojice Erik Axl Sund

5. listopadu 2014

Zveme Vás na křest psychothrilleru „Hladový oheň“ a autogramiádu švédské autorské dvojice Erik Axl Sund. Kontroverzní duo osobně představí pokračování světového bestselleru „Vraní dívka“ ve středu 5. listopadu od 16:30 hodin v naší kavárně. Knihu pokřtí režisér Jakub Kohák.

1/4 zkušenosti Spolku posluchačů architektury

4. listopadu 2014

1/4 zkušenosti jsou setkání se studenty a absolventy, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. 1/4 zkušenosti jsou o inspirací a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia nebo práce NEJEN v zahraničí. 1/4 zkušenosti vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. 1/4 zkušenosti jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Vítáni jsou všichni - studenti, kantoři, laici i kosmonauti. Vstup volný. Akce proběhne v naší kavárně 4.11. od 19.00.

MediCafé - Mozkové (a jiné) sítě malého světa

3. listopadu 2014

"Přijďte s námi zahájit další sezonu s naším hostem prof. MUDr. Vladimírem Komárkem, CSc., děkanem 2. lékařské fakulty! Čeká nás společně exkurze do mozku mezi neurony a synapse, tak si nenechte toto poutavé téma ujít!” Akce proběhne v naší kavárně 3. listopadu od 19.00.

Liberty Evening Praha - Velký Bratr se dívá!Velký Bratr se dívá!

28. října 2014

...o tom kdy a jak jsme špehování státem promluví Pavol Luptak, security consultant a hacker. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce proběhne v naší kavárně 28. října od 20.00.

Scénické čtení podle nové knihy Michala Rejžo Pavlíka Vteřiny slunce a requiem

22. října 2014

Scénické čtení podle nové knihy Michala Rejžo Pavlíka Vteřiny slunce a requiem, která vyjde letos na podzim proběhne v naší kavárně 22.10.2014 od 20.00. Ve scénickém čtení vystoupí autor knihy se studenty herectví z Pražské konzervatoře. Po čtení budou mít diváci možnost vznést na autora i herce dotazy v diskuzi.

POZVÁNKA NA BENEFIČNÍ NEPÁLSKÝ VEČER

19. října 2014

aneb Od jízdy na střeše autobusu a sázení rýže, přes učení v bambusové škole, po cestu do chráněné oblasti Annapurny a na posvátné budhistické místo Soilung. Letos jsme s kamarádkou jsme měly tu krásnou možnost se do téhle země letos v létě podívat - trochu neobvykle během období monzunových dešťů, které s sebou přináší řadu strastí v podobě sesuvů půdy či pijavic, je ale o to dobrodružnější a umožňuje zažít přírodu v plném rozmachu spolu s obdobím setby rýže. Díky práci ve škole ve vesničce Jamuni jsme mohly trochu nahlédnout do každodenního života vstřícných nepálských lidí a poznat chod jejich běžného života. Při příjezdu jsme žasly nad tím, jak tamní ženy nosí těžké koše s moukou zavěšené na hlavě dvě hodiny do kopce, i nad tím, jak jsou všude bohužel stráně plné plastových lahví a obalů od sušenek. A při odjezdu zase nad tím, jak nám tahle země přirostla k srdci. Akce proběhne v neděli 19. října od 19.00 v naší kavárně.

Představení nové knihy Kamila Činátla Naše české minulosti, aneb jak vzpomínáme

16. října 2014

Dne 16. 10. od 16.00 proběhne v naší kavárně představení nové knihy Kamila Činátla Naše české minulosti, která právě vyšla. Na akci dorazí několik hostů, kteří knihu okomentují... Na co a jak rádi společně vzpomínáme? Proč se hádáme o minulosti a co z toho vůbec máme? Na tyto otázky a mnohé další možná nalezneme odpovědi při veřejné diskuzi nad novou knihou historika Kamila Činátla, která se zabývá problémy kolektivního vzpomínání v české společnosti posledních let. Během večera se pokusíme nahlédnout za populární obrazy minulosti a rozebrat jak vůbec tyto obrazy ve společnosti fungují. Nebude nás tedy zajímat historie jako objekt akademických diskuzí, ale naopak jako součást živé popkultury. Pozvání na pódium přijali vedle autora literární teoretik Petr A. Bílek a politolog Pavel Barša.

Liberty Evening Praha - Černé labutě a rizika

14. října 2014

....aneb povídání o událostech, které nečekáte, a jak se na ně přesto připravit. Volně inspirované prací Nicholase Taleba. Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády! Akce proběhne v naší kavárně od 20.00.

Koncert kapely THEYFLY

9. října 2014

theyfly - čtyřčlenná kapela hrající plnokrevný indie pop, tentokrát v unplugged sestavě tří kytar, cajonu a zpěvu, představí svůj koncertní repertoár v angličtině. Vše s jemnou příchutí domácké a důvěrné atmosféry. Koncert začíná od 19.00.

Kavárna naživo - divadelní představení amatérského souboru Chrchel

8. října 2014

Dne 8.10. uvede od 19.00 v naší kavárně v rámci akce Kavárny naživo amatérský soubor Chrchel divadelní představení "Zelda, manželka spisovatele". Takový pěkný pár anebo chcete-li Francis Scott a Zelda Fitzgeraldovi. Celebrity dvacátých let minulého století, ale také dva kohouti na jednom dvoře. V hlavních rolích Zelda a její zpověď, coby ženy žijící po boku talentovanějšího a úspěšnějšího. "Ona bohužel ráda psala. Jejím snem bylo vydat knížku, román. Nepsala špatně, četl jsem tajně něco z jejích deníků. Měla nadhled, byla vtipná a nikdy, za žádných okolností si nebrala servítky. Jenže to nestačilo. Zelda neměla příběh. Žila jen sama sebou. Svou osobností a svými pocity. Neuměla se vcítit do druhých." Více na: http://www.kavarnynazivo.cz/2014/

1/4 zkušenosti Spolku posluchačů architektury

7. října 2014

1/4 zkušenosti jsou setkání se studenty a absolventy, kteří se něco naučili a mají chuť se o to podělit. 1/4 zkušenosti jsou o inspirací a poznání našich spolužáků nejen z cest, studia nebo práce NEJEN v zahraničí. 1/4 zkušenosti vznikly z potřeby sdělit světu, na co člověk přišel a slyšet na to reakci. 1/4 zkušenosti jsou večery s několika prezentacemi, diskusí, pivem, vínem a čajem. Vítáni jsou všichni - studenti, kantoři, laici i kosmonauti. Vstup volný. Akce proběhne v naší kavárně 7.10. od 19.00.

Tisková konference „Svědomí nelze koupit“

6. října 2014

Zveme Vás na tiskovou konferenci s violistkou Jitkou Hosprovou a hostem koncertu „Svědomí nelze koupit", bývalým vězněm svědomí Kuo Ťü-fengem. Tisková konference se uskuteční 6. října od 13 hod. v salónku naší kavárny.

Představení nové knihy Davida Llorenteho "Mám tě rád, protože mě krmíš"

6. října 2014

David Llorente, madridský spisovatel, vydal pět novel a obdržel za ně několik španělských i zahraničních ocenění. Jeho poslední kniha (detektivka nazvaná „Te quiero porque me das de comer“ neboli „Mám tě rád, protože mě krmíš“) způsobila velký rozruch na sociálních sítích a byly o ní vydány recenze ve všech španělských celostátně vydávaných novinách. Již dvanáct let žije v Praze. Na gymnáziu Budějovická vyučuje španělský jazyk a literauru a je zároveň režisérem divadelní skupiny. Představení knihy proběhne v naší kavárně od 19.00.

Veřejná diskuze a čtení s autory paměťových románů Radkou Denemarkovou, Jiřím Hájíčkem a dalšími

5. října 2014

V neděli 5.10. od 17.00 proběhne v naší kavárně veřejná diskuze a čtení s autory paměťových románů Radkou Denemarkovou, Jiřím Hájíčkem a Kateřinou Tučkovou. Tato akce se koná jako doprovodný program konference věnované vztahu rodinné paměti a školní výuky. Zveme Vás na čtení a diskuzi Radky Denemarkové, Jiřího Hájíčka a Kateřiny Tučkové, tedy spisovatelů kteří se v současné době věnují románům tématizujícím vzpomínání a roli nedávné minulosti v naší společnosti. Akce má v úmyslu seznámit posluchače a čtenáře s tímto progresivním žánrem soudobého románu. Vycházíme z toho, že literární reprezentace umožňuje v kontextu studia kolektivního vzpomínání elegantně řešit některé problémy, které reflexe historiků nedovoluje. Díky schopnosti inscenovat svědectví v nepřekonatelné mnohosti hlasů, jejich ambivalentní dialogičnosti a specifické narativní časovosti se autorům paměťových románů daří překonávat některé bariéry, na něž naráží soudobá teoretická konceptualizace komunikativní a kulturní paměti ve společnosti. Cílem tohoto čtení a následné diskuze je tato specifika literárních forem vzpomínání („paměť literatury“)a inscenování vzpomínkových diskurzů skrze literaturu („paměť v literatuře“) odhalit a společně s čtenáři prověřit nosnost takového způsobu poznání historické reprezentace.

SETKÁNÍ S KAROLEM SIDONEM A KARLEM HVÍŽĎALOU

1. října 2014

Nakladatelství Galén zve u příležitosti souborného vydání všech knižních rozhovorů, které spolu v posledních bezmála dvaceti letech vedli a napsali Karel Hvížďala s Karolem Sidonem, na setkání s oběma autory, Petrem Fischerem a dalšími hosty. Souborné vydání obsahuje tři celky: Když umřít, tak v Jeruzalémě (aby lidé věděli, co je judaismus a jakého mají v Praze rabína), Červená kráva (aby Karel Hvížďala věděl, kým je) a Sedm slov (sedm rozhovorů o sedmi slovech, aby novináři viděli, co se dá všechno dělat s žánrem rozhovoru)... Setkání se uskuteční v naší kavárně ve středu 1. října 2014 od 16.00.

Uvedení knihy „Tradice a proměny. Mýtus, historie a fikce v Asii“

29. září 2014

Dne 29. 9. v 19.00 proběhne v naší kavárně uvedení knihy „Tradice a proměny. Mýtus, historie a fikce v Asii“, která ve dvanácti případových studiích demonstruje propojenost mýtu a historických textů, přítomnost historie a historické rétoriky ve fikci, proces fixace mýtů a legend, jejich ukotvenost v tradici a účelovost nové mytizace v Číně, Japonsku, Koreji, Vietnamu a Tibetu staré i nové doby.

KAVÁRNA SVĚT: JIŘÍ ŽÁČEK A MUDr. JAN CIMICKÝ

25. září 2014

KAVÁRNA SVĚT: JIŘÍ ŽÁČEK A MUDr. JAN CIMICKÝ Akce proběhne v naší kavárně ve středu 24. 9. a ve čtvrtek 25. 9. 2014 od 19.00. Jde o besedu s básníkem Jiřím Žáčkem; recitovat z jeho textů a hovořit s ním i o něm budou psychiatr a spisovatel Jan Cimický a herečka Jana Trojanová, na kytaru zahraje Štěpán Buchar. Samozřejmostí je možnost podepsání knih Jiřího Žáčka a Jana Cimického :-)

KAVÁRNA SVĚT: JIŘÍ ŽÁČEK A MUDr. JAN CIMICKÝ

24. září 2014

KAVÁRNA SVĚT: JIŘÍ ŽÁČEK A MUDr. JAN CIMICKÝ proběhne v naší kavárně ve středu 24. 9. a ve čtvrtek 25. 9. 2014 od 19.00. Jde o besedu s básníkem Jiřím Žáčkem; recitovat z jeho textů a hovořit s ním i o něm budou psychiatr a spisovatel Jan Cimický a herečka Jana Trojanová, na kytaru zahraje Štěpán Buchar. Samozřejmostí je možnost podepsání knih Jiřího Žáčka a Jana Cimického :-)

Krásná de-kadence,pt.3

18. září 2014

"Krásná de-kadence,pt.3" - autorské čtení je posledním setkáním v tomto cyklu, jehož účelem je představovat publiku mladé autory poslední generace. Celá scéna u těchto čtení .se točí kolem básnického uskupení a organizace Mladí básníci pražští. Akce proběhne v naší kavárně 18.9. od 18.00.

Vernisáž výstavy Paula F. Goldsmitha Prague 1968

16. září 2014

Dne 16. září od 17.30 proběhne v naší kavárně vernisáž výstavy fotografií amerického fotografa Paula F. Goldsmitha (1949) Prague 1968. Autor bude zahájení výstavy osobně přítomen. Tento soubor fotografií pořídil autor během svého dvoudenního pobytu v Praze při své studentské cestě Evropou v srpnu 1968. Své probuzení 21. srpna 1968 na strahovských kolejích v Praze popisuje Paul F. Goldsmith těmito slovy: „Brzy ráno 21. srpna mne probudil hukot motorů. Podíval jsem se z okna očekávaje, že uvidím nákladní auta, ale místo toho jsem viděl sovětské tanky, které se stavěly do pozic a blokovaly všechny přístupové cesty na koleje. Popadl jsem batoh, fotoaparát s filmy a šel fotografovat invazi Prahy."

Beseda s Benjaminem Kurasem - česko-britským spisovatelem

15. září 2014

Dne 15. září proběhne v naší kavárně od 19 hodin autorské čtení a beseda s Benjaminem Kurasem, česko-britským spisovatelem, milovníkem dobrého humoru, jídla, pití, satiry a vůbec všeho, co činí lidský život potěšením. Na místě bude také možnost zakoupit si jeho knihy. Akce se koná v rámci cyklu společensko-kulturních večerů EPES RARES pod laskavou záštitou Magistrátu hl. m. Prahy. Vstupné 50 Kč.

Betlémská kulturní noc v naší kavárně

11. září 2014

Dne 11.9. od 16.30 do 17.15 proběhne v rámci Betlémské kulturní noci pěvecký recitál Lucie Horákové.

Prague Pride Village - Cesty za teplem

14. srpna 2014

Jaké dojmy si čeští gayové, lesby a transsexuální lidé přiváželi ze svých cest na východ, západ, sever a jih před rokem 1989? A co zažívali zahraniční LGBT návštěvníci v tehdejším Československu? Jak se změnilo „cestování za teplem“ po sametové revoluci? Přijďte se svým příběhem a přineste fotografie. Vyprávění zahraničních pamětníků bude přeloženo do češtiny. Akce proběhne v naší kavárně 14.8.2014 od 18.00.

Běloruské pivo s Alesem Bialiatským

6. srpna 2014

Občanské Bělorusko s Člověkem v tísni přijímá na navštěvě v Praze významného běloruského "lidskoprávníka", bývalého politického vězně Alese Bialiatskeho. Občanské Bělorusko vždy u příležitosti podobných návštěv pořádá tzv. Běloruské pivo, kde se v neformálním prostředí scházejí zájemci o dění v Bělorusku (novináři, politici, aktivisté atd). Tentokrát proběhne Běloruské pivo 6. srpna od 18.00 v naší kavárně.

Koncert americké skupiny The New Thoreaus

30. července 2014

Dne 30.7. od 19.00 proběhne v naší kavárně koncert americké skupiny The New Thoreaus. An indie-folk band with a bluegrass bent, The New Thoreaus provide a “modern spin on old-timey folk and bluegrass,” according to the East Bay Express. “The New Thoreaus are one of the few bands that can appeal to a crowd full of traditionalists AND folks who like a little something different,” says Mike Bond of Mutiny Radio’s The Bottleneck Cafe Radio Show. The New Thoreaus’ name pays homage to the group’s literary and philosophical interests, referencing American naturalist writer, Henry David Thoreau. “The Cello, upright bass, and trumpet lend the songs a baroque feel that’s similar to Beirut, while the harmonica and finger-picked banjo keep it firmly in Americana…When they blend in rich vocal harmonies, it’s akin to an alt-country Broken Social Scene.” (EBX) The New Thoreaus’ range of styles and singers lends their music a hard to define quality that defies easy classification.

Uvedení projektu Diskuze 1989/2014 autorů Ivy Knobloch a Jiřího Pelcla

22. července 2014

Projekt se skládá ze dvou částí. Tou první je faksimile ineditního sborníku Diskuse 89, který je založen na prezentaci dvaceti autorů – architektů a designérů narozených mezi lety 1950–1960 (více jak polovina absolventů VŠUP, zaměřených zejména na tvorbu interiéru a nábytku). Editorem tohoto sborníku byl Jiří Pelcl, který reagoval na generačně pociťovanou frustraci z nedostatku setkávání, diskuzí nad profesionálními problémy, nespokojeností s podmínkami reálného socialismu. Sborník zároveň zachycuje impulzivní směřování k postmoderně, jež tato generace vnímá jako východisko z šedi, uniformity a anonymity veřejných i soukromých prostorů. Uvedení projektu proběhne v naší kavárně 22.7.2014 od 18.00.

Křest knihy Jindřicha Rohlíka "Země bez zákona"

16. července 2014

Dne 16.7.2014 proběhne v naší kavárně od 18.00 křest nové knihy Jindřicha Rohlíka Země bez zákona.

Hudební setkání Zbyňka Frice

6. července 2014

Setkání herce, zpěváka a tanečníka Zbyňka Frice se svým fanklubem proběhne v naší kavárně 6.7.2014 od 14.00. Jedná se o neveřejnou akci.

Salón Ljuby Fuchs – okamžiky radosti

25. června 2014

Ljuba Fuchs a Sdružení Bílá Síť Vás 25.6. od 19.00 zvou na Salón – okamžiky radosti s hudebníkem, perkusistou, tanečníkem Papisem Nyass. „Když nevím, jak dál, zastavím se a vrátím třeba až ke kořenům. Když hledám odpověď, způsob vyřešení, tak tou nejlepší odpovědí je láska. Vždy cítím jednat tak, jak si láska zaslouží. V těžkých časech je cesta míru a lásky jedinou úlevou...“ Papis je původem z Gambie. V Čechách žije od roku 1997 a s manželkou Antonií zde vychovává tři syny. Věnuje se převážně hudbě, hře na perkuse, ale také výuce tance. Hosty večera dále budou: manželka Antonia – zpěvačka skupiny Yellow Sisters a projektu Řeky, Mio Vacík – zakladatel Tam Tam orchestra a syn Adrian Švec – mladý bubeník.

Autorské čtení - Mladá poezie

20. června 2014

Dne 20. 6. od 18.45 proběhne v naší kavárně autorské čtení Mladé poezie. Vystoupí mladí básníci David Horn, Martina Lesse, Adam Pecha, Barbora Zavadilová, Ctibor Jindra, Mattia Natale a Jiří Volák. Těšíme se na všechny milovníky poezie i náhodné kolemjdoucí.

Karel Haloun / Hudební výchova

17. června 2014

Dne 17.6.2014 od 19.00 proběhne v naší kavárně vernisáž výstvy Karla Halouna - Hudební výchova. Jedná se o grafický soubor dvaceti portrétů českých neestrádních hudebníků, který vznikal postupně od roku 2004 jako cyklus mnohobarevných linorytů komorního formátu. V roce 2009 jej autor převedl do velikosti 50 x 70 cm technikou tisku solventními inkousty na grafický papír. V Krásných ztrátách soubor poprvé představí jako XL sérii o rozměrech 70 x 100 cm v limitovaném nákladu deseti číslovaných kusů. Karel Haloun (1951) je grafickým designérem, ilustrátorem, grafikem a publicistou. Vystudoval VŠUP, na níž od roku 2005 působí jako pedagog. Od roku 1996 pracuje v autorské dvojici s Luďkem Kubíkem. Vystavuje doma i v zahraničí, za svoji práci obdržel v průběhu let různá ocenění. Nehrající člen skupin Jasná páka a Hudba Praha. Jeden ze zakládajících členů tajného hudebního sdružení Pornografičanka.

MASTER CLASS S ROBERTEM SEDLÁČKEM

5. června 2014

V rámci čtyřdenního filmového workshopu CINEMASPOT se koná 5. června v naší kavárně veřejná master class s ROBERTEM SEDLÁČKEM. Od 19,00 můžete přijít a dozvědět se něco o jeho pohledu na filmovou tvorbu. Po master class se otevře prostor pro diskuzi.

MediCafé - Jak vypadají mimozemšťané

4. června 2014

4. června bude hostem večera Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D. a tématem večera bude "Jak vypadají mimozemšťané". Podobné téma jsme v MediCafé opravdu ještě neměli. Nenechte si ho ujít a přijďte se s námi rozloučit s další úspěšnou sezónou.

Slavnostní uvedení knihy Vladimíra Votýpky KŘIŽOVATKY ČESKÉ ARISTOKRACIE

28. května 2014

Nakladatelství Paseka Vás srdečně zve na slavnostní uvedení knihy Vladimíra Votýpky KŘIŽOVATKY ČESKÉ ARISTOKRACIE, které proběhne 28. května 2014 od 17 hodin v naší kavárně. Hosty večera budou Jan a Michal Podstatzští-Lichtensteinové.

Křest nové knihy Mileny Štráfeldové "Guláš pro Masaryka"

27. května 2014

Křest nové knihy Mileny Štráfeldové "Guláš pro Masaryka" proběhne v naší kavárně od 17.00.

Liberty Evening Praha - Debata liberálních stran

20. května 2014

S blížícími se eurovolbami jsme pro Vás připravili debatu zástupců politických stran které se hlásí k myšlenkám svobody. Pozvání přijali: Radim Smetka – místopředseda Strana svobodných občanů, Milena Vicenová – jednička na kandidátce Liberálně ekologická strana pro volby do Europarlamentu a Mikuláš Ferjenčík – bývalý místopředseda Česká Česká pirátská strana a kandidát do Europarlmentu

Křest knihy Magdalény Zemanové RYTÍŘI BEZ KRÁLE

19. května 2014

Dne 19. května od 19.00 proběhne v naší kavárně křest knihy Magdalény Zemanové RYTÍŘI BEZ KRÁLE - Svět šermu, fantazie a historie. Kniha je sondou do rozličných šermířských aktivit od prvního vystoupení historických šermířů v roce 1960 až do dnešních dní.

Možnosti a hranice regresní terapie - přednáška

15. května 2014

Přednáška bude informovat o tom, jak regrese probíhá a zejména co vyžaduje práce s minulými životy. Poukáže na pozoruhodný léčebný potenciál i meze regresní terapie a poskytne přehled o nových tendencích a tématech v Evropské asociaci regresních terapeutů EARTh. Současně připomene, že v regresi vstupujeme do hlubších úrovní vědomí a vydáváme se na cestu, která znamená víc než jen terapii a řešení situačních problémů. Přednáška začíná v salonku naší kavárny od 18.00.

FyzioCafé

12. května 2014

Tentokrát bude tématem Idiopatická skoliosa a představit nám ji přijde PhDr. Iveta Pallová, Ph.D., absolventka studia fyzioterapie v Olomouci na LF UP a FTK UP, doktorandského a doktorského studia na FTVS UK v Praze. V magisterské i doktorandské práci se zabývala diagnostikou a léčbou skoliózy a rovněž i v praxi má nyní převážně pacienty s idiopatickou skoliózou. Od roku 2006 vede odborné kurzy pro fyzioterapeuty a lékaře věnované diagnostice a kinezioterapii u idiopatické skoliózy. FyzioCafé začíná v salónku naší kavárny v 19:30, příchod možný od 19 hodin.

Světový den lupusu

10. května 2014

Desátý květen bude již podesáté vyhlášen Světovým dnem lupusu. Uplyne také téměř rok od založení pacientského sdružení Spolek lupus ČR, které se snaží právě pacientům se systémovým lupusem a jeho dalšími formami pomáhat. A jak jinak tak důležitý den oslavit, než společným posezením? Tentokrát v naší kavárně od 12.00. Více na www.spoleklupuscr.cz

Liberty Evening Praha - Svobodná společnost a cesta k ní

6. května 2014

Zveme všechny na další Liberty Evening, který se uskuteční v naší kavárně 6.5.2014 od 20.00. Historie je plná příkladů statečných mužů a žen kteří zasvětili život šíření myšlenek svobody. O některých z nich nám budou vyprávět naši partneři z Ludwig von Mises Institut CZ & SK, konkrétně se můžete těšit na Dominika Stroukala a Vláďu Krupu.

MediCafé

5. května 2014

5. května bude od 19.00 hostem MediCafé Doc. MUDr. Eva Rychlíková, CSc. - jedna ze spoluzakladatelů a průkopníků manuální medicíny. Jedná se o diagnostiku a léčbu funkčních poruch páteře a kloubů, uplatnění přesných rehabilitačních postupů “šitých na míru“ a samozřejmě nejen to. Například právě paní docentka Rychlíková přinesla tomuto oborou spoustu cenných informací a měla několik úspěchů ve výzkumu vztahů mezi funkcí páteře a vnitřními orgány.

LATINSKO-AMERICKÁ HUDBA SE SKUPINOU ATARÉS

28. dubna 2014

Skupina Atarés působí na pražské hudební scéně od r. 2002 a tvoří ji hudebníci z Kuby, Čech a z Ruska. Skupina se zaměřuje zejména na latinsko-americkou hudbu, ať už se jedná o tradicionály, převzaté skladby (Buena Vista Social Club, Carlos Santana, Gypsy Kings), nebo vlastní tvorbu. Koncert se koná 28. dubna 2014 od 19.00 v naší kavárně.

Festivalem arabské kultury - ARABFEST

26. dubna 2014

Sobotní odpoledne s Festivalem arabské kultury, jedinečnou akcí svého druhu snažící se představit arabský svět v jiných souvislostech, než jak tomu činí média. Začneme interaktivní lekcí arabštiny, následovaná krátkou sondou do Sýrie o vývoji tamní situace, poté vám PhDr. Barbora Černá poví o hvězdách egyptského stříbrného plátna, abyste se následně mohli nechat unést moderním pojetím tradičních tanců prostřednictvím tanečnice tribal fusion Martiny Viewegové a její skupiny Tamawi, a nakonec vás cestovatel Luboš Drbohlav zavede do Saúdské Arábie - země, do které se nejezdí. V průběhu akce malování hennou a malý orientální trh. Navíc ke každému čaji či kávě výborná arabská sladkost zdarma. Sobota 26, dubna, 15 - 18h. Podrobný program na http://www.arabfest.cz/program/akce-v-praze/.

Salón Ljuby Fuchs - Okamžiky radosti

23. dubna 2014

Ljuba Fuchs a sdružení Bílá síť Vás srdečně zvou na Salón - Okamžiky radosti se zpěvákem, hudebníkem a moderátorem Michalem Prokopem a jeho hosty ve středu 23. dubna od 19.00 do naší kavárny. Vstupné je 200,- Kč.

Liberty Evening Praha - Read Liberty

22. dubna 2014

Na dalším Liberty Eveningu se nám představí unikátní projekt Read Liberty ! Liberty Evening je série pravidelných neformálních akcí na určité téma, uvedené přednáškou, po které následuje volná diskuse a zábava v kruhu svobodomyslně smýšlejících přátel. Neváhejte pozvat své známé a kamarády dne 22.4. od 20.00 do naší kavárny...

Crossroad 2 - výstava fotografií Patricie Sedlačíkové a Jana Richtera

15. dubna 2014

Fotografie pro tuto výstavu vznikaly na dvou odlišných cestách. Janova cesta vedla Spojenými státy americkými, zatímco Patricii zavedlo její putování do Evropy a Canady. Cesty obou autorů se nakonec překvapivězkřížily v Praze, aby daly podnět vytvořit prostřednictvím fotografií výstavu s názvem "Crossroad II" a přiblížily nám tak romantiku zapomenutých ulic, nekonečných cest a silnic v neznámých končinách, ale také ve staré dobré Evropě. Zahájení výstavy proběhne v naší kavárně 15.4.2014 od 19.00.

PERU - cestovatelská beseda

14. dubna 2014

Povídání a promítání fotografií z cesty čtyř Čechů po severním Peru. Nejznámější trek pohoří Cordillera Blanca - Santa Cruz, týdenní přechod masivů Cordillera Huayhuash a Cordillera Raura, krátká návštěva Amazonie, památky kmene Chachapoyů a město, kde začala zkáza říše Inků - Cajamarca. To vše v cca 90 minutách 14.4.2014 od 19.30 v naší kavárně.

FyzioCafé

9. dubna 2014

Přijměte, prosím, pozvání na v pořadí již páté FyzioCafé, které proběhne 9.4.2014 od 18.00 v naší kavárně. Naším hostem bude Gabriela Němečková (Davídková), fyzioterapeutka, lektorka Pilates a zakladatelka prvního Pilates studia v ČR. Téma zní: „Fakta a mýty o Pilates - historie a současnost, metody a orientace v nabídce cvičení pilates“.

Liberty Evening Praha - Evoluce prosperity aneb když myšlenky souloží

8. dubna 2014

Žijeme v historicky nejlepší době. Nikdy v naší minulosti se průměrný jedinec neměl tak dobře. Existuje mnoho důvodů k optimismu, že budoucnost bude ještě mnohem lepší než si kdokoliv z nás dovede představit. Čemu vděčíme za naši prosperitu? Proč je člověk jako jediný známý živočich schopný sestrojit radioteleskop či cestovat do vesmíru? Co je základem našeho úspěchu? Povídat o tomto tématu bude Miroslav Polách.

Autorské čtení a beseda s pražským rabínem Karolem E. Sidonem

7. dubna 2014

Dne 7. dubna proběhne v naší kavárně od 19 hodin autorské čtení a beseda se spisovatelem, dramatikem a vrchním zemským a pražským rabínem Karolem E. Sidonem s doprovodným hudebním programem Petry Ernyeiové. Akce se koná v rámci cyklu společensko-kulturních večerů EPES RARES pod laskavou záštitou Magistrátu Hl. m. Prahy. Vstupné 50 Kč.

Islandské odpoledne

5. dubna 2014

Jarní Islandské odpoledne je určeno všem milovníkům severu a tentokrát i maratonského běhu, neboť se odehraje v den konání Pražského půl maratonu a hlavním hostem se stane René Kujan, který se před třemi lety rozhodl Island obkroužit i překřížit v několika maratónských bězích. Druhý host Filip Weber procestoval Island křížem krážem a ze svých cest si přinesl spoustu fotografií a zážitků. Bude dostatek času i na cestovatelské rady a porady, stejně jako na promítnutí dokumentu o tomto čarovném ostrově. Islandské odpoledne se koná v sobotu 5. dubna 2014 a začíná v 15:00 v naší kavárně. Program a více informací na www.islandklub.com.

KONCERT MARIACHI AZTECA

3. dubna 2014

Mariachi (v indiánském nářečí Nauhatl znamená Den oslav) je mexická folklórní hudba, která se původně hrála na svatbách a lidových slavnostech. Muzikanti opěvují lásku (hlavně tu ztracenou nebo nedostupnou) a krásu ženy. Hrají na housle, kytary a trubky. Málokdo ví, že tato tradiční mexická hudba byla ovlivněna českými muzikanty – vojáky, kteří do Mexika přišli s císařem Maxmiliánem – bratrem Františka Josefa I. jejich hudba Mexičany nadchla a v některých částech Mexika je dodnes Polka považována za místní lidový tanec. Koncert se koná Ve čtvrtek 3. dubna 2014 v 18.00 v naší kavárně.

Vernisáž Salonu české scénografie

1. dubna 2014

Salon české scénografie 2013/2014, který se koná po sedmileté pauze je v pořadí pátou přehlídkou tohoto druhu. Salóny české scénografie navázaly na tradici Národních přehlídek české scénografie (1977, 1981, 1986, 1989), které mapovaly stav českého scénického, kostýmního a loutkářského výtvarnictví v období mezi jednotlivými ročníky mezinárodní scénografické výstavy Pražské Quadriennale. Letošní Salon české scénografie se koná od 1.4. do 2.5. v prostorách Českého centra v Rytířské ulici v Praze. Během večera nás bude bavit VJ Vladimír Burian a DJ Jan Kalivoda. Pořádá ČOSDAT, Institut umění - Divadlení ústav a České centrum. Vernisáž proběhne v naší kavárně od 20.00.

Liberty Evening Praha - Svoboda a právo

25. března 2014

Dnešní parlamenty chrlí stovky zákonů ročně, které často odporují přirozenému lidskému chování, zdravému rozumu i sobě navzájem. Obyčejný občan nemá šanci znát ani zlomek zákonů kterými je vázán se řídit. Už ani právníci ale nejsou schopni vyznat se v celé legislativní džungli. A politici, kteří je přijímají, je většinou ani nečtou. Mělo by takhle právo vypadat? O historii a filosofii právních systému si budeme povídat s právnikem Martinem Froňkem v naší kavárně 25.3.2014 od 20.00.

MediCafé - Jak spravit zlomené srdce

19. března 2014

Dne 19. 3. od 19 hodin se koná další MediCafé - neformální diskuse s lékařskou tematikou. Hostem bude tentokrát špičkový kardiochirurg prof. MUDr. JAN PIRK, DrSc. Jan Pirk se proslavil například unikátním zákrokem, při kterém pacientovi nahradil srdce dvěma čerpadly...

MASOPUSTNÍ KONOPNÝ STŮL

2. března 2014

Občnské sdružení Konopa zve na plánovací setkání věnované vědě a výzkumu v oblasti hospodářského využití konopí MASOPUSTNÍ KONOPNÝ STŮL, které se koná v nedělei 2. března od 14:00 do 17:00 v salónku naší kavárny. Zváni jsou všichni členové Konopa klubu, sympatizanti Konopy, studenti, akademičtí a vědečtí pracovníci, výzkumníci, podnikatelé i laici. Program bude věnován možnostem spolupráce vědeckých a výzkumných institucí a o. s. Konopa v oblasti popularizace výstupů vědy a výzkumu a jejich přenosu do praxe.

FyzioCafé

24. února 2014

Přijměte, prosím, pozvánku na únorové FyzioCafé, které proběhne v naší kavárně 24.2.2014 od 19.00. Naším hostem bude Mgr. Stanislav Machač, fyzioterapeut, působící v Institutu sportovní medicíny. Při své práci uplatňuje prvky ze zavedených terapeutických systémů, jakými jsou např. dynamická neuromuskulární stabilizace, přístupy dle prof. Vojty, Mojžíšové či prof. Lewita. Zaměřuje se zejména na široké spektrum vertebrogenních obtíží, kloubních dysfunkcí, poúrazové stavy a poruchy rovnováhy u dospělých. Téma bude Mirror therapy, prvek léčby využívaný u pacientů po amputaci, s KRBS či po iktu.

Vyhlášením nejlepších prací a ocenění vítězů 7. ročníku studentské soutěže Eustory

20. února 2014

Občanské sdružení PANT pořádá 20.2.2014 od 11.00 v naší kavárně slavnostní závěrečný ceremoniál s vyhlášením nejlepších prací a ocenění vítězů 7. ročníku studentské soutěže Eustory. Předávání cen vítězům přislíbil Zdeněk Svěrák. Slavnostní akce proběhne za účasti zástupce ministerstva školství, které letošní ročník soutěže zaštítilo. Zúčastní se jej rovněž zástupci Ústavu pro soudobé dějiny, německé centrály EUSTORY, redakce revue Dějiny a současnost, Akademie věd ČR, Ústavu pro studium totalitních režimů, partnerských nakladatelství a také učitelé dějepisu spolu s organizátory soutěže z PANTu.

Křest knihy Polylog aneb Za obzorem postmoderního relativismu

20. února 2014

Dlouho očekávaný křest kolektivní monografie s názvem „Polylog aneb Za obzorem postmoderního relativismu", knihy zcela ojedinělé nejen v kontextu české vědecké obce, ale i mimo ni. Krom nesporné zásadnosti objevů nejnovějšího vědeckého výzkumu autoři neopomněli ani cíle silně popularizační. Můžete se těšit na objektivní výstupy předních sociosofistických kapacit a nejedno milé kulturní překvapení. Uctíme také památku kolegy a neúnavného badatele ve věcech Pravdy – Herberta Mužného. Akce je otevřena široké veřejnosti a proběhne v naší kavárně od 19.00.

Vernisáž výstavy Báry Klimešové Můj milý cestovní deníčku

18. února 2014

Dne 18.2.2014 od 17.00 proběhne v naší kavárně vernisáž výstavy Báry Klimešové Můj milý cestovní deníčku. Výstavu je možné shlédnout na stěnách Krásných ztrát do poloviny dubna tohoto roku.

Divadelní hra Čekání na Tanka

13. února 2014

"Divadelní soubor KPŇ vás zve 13.2.2014 od 18.00 do naší kavárny na hru Čekání na Tanka inspirovanou absurdním dramatem Čekání na Godota. Co se všechno může stát čtyřem postavám během čekání na posledního člena skupiny? A přijde vůbec? Můžete se těšit na skvělé kostýmy, akci, vtip a možná se dočkáme i Jacka!

LGBT senioři dnes a zítra

11. února 2014

V úterý 11. února od 18 hodin vás zveme na diskuzi k tématu života LGBT seniorů. Budeme se zabývat tím, jak se žije starší generaci leseb, gayů, bisexuálů a trans osob v naší zemi. Diskutovat se bude o perspektivách komunitních sociálních služeb, jejich financování a řešení problémů této generace. Seznámíme vás s výsledky ankety, která probíhala v uplynulých měsících mimo jiné i v domovech pro seniory. Diskutovat budou senioři a seniorky a zástupci státní, akademické i neziskové sféry.

Koncert skupiny Atarés

6. února 2014

Skupina Atarés působí na pražské hudební scéně od roku 2002 a tvoří ji hudebníci z Kuby, Čech a z Ruska. Skupina se zaměřuje zejména na latinsko-americkou hudbu, ať už se jedná o tradicionály, převzaté skladby (Buena Vista Social Club, Carlos Santana, Gypsy Kings), nebo vlastní tvorbu. Koncert se koná v naší kavárně čtvrtek 6. února 2014 od 19.00. Vstupenky si můžete objednat na emailu krcalova@volny.cz nebo telefonicky na čísle: 605 214 441.

Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě

5. února 2014

Dne 5.2.2014 od 18.00 proběhne v naší kavárně křest mezinárodní antitotalitní čítanky "Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě". Vydavateli jsou Konrad Adenauer Stiftung a Platforma evropské paměti a svědomí, editorkou Gillian Purves. Knížka obsahuje 30 pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou ze 16 evropských zemí a vyšla v ČR pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Sudičkami budou herec Ondřej Vetchý, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová a sociolog Fedor Gál. Křest hudebně doprovodí Vesna Cáceres trio.

MediCafé

21. ledna 2014

MediCafé, večer s lékařskou tématikou, se tento měsíc zaměří na téma domácí dialýzy. Hostem bude primář I. interní kliniky FNKV, MUDr. Martin Havrda. Pan doktor nám přiblíží možnosti pacientů, jejichž ledviny dostatečně nefiltrují odpadní látky z krve. Zaměří se především na v posledních letech populární možnost domácí dialýzy, která je pro pacienty nesrovnatelně komfortnější, než časté docházení do nemocnice. Těšíme se na Vás nad šálkem dobré kávy oslazené tématem Dialýza v pohodlí domova! Tentokrát 21.1. od 19.00.

Uvedení knihy NA CESTĚ ZA SNEM Vandry Latinskou Amerikou - Mnislav Zelený Atapana

14. ledna 2014

Latinská Amerika se stala mým životním osudem. Vše začalo koncem roku 1968, kdy jsem v Londýně jako stavební dělník stavěl stanici metra Victoria. Rozhodl jsem se, že nebudu emigrovat do Kanady, ale pojedu do Brazílie. Po půlroční práci na stavbě, v přístavech Rotterdamu a Hamburku, jsem sbalil ranec, dva foťáky, magneťák, 65dolarů a odplul na argentinské lodi Río Tunuyan do Rio de Janeira... Uvedení knihy NA CESTĚ ZA SNEM proběhne v naší kavárně 14.1.2014 od 18.00.

Čtení pro Josefa Škvoreckého

6. ledna 2014

6. ledna 2014 tomu budou již dva roky, co zemřel Josef Škvorecký, zakladatel exilového nakladatelství '68 Publishers. Soukromé gymnasium Josefa Škvoreckého chce navázat na loňskou úspěšnou akci a opětovně uctít Škvoreckého památku. Jak název napovídá, účastníci budou v uvedeném čase číst bez přerušení z děl Josefa Škvoreckého či z knih autorů, jejichž díla vyšla v torontském nakladatelství ´68 Publishers... V loňském roce se ČTENÍ zúčastnila řada významných osobností např. Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Jan Vodňanský, Eva Pilarová, Jiří Dědeček, Jiří Stivín, Michal Viewegh a další.

Koncert Zuzany Benešové a Lukáše Randáka pro Ranou péči

5. ledna 2014

5.1.2014 od 17.00 proběhne v naší kavárně charitativní koncert dvou mladých Jihočechů, kteří jsou patrony Společnosti pro ranou péči. Na koncertě se představí také několik zajímavých hostů, výtěžek z akce bude věnován Společnost rané péče v Českých Budějovicích.

Praha Folk Marathon - S hudbou kontinentů do Evropy a tam ze severu až na Balkán!

31. prosince 2013

Dne 31.12.2013 proběhne v naší kavárně pravidelné mezinárodní setkání muzikantů, kteří hrají hudbu lidovou evropskou i mimoevropskou a to nejen ze své země. Letos máme tu čest přivítat muzikanty a tanečníky Folk Marathonu v Praze na Silvestra na balfolkové noci! Jedinečná příležitost poslouchat, tančit nebo si zahrát a poznat kus našeho ethno nebo world music světa! Začátek 20:00.

Společnost pro trvale udržitelný život v Krásných ztrátách

17. prosince 2013

Pod záminkou oslavy zimního slunovratu pořádá Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) pro své členy a příznivce posezení a povídání s členem našeho čestného předsednictva, s panem profesorem Erazimem Kohákem. Koná se v předstihu v úterý 17. 12. od 17,30 v naší kavárně a galerii. Vstup volný.

Čtení poezie tří mladých básníků...

15. prosince 2013

Dne 15.12. od 20.00 se koná v naší kavárně čtení poezie tří mladých básníků s dobrovodným hudebním programem Jindry Voseckého, klavíristy, kytarista, zpěváka a skladatele, který vystoupí společně s dalšími hudebními hosty.

Dětský koncert žáků Anežky Tonové

15. prosince 2013

Dne 15. prosince od 15.00 proběhne v naší kavárně koncert dětí hrajících na zobcovou flétnu, klavír a saxofon. Děti od 5 do 14 let pod vedením své učitelky Anežky Tonové zahrají kromě lidových písniček i populární a jazzově laděné skladby.

Křest knihy Ireland and the Czech Lands

13. prosince 2013

V pátek dne 13.12. od 19.30 proběhne v naší kavárně křest knihy Ireland and the Czech Lands: Contacts and Comparisons in History and Culture editorů Geralda Powera a Ondřeje Pilného, doprovázený koncertem skupiny Conamara Chaos (soukromá akce).

Koncert kapely XXLive

9. prosince 2013

"Pouliční akustickej nářez, groove jízda na dvě španělky a bednu vod whiskey a tak trochu tibetskýho hrdelního zpěvu…songy o lásce a temnejch zákoutích duše, leopardí skok hořící obručí hudby..."

Koncert kapel Rí Ra a Syrový tóny

6. prosince 2013

V produkci kapely Rí Ra se nenásilně snoubí irské tradicionály a instrumentální skladby, lehce okořeněné funky přiznávkami a jazzovými vyhrávkami. Nedržíme se však striktně harmonie a standardních postupů. Pouštíme se do vlastních aranží a písně často posouváme do nových nálad a vyznění, čímž naši hudbu přibližujeme širokému obecenstvu. Syrový tóny - indie folk se syrovou ak.kytarou, hravou basou, nevyzpytatelným akordeonem, smělými membranofony a dalšími perkusemi. Hrajeme vlastní písničky, ale i zhudebněnou poezii F. Villona, W. Blakea, A. A. Milneho či B. Reynka. Obě kapely si přijďte poslechnout do naší kavárny od 19.30...

Uvedení nové knihy Prof. PhDr. Tomáše Halíka, ThD. Žít s tajemstvím

4. prosince 2013

Dne 4.12. od 17.00 proběhne v naší kavárně uvedení nové knihy Prof. PhDr. Tomáše Halíka, ThD. „Žít s tajemstvím“ je kniha bilanční. Autor vybral klíčové myšlenky z publikací posledních patnácti let své tvorby a utřídil je do dvou svazků podle nejzávažnějších témat, kterým se věnoval...

Obrazy Romů v české kultuře

4. prosince 2013

Nakladatelství Lidové noviny zve na diskusní večer s Danielem Soukupem a jeho hosty, který proběhne u příležitosti vydání knihy „Cikáni“ a česká vesnice (Konstrukty cizosti v literatuře 19. století). Diskutovat budou publicistka Alena Scheinostová, politička Michaela Marksová Tominová a historik Pavel Himl. V naší kavárně od 19.30. Vstup volný, občerstvení zajištěno.

Silná hodinka č. 6

2. prosince 2013

Silná hodinka č. 6: hudebně-literární pásmo Akademie vět začíná v naší kavárně v 19.00. Na programu je předběžně promítání dalšího dílu Univerzitní sody, studentského dokumentu z Kolína nad Rýnem, autorské uvedení nových děl literárních a hudebních a prodej druhého čísla časopisu Právo věta. Vstupné dobrovolné :-)

PRESSpektivy - Budoucnost žurnalistiky

27. listopadu 2013

Mezinárodní projekt Českého rozhlasu si klade za cíl zabývat se budoucností novinařiny a trendy, které jí budou dominovat. V předvečer Kreativní dílny propojujeme studenty, školitele a hosty PRESSpektiv, aby se jim následně lépe spolupracovalo. Přijďte se podívat. Seznámíte se s lidmi z Českého rozhlasu a s PRESSpektivami.

Islandské odpoledne

23. listopadu 2013

Klub islandských fanatiků pořádá v naší kavárně od 15.00 do 19.00 tradiční klubovou akci, která je otevřena všem milovníkům severu a Islandu zvláště. Tentokrát je na programu vyprávění Martiny o tom, jak studovala a bavila se při jejím ročním pobytu na Islandu. Sandra nás prostřednictvím fotografií zavede na Island v létě, poslechneme si její cestovní i kulinářské zážitky. Závěr odpoledne bude patřit dvacetiminutovému dokumentu o tom, jak výbuch sopky Eyjafjallajökull ovlivnil život na farmě Thorvaldseyri. I ti, co nerozumí anglicky, ocení nádherné autentické záběry.

Crowdfunding a podnikání. Alternativní formy financování inovativních nápadů

21. listopadu 2013

Crowdfunding, business angels, venture capital, private equity... Jak získat peníze na realizaci inovativních podnikatelských záměrů? Panelová diskuze se na problematiku zaměří z praktického, finančního i legislativního hlediska. Akce probíhá v naší kavárně od 16.00 do 17.30. Diskuzi organizuje Aspen Institute Prague v rámci Global Entrepreneurship week.

Koncert kapely THEYFLY

18. listopadu 2013

theyfly - jindy čtyřčlenná kapela hrající plnokrevný indie pop, tentokrát v unplugged sestavě tří kytar a zpěvu, představí svůj koncertní repertoár v angličtině, vše s jemnou příchutí domácké a důvěrné atmosféry. Koncert začíná od 19.00.

Pocta Scottu Joplinovi

17. listopadu 2013

Účinkující: Ondřej Kvita - housle, Tomáš Impellizzeri - klavír. Na programu budou Ragtimy od Scotta Joplina a hudební klenoty z doby, kdy jazz byl ještě mladý (staré jazzové standardy). Během večera proběhne prezentace nového CD. Akce proběhne v naší kavárně od 20.00.

KONCERT PÍSNIČKÁŘKY AMELANCHY

16. listopadu 2013

Písničky s nádechem tajemna k zamyšlení i jen tak k poslouchání. Amelancha je netradiční písničkářka s altovým hlasem a magickou tvorbou, pohybující se na pomezí šansonu a folku. Její písničky mají myšlenku, jsou zajímavé a vždy něco vypovídají. Amelancha skládá texty, hudbu, doprovází se na kytaru a jako multiinstrumentalista s ní vystupuje Petr Suchomel, který též provádí aranže písní. Přijďte si poslechnout tajemné písničky a vychutnat si jedinečnou atmosféru 16.11.13 od 19:30 hodin v naší kavárně.

Křest knihy Volný pád Nicolaie Lilina

14. listopadu 2013

Ve čtvrtek 14. listopadu od 18 hodin proběhne v naší kavárně autorské čtení a setkání se spisovatelem Nicolaiem Lilinem při příležitosti českého vydání jeho knihy Volný pád...

Koncert The Silverscreens

13. listopadu 2013

The Silverscreens je nové hudební těleso na naší domácí hudební scéně, složené ze dvou talentovaných a inovativních hudebníků Tomáše Živora (klavír) a Martina Sedláka (housle). Repertoár těchto umělců, je založen jak na známých a libozvučných filmových melodiích, pokrývajících téměř celou historii filmové hudby (od 30. let až po současnost), tak i originální autorskou tvorbou Tomáše Živora, jehož hudba již dokázala zaujmout posluchače po celém světě a setkává se s obrovským úspěchem. Koncert proběhne v naší kavárně od 20.00

Divadelní skupina Krutopřísňáci Vás zve na reprízu hry Dovahkiin! Dovahkiin!

11. listopadu 2013

Divadelní skupina Krutopřísňáci Vás zve na reprízu své již druhé hry Dovahkiin! Dovahkiin! do naší kavárny od 18.30. A co bude k vidění? Příběh z fantastického světa počítačové hry Skyrim, ve kterém se slavný hrdina Dovahkiin snaží odhalit velké tajemství. A jaký by to byl hrdina, kdyby se kolem něj nemotaly ženy? O Dovahkiinovu přízeň se uchází dvě, válečnice Lydie a upírka Serena. Jejich souboje nezaujatě sleduje císařská agentka Delfína, která chce s Dovahkiinem vyřešit důležitější věci, než se hloupě hašteřit. Jenže kromě ní se kolem všeho ochomítá ještě skupina strážníků, a to věští jenom samé problémy…

Křest básnických sbírek mladých autorů Jana Hejka a Pavla Hájka

9. listopadu 2013

Dne 9. 11. 2013 od 18.00 hodin proběhne křest básnických sbírek mladých autorů Jana Hejka a Pavla Hájka. Ukázky z nových knih recituje Vladimír Křivánek, pořadem provází nakladatel Aleš Prstek, hudební recitál Jana Šteflíčková...

Křest knihy Zlínská umprumka (1959–2011). Od průmyslového výtvarnictví po design

30. října 2013

Dne 30.10.2013 od 18.00 proběhne v naší kavárně křest knihy Zlínská umprumka (1959–2011). Od průmyslového výtvarnictví po design od autorů Lada Hubatová-Vacková, Martina Pachmanová, Jitka Ressová (eds.) Dějiny českého průmyslového designu se váží k počátkům modernismu, avšak jako svébytná disciplína se tento obor v tuzemsku začal vyučovat až na sklonku třicátých let minulého století. V této době byla ve Zlíně zřízena Škola umění – ve své době jediná vzdělávací instituce na území dnešní České republiky, která se cílevědomě věnovala průmyslovému návrhářství a reklamní grafice...

Křest knihy Ráno hráče karet bulharské spisovatelky Kristin Dimitrové

23. října 2013

Dne 23.10.2013 proběhne v naší kavárně křest knihy bulharské spisovatelky Kristin Dimitrové Ráno hráče karet, která vyšla nedávno v nakladatelství Větrné mlýmy. Křtu se osobně zúčastní autorka knihy i překladatel.

Jan Těsnohlídek ml. představí svou třetí sbírku Ještě je co ztratit

17. října 2013

Dne 17.10.2013 od 20.00 představí Jan Těsnohlídek ml. po sbírkách básní "Násilí bez předsudků" (Cena Jiřího Ortena) a "Rakovina" a románu "ADA" svou třetí sbírku, knihu s názvem "Ještě je co ztratit".

Příběhy 20. století - Post Bellum a PANT

3. října 2013

Jde o školení / kurz k soutěži Příběhy 20. století neziskových organizací Post Bellum a PANT, jejímž cílem je zprostředkování zkušeností 20. století skrze příběhy pamětníků. Účastnící budou mít příležitost účastnit se odborné a technické přednášky a konzultace s profesionálními dokumentaristy Post Bellum. Akce je veřejně zdarma přístupná nejenom soutěžícím, ale všem zájemcům.

Noc vědkyň a vědců: na pra(c)hu smogové sezóny

27. září 2013

Jak smog ovlivňuje lidské zdraví a jak se nám v Česku dýchá? Jak mohou vědci a vědkyně přispět ke zlepšení situace? Chrání zákony dostatečně naše zdraví před dopady znečištění ovzuší? Jaký postoj ke všemu zaujímá veřejnost? Co ne/má od politické reprezentace chtít? A jak se připravit na začínající smogovou sezónu? V naší kavárně od 19.00. Vstup volný.

Křest nové knihy Karla Hvížďaly

26. září 2013

Dne 26.9.2013 od 17.00 proběhne v naší kavárně křest nové knihy Karla Hvížďaly s názvem Jak myslet umění. Knihu pokřtí Jiří Pribáň.

MediCafé

19. září 2013

Od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na popularizaci lékařské vědy. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří se zajímavým hostem - tentokrát to bude děkan 1. lékařské fakulty prof. Alexi Šedo.

Vernisáž výstavy Ivana Prokopa Devět židovských cest

18. září 2013

Dne 18.9.2013 proběhne v naší kavárně vernisáž výstavy fotografií Ivana Prokopa Devět židovských cest, které poskytují skutečně současný obrázek o tom, v jakém stavu jsou dnes židovské památky na území Čech, Moravy a Slezka - některé pohledy jsou tristní, jiné nadějeplné. Fotografie již byly vystaveny v Čechách ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze (rok 2008) a v rámci festivalu Boskovice v Boskovicích (rok 2008), dále v Chicagu ve Spertus Institute (rok 2011) a do května 2012 cestovala po okolí Chicaga. Nyní je tedy uvidíte v prostorách kavárny a galerie Krásný ztráty...

Křest knihy "Ve službách třináctého prince"

16. září 2013

Dne 16.9.2013 od 17.00 proběhne v naší kavárně křest nového románu Daniely Mičanové "Ve službách třináctého prince". Kmotrou knihy bude herečka Martha Issová. Detektivky a napínavé příběhy ze starého Egypta obvykle patří u nás i v zahraničí k bestsellerům. Kniha Ve službách třináctého prince vás zavede do stínu pyramid, v němž se daří intrikám a zločinu...

Křest knihy Pavla Taussiga "Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy"

21. srpna 2013

Dne 21.8. od 17.00 proběhne v naší kavárně křest a beseda u příležitosti vydání knihy o české statečnosti Pavla Taussiga: "Neznání hrdinové - Pohnuté osudy" "Každý národ má své hrdiny, ten náš na ně však rychle zapomíná nebo je nezná."

Uvedení knihy Miluji tvory svého pohlaví

14. srpna 2013

Uvedení kolektivní monografie "Miluji tvory svého pohlaví", poslední z trojice knih, na jejichž počátku stála konference Homosexualita v českých zemích a humanitní vědy v roce 2009. V této knize představuje 13 autorů a autorek různé aspekty každodenního života, perzekuce a sebepojímání homosexuálně se chovajících a cítících lidí v českých zemích od středověku do současnosti. Editory jsou Pavel Himl, Jan Seidl a Franz Schindler, vydalo nakladatelství Argo v Praze. Uvedení knihy proběhne v naší kavárně od 19.00.

Koncert pop-punk-rockové formace Bonebroke

28. června 2013

Tato čtyřčlená pop-punk-rocková formace z Prahy má za tři roky svojí existence na kontě přes 200 koncertů po celé republice. Miluje hudbu, miluje koncertování a ráda baví lidi. A na jejich koncertech je to pořádně znát. V naší kavárně bude Bonebroke hrát 28.6.2013 od 20.00...

Večer autorského čtení a divadla - gymnázium PORG

6. června 2013

Studenti gymnázia PORG pořádají večer autorského čtení a divadla. Se svými básněmi vystoupí: Veronika Dvorská, František Alferi, Bára Fryčová, Jakub Holubkov, Jiří Munich a Miroslav Crha. Kvintánky PORGu předvedou divadelní improvizaci a septimánky zahrají hru Čekání na tanka.

Vernisáž knihy Biskupova Duše

4. června 2013

4. června proběhne v naší kavárně vernisáž knihy Biskupova duše Padraica O'Connaira, kterou z irštiny přeložil Radvan Markus a vydává ji nakladatelství Jitro. Knihu podpořily Irish Literature Exchange a Filozofická fakulta UK. Vernisáž bude pořádat nakladatelství Jitro ve spolupráci s irským velvyslanectvím. Na vernisáži vystoupí hudební skupina hrající irskou hudbu Conamara Chaos...

Prezentace českého překladu Muzea opuštěných tajemství

30. května 2013

Prezentace českého překladu Muzea opuštěných tajemství (Kniha Zlín 2013) a autogramiáda nejvýznamnější současné ukrajinské spisovatelky a básnířky Oksany Zabužko. Zúčastní se: autorka knihy Oksana Zabužko a překladatelka Rita Kindlerová. Během akce bude možnost koupit si knihu se slevou za 300,- Kč.

MediCafé - kmenové buňky

28. května 2013

Od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na popularizaci lékařské vědy. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří se zajímavým hostem. Kmenové buňky - populární slovní spojení. Každým dnem o nich lidstvo sbírá nové poznatky. Učíme se víc a víc, ale jsme připraveni tyto poznatky úspěšně integrovat do praxe? Kolik toho již vlastně víme a co z toho dokážeme využít? Jak je na tuto praxi připravena legislativa? Přijďte položit tyto dotazy, ale samozřejmě i mnoho vašich vlastních, hostům posledního pražského MediCafé v tomto akademickém roce. Své odpovědi si připravují MUDr. Petr Lesný, CEO společnosti BioInova, která se zabývá aplikací kmenových buněk jako léčiv přímo v praxi, a RNDr. Kateřina Hartvichová, která je patentovým zástupcem v oblasti práv k technickým řešením i práv na označení, komunitární ochranné známky a designy.

Křest knih VŠUP

23. května 2013

Dne 23.5.2012 proběhne v naší kavárně křest několika titulů vydaných v rámci VŠOP: Zuzana Štefková - Svědectví – Ženským hlasem; Ř! Česká národní identita v současném výtvarném umění (kol. autorů); Lucie Šmardová, Radim Vondráček, Michal Bauer - Kovářovi žáci. Historie zlínské VŠUP 1959–2011; Ad akta 2. - Texty z diplomových prací studentů KDUE VŠUP 2008–2011; Jitka Ressová (ed.) - Můj baťovský domek; Vendula Hnídková - Národní styl – kultura a politika Akce začíná v 19.00.

Skautská vize

20. května 2013

Skautská vize je sérií diskuzních setkání s osobnostmi z odlišných oblastí činnosti, které spojuje to, že se ve svém životě (na různě dlouhou dobu) potkaly se skautingem. Tématem diskuzí je pak nejen význam skautských hodnot v dnešním světě, ale také současné dění. Debaty vznikají v rámci projektu Skautské století (www.skautskestoleti.cz) Pozvání do diskuze již přijali například Erik Tabery, Tomáš Hanák, Stanislav Balík, Olga Špátová, Karel Schwarzenberg, Jan Farský, Helena Illnerová a další. www.youtube.com/skautskestoleti Hostem v pondělí 20. května bude ředitel Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR Martin Šimáček. Tato agentura pomáhá dávat dohromady zástupce měst, úřadů práce, škol, policie a neziskových organizací, aby hledali společné řešení sociálních problémů. Ostatně sociálnímu začleňování se věnuje celý profesní život - začínal v „terénu“ ve Velké Británii, kde tlumočil pro žadatele o azyl. Osm let pak působil v organizaci Člověk v tísni, naposled jako ředitel středočeské krajské pobočky Programů sociální integrace. Dlouhodobě spolupracuje také s ministerstvem školství a ministerstvem práce a sociálních věcí. Dříve také pomáhal s vedením skautského střediska Silmaril v Praze 7.

Křest knihy Liao i-wua Rozhovory se spodinou

17. května 2013

Dne 17.5.2012 proběhne v Krásných ztrátách křest knihy Rozhovory se spodinou. Autorem je Liao i-wu - nositel Ceny míru, který v roce 1989 uveřejnil báseň Masakr. Za ni byl na čtyři roky uvězen do těžkého žaláře, kde byl mučen. V roce 2007 byl nezávislým čínským PEN-centrem vyznamenán cenou „Svoboda psát“. Autor bude křtu osobně přítomen v naší kavárně. Jak se žije na okraji společnosti v dnešní Číně: prostitutka, omývač mrtvol, buddhistický mnich, hlídač veřejných záchodků, stoupenec sekty …

OSAMĚLÉ VEČERY DORY N.

7. května 2013

Jedná se o monodrama, kdy se Theodora Němcová, třetí ze čtyř dětí slavné spisovatelky Boženy Němcové vrací ve vzpomínkách do dob svého dětství a mládí. Jak se žilo mladé dívce, která nebyla ani hezká ani zdravá ve stínu slavné, krásné a muži obletované matky? Jak snášela stěhování z místa na místo, chudobu, ponižování? A jaký byl její vztah k otci, Josefu Němcovi? Theodora byla po celý život uzavřená, společnosti se vyhýbala, přesto byl její život velmi zajímavý… Přijďte se podívat na představení autorky Mileny Štráfeldové a režiséra Adama Skaly, s herečkou divadla Semafor Martou Sovovou v hlavní roli. Představení se koná v pondělí v 18.00 v naší kavárně. Na představení je nutná předchozí rezervace. Pro velký zájem bude ještě druhé představení...

Od Komenského po iPad - Conventicon Mini

4. května 2013

Máte dojem, že jste se ve škole něco naučili? Zamyslete se. Zvažte, kolik času jste v ní strávili, a kolik jste si toho vlastně odnesli. Dejte té myšlence chvíli, aby se rozvinula. Nemáte pocit, že je něco špatně? Že vás systém tak trochu podvedl, vzal vám čas i potenciál? Trendy, aktuality a zajímavosti z dnešní společnosti a jejího pohledu na vzdělávání – ať už školní nebo osobní. Jak naše školství vypadá, zda funguje (nebo spíše proč nefunguje) a jaké jsou alternativy? Jsou Komenského představy mrtvé? A co můžeme dělat sami pro sebe?

MediCafé - Propojení stavu mysli a těla

30. dubna 2013

Od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na popularizaci lékařské vědy. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří se zajímavým hostem. Tentokrát nepropásněte možnost přijít si poslechnout a zadiskutovat si s další velkou osobností české medicíny MUDr. Radkinem Honzákem, CSc. Řeč bude o propojení stavu mysli a těla, a o tom, jak psychika ovlivňuje naše zdraví a průběh nemocí.

OSAMĚLÉ VEČERY DORY N.

29. dubna 2013

Jedná se o monodrama, kdy se Theodora Němcová, třetí ze čtyř dětí slavné spisovatelky Boženy Němcové vrací ve vzpomínkách do dob svého dětství a mládí. Jak se žilo mladé dívce, která nebyla ani hezká ani zdravá ve stínu slavné, krásné a muži obletované matky? Jak snášela stěhování z místa na místo, chudobu, ponižování? A jaký byl její vztah k otci, Josefu Němcovi? Theodora byla po celý život uzavřená, společnosti se vyhýbala, přesto byl její život velmi zajímavý… Přijďte se podívat na představení autorky Mileny Štráfeldové a režiséra Adama Skaly, s herečkou divadla Semafor Martou Sovovou v hlavní roli. Představení se koná v pondělí v 18.00 v naší kavárně. Na představení je nutná předchozí rezervace.

TANGO UNDERGROUND FIESTA

28. dubna 2013

Kapela Tango Underground Fiesta vznikla v roce 2012 v Praze a její repertoár je stejně pestrý jako její mezinárodní složení. Slovenka Zdenka Trvalcová (známá i jako představitelka Edith Piaf divadelního představení Edith Paif - vrabčák předměstí anebo frontmanka kapely VOILA !) zpívá ve španělštině, francouzštině i italštině… Na kytaru hraje argentinský kytarista Juan Carlos Vivas, který také i zpívá. Na akordeon hraje Australan Kieren Alexander, na piano Alena Veretina - původem z Ukrajiny, na kontrabas Miloš Klápště, který má rusínské kořeny a Českou republiku v kapele zastupuje Tomáš Brummel. Program Tango Underground Fiesta je složen ze skladeb Astora Piazzoly, Richarda Galliana, z projektu Gotan Project a také ze známých písní, které byly originálně upraveny do rytmu tanga. Koncert kapely v naší kavárně začíná v 19.00...

Koncert Adama Pavlíčka s kapelou a písničkáře Mikea McNulty

23. dubna 2013

V úterý 23.4. proběhne v naší kavárně od 20.00 koncert kytaristy a folk – jazzového písničkáře Adama Pavlíčka (www.adampavlicek.cz), který zde poprvé představí svou právě vznikající kapelu v obsazení P. Čapek – kytara, J. Neruda – basa, A. Ševeček – kajon, perkuse a J. Pospíšil – saxofon. Můžete se těšit na nové písně z folk – jazzové dílny Adama Pavlíčka v našláplé verzi s kapelou. Během koncertu proběhne také křest CD „Můžem dál hledět…“, které přináší na světlo zvuku 8 písní. Hostem a druhým interpretem vlastní tvorby bude irský písničkář Mike McNulty. Mike žije již 6 let v Čechách, ale má za sebou mnohaletou profesionální hudební dráhu v Irsku a USA. Se svou charismatickou a irským folkem inspirovanou tvorbou nachází nyní své místo na české hudební scéně. Vstupné na koncert 90 Kč, pro studenty/seniory 50 Kč

Křest knihy Stanislava Vávry Vzkazy na účtence

22. dubna 2013

Dne 22. dubna od 18 hodin bude v naší kavárně představena kniha Vzkazy na účtence autora Stanislava Vávry za účasti člena činohry ND Vladimíra Javorského, který bude recitovat...

Koncert kapely Come and Play

17. dubna 2013

Ve středu 17.4. proběhne v naší kavárně od 20.00 akustický kavárenský koncert kapely Come and Play. Come and Play je opavský hudební projekt Matěje Burdy. Od svého vzniku v létě 2008 prošla kapela mnoha vývojovými fázemi od raného melancholického indie, až k současné akustické písničkářské tvorbě, aranžované klavírem a houslemi. Mezi hlavní prvky tvorby Come and Play patří nadále důraz na emoce ve skladbách, melodické refrény a skloubení vlivů z britské kytarové ostrovní scény s klasickou hudbou a folkem.

Křest knihy 3,14ČO

8. dubna 2013

Michal Šanda, Jakub Šofar a Petr Štengl uvádějí knihu 3,14ČO. Kniha mapuje a zkoumá dosud neprobádané krajiny poesie. Jejími stránkami promlouvá hlas lidu. Jedná se o dosud ojedinělý experiment s netušenými výhledy do budoucna... "A co tam mám ještě napsat dál? Já nevim, hlavně nepiš, že je to poesie, to nebude nikdo číst. To už jsem tam napsal. To je jedno. Stejně to nikdo nebude číst."

koncert kapely Echoes

6. dubna 2013

Kapela Echoes hraje klasický rock 60 a 70 let a v naší kavárně vystoupí 6.4. od 19:30 do 22.00 hodin. V repertoáru kapely naleznete skladby od Chucka Berryho přes Beatles až po Pink Floyd či Deep Purple...

MediCafé - Transplantační chirurgie

26. března 2013

Od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na popularizaci lékařské vědy. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří se zajímavým hostem - tentokrát s MUDr. Jiřím FROŇKEM, Ph.D. FRCS z IKEmu. Tématem bude transplantační chirurgie. MUDr. Froněk je přednosta transplantační kliniky v IKEMu, toto pracoviště má za sebou mimo jiné už dvě úspěšné řetězové transplantace ledvin...

Odvaha podívat se

23. března 2013

Zveme Vás od 14.00 na setkání občanského sdružení Cesta poznání, na kterém vystoupí Táňa Fischerová, kandidátka na prezidentku ČR a zakladatelka Klíčového hnutí, a Karel Rašín, jeden z předních českých ufologů. Tématem přednášek bude i objevení a rozvíjení vlastního potenciálu a vesmírné zákony, které ovlivňují naše životy. Více informací: http://cesta-poznani.cz/stranky/srazy_upravit.php?id=28"

koncert kapely Nástroje

22. března 2013

Je to již bezmála rok co si kapela Nástroje zahrála v prostorách naší kavárny. Všichni příznivci tohoto originálního příjemného folku si je k nám opět mohou přijít poslechnout a to 22. března od 19.30...

Krásný ztráty se připojují k projektu "Voda pro Kamerun"

17. března 2013

O co v projektu Voda pro Kamerun jde: Kavárny a jiné restaurační podniky po celém Česku budou v týdnu od 17.3. do 24.3., kdy je díky jarní rovnodennosti den u nás stejně dlouhý jako každý den v Kamerunu, prodávat kohoutkovou vodu ke kávě za cenu 20 Kč/litr. Litr vody za dvacku znamená nově vysazený strom na obnovu horských mlžných lesů v kamerunském Kedjom-Keku. Tyto lesy jsou jedinou zásobárnou vody, bez které se zkrátka žít nedá. Každý tak může přispět k záchraně horských mlžných lesů a s ním i společně stovkám druhů organismů, které nenajdete nikde jinde na světě. Našim heslem je: Pomáhat není drahé! Každý může přispět pár korunami a ve výsledku se díky velkému množství malých dárců může udělat mnoho dobrého. Náš rozvojový a ochranářský projekt je udržitelný díky velmi úzké spolupráci s místními. Především s Ernestem Vunanem, živým ztělesněním muže, který sází stromy a o záchranu těchto lesů se snaží již 15 let. O něm také právě teď vzniká nový dokumentární film, který bude mít premiéru letos v létě. Více na www.kedjom-keku.com

Křest knihy Důvěra a demokracie

7. března 2013

Dne 7. března 2013 proběhne v naší kavárně od 17 hodin křest knihy Markéty Sedláčkové Důvěra a demokracie - přehled sociologických teorií od Tocquevilla po transformaci v postkomunistických zemích. V programu vystoupí autorka knihy a politolog Michel Perottino...

VIVA MEXICO – koncert MARIACHI AZTECA

5. března 2013

5. března v 17.30 Vám v naší kavárně zahrají mexičtí hudebníci žijící v Praze a Filip Himmer. Na koncert je nutná předchozí rezervace. Mariachi (v indiánském nářečí Nauhatl znamená Den oslav) je mexická folklórní hudba, která se původně hrála na svatbách a lidových slavnostech. Muzikanti opěvují lásku (hlavně tu ztracenou nebo nedostupnou) a krásu ženy. Hrají na housle, kytary a trubky.

Koncert islandského písničkáře Svavara Knútura a vsetínské skupiny Žamboši

27. února 2013

Islandský písničkář Svavar Knútur pochází z drsné části ostrova, Západních fjordů. Neustálá bolest a pocit úzkosti z dlouhých tmavých zim a nespavost díky 24 hodin denně do očí bijícímu letnímu slunci dává tomuto hudebníkovi prostor i důvod rozkvétat a růst, stejně jako jiným islandským interpretům. Ze Svavara se tak v průběhu času stal humorný vypravěč a vášnivý potápěč do kalných vod lidských stavů mysli. Svavarovo písničkářství neprošlo bez mezinárodního povšimnutí. Díky BBC jeho písně zazněly milionům diváků a posluchačů po celém světě. Do České republiky přijízdí Svavar Knútur koncertovat poprvé a přiváží sebou čerstvé album Ölduslóð (Cesta vln), na kterém s ním spolupracovala Markéta Irglová, jediná Češka pyšnící se Oscarem za hudbu k filmu Once (ve spoluautorství s Glenem Hansardem). Jejich společné duety na Islandu dobyly hitparády a píseň Baby Would You Marry Me je již velmi populární také v zámoří. Vsetínské trio tvořené písničkářem Honzou Žambochem, jeho manželkou Stáňou Žambochovou a od roku 2006 také bubeníkem Jiřím Nedavaškou má na svém kontě prozatím dvě alba: To se to hraje... (2006) a Přituhuje (2009). Žamboši za obě alba získali cenu Akademie populární hudby Anděl, čímž se stali historicky první skupinou, která získala Anděla za všechny své desky. Po loňském společném turné s australským projektem Owls of the Swamp se letos rozhodli stát se hostiteli talentovanému islandskému písničkáři Svavaru Knúturovi. Doplní tak na koncertech svou valašskou energičností a tvrdohlavostí Svavarův laskavý humor. Koncert proběhne v naší kavárně od 19.30.

MediCafé - Zkazky válečného chirurga

26. února 2013

Od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na lékařský výzkum. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří se zajímavým hostem - tentokrát MUDr. Petrem Chmátalem Ph.D., MBA. Tématem budou "Zkazky válečného chirurga" z konfliktů na balkáně a v Iráku. Pan doktor nepochybně připojí i krátký pohled na současné zdravotnictví ze židle ředitele nemocnice.. Hostem bude MUDr. Petr Chmátal Ph.D., MBA.

Večírek Post Bellum a Radia Česko

25. února 2013

Setkání přátel Příběhů 20. století a rozloučení s jejich mateřskou stanicí Českého rozhlasu Radia Česko... Akce je jen pro pozvané hosty.

Silná rozlučka (hudebně-literární pásmo Akademie vět)

23. února 2013

Silná rozlučka proběhne v Krásných ztrátách pod záštitou Akademie vět. Na pět měsíců se totiž krásně ztratí Filip Rambousek, který tohoto koncertu využívá k hromadnému setkání se svými přáteli. Program večera: Autorské čtení reportáží z dosavadních Silných hodinek (Ch/R) AV Q (rekapitulace tvorby akademického qartetu) Míla Dobrohruška (kytara) Večerem provází duo Chaloupecký/Rambousek

Film music essentials

14. února 2013

Film Music Essentials je nové hudební těleso na naší domácí hudební scéně, složené ze dvou talentovaných a inovativních hudebníků Tomáše Živora (klavír) a Martina Sedláka (housle). Repertoár těchto umělců, je založen jak na známých a libozvučných filmových melodiích, pokrývajících téměř celou historii filmové hudby (od 30. let až po současnost), tak i originální autorskou tvorbou Tomáše Živora, jehož hudba již dokázala zaujmout posluchače po celém světě a setkává se s obrovským úspěchem.

Projekce autorských filmů Alberta Hrubého & Filipa Blažka

12. února 2013

Program: 19.00 - Pití a živá hudba - kapela RUM (Milan Vacek - kytara, Marek Jech - trumpeta) 21.00 - p r o j e k c e a u t o r s k ý c h f i l m ů + P R E M I É R A T E R I T O R I U M Při akci je možnost zakoupit trička a tašky od B U G I N B R A I N

Vstříc novým pohledům...

26. ledna 2013

Zveme Vás na Den setkávání do kavárny Krásný ztráty od 12.00, tentokrát s tématem Vstříc novým pohledům a podtitulem Vystupte si, prosím! Těšit se můžete na řadu přednášek, diskuzi nad probíranými tématy a v neposlední řadě na přátelskou atmosféru. Vstup volný. Cesta poznání, o.s.

Křest knihy MOTIVACE, Mýtus dnešní doby

22. ledna 2013

V úterý 22. ledna v 11.30 v naší kavárně proběhne křest knihy MOTIVACE, Mýtus dnešní doby společně s autory se křtu zúčastní Slavomír Lener a Martin Straka (olympijští vítězové z Nagana z roku 1998), Vavřinec Hradilek (stříbrný medailista z londýnské olympiády 2012).

Autorské čtení Markéty Matouškové

8. ledna 2013

V průběhu večera vám bude autorka předčítat z obou svých knížek Vzpomínky princezny Henutmire a Komu nasloucháš. K oběma knížkám bude mít také připravené tématické prezentace, které dokreslují atmosféru doby, ve které se příběhy odehrávají. Nudit se tedy rozhodně nebudete a možná se i dozvíte něco o historii Egypta a době vlády izralského krále Davida...

Čtení pro Josefa Škvoreckého

3. ledna 2013

3. ledna 2013 tomu bude rok, co zemřel Josef Škvorecký, zakladatel exilového nakladatelství '68 Publishers. Soukromé gymnasium Josefa Škvoreckého chce navázat na loňskou úspěšnou akci a opětovně uctít Škvoreckého památku. Jak název napovídá, účastníci budou v uvedeném čase číst bez přerušení z děl Josefa Škvoreckého či z knih autorů, jejichž díla vyšla v torontském nakladatelství ´68 Publishers... V loňském roce se ČTENÍ zúčastnila řada významných osobností např. Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Jan Vodňanský, Eva Pilarová, Jiří Dědeček, Jiří Stivín, Michal Viewegh a další.

Křest knihy "And a Voice to Sing With" autorky - zpěvačky Joan Baez

21. prosince 2012

Nadace Forum 2000 Vás srdečně zve na debatu „Setkání Joan Baez s přáteli Václava Havla“, která se uskuteční v pátek 21. prosince 2012 od 16.00 v naší kavárně. Joan Baez přijede do Prahy zavzpomínat na Václava Havla, který byl jejím blízkým přítelem. V posledních letech se spolu několikrát setkali během výroční konference Forum 2000. Americká folková legenda českému publiku představí také svou knihu Můj hlas je dar, která nyní vychází v českém překladu. Kromě vzpomínání na život a dílo Václava Havla se debata zaměří na možnost umělců angažovat se v boji za lidská práva. Akci bude moderovat novinář Jiří Černý. Debata proběhne v anglickém jazyce.

MediCafé

17. prosince 2012

Od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na lékařský výzkum. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří s hostem - skutečný odborník ve svém oboru - na zajímavá témata. Tentokrát bude tématem Léčení v džungli velkoměsta aneb medicína bez sociálních hranic. Navazovat bude Medické Vánoční Posezení...

Autorské čtení Pavla Tomeše z knihy ZÁPISKY MALÉHO TYRANOSAURA

16. prosince 2012

Autorské čtení Pavla Tomeše z knihy ZÁPISKY MALÉHO TYRANOSAURA proběhne ve velkém salónku od 19.00. Akce je otveřená veřejnosti a vstup zdarma...

Vánoční koncert Divadla Puls

14. prosince 2012

Od 19.30 proběhne v naší kavárně Vánoční koncert Divadla Puls, věnovaný Klinice dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Praze 5 Motole.

Křest nové básnické sbírky Josefa Švédy

4. prosince 2012

Proběhne v naší kavárně od 18.00.

Křest básnické sbírky Milana Ohniska Oh!

3. prosince 2012

V pondělí 3. 12. v 18. 00 se mohou všichni milovníci poezie a fanoušci básníka Milana Ohniska setkat v Praze v naší kavárně a strávit příjemný večer s verši, muzikou, autorem i editorem svazku.

MediCafé

27. listopadu 2012

od 19.00 vědecká kavárna zaměřující se na lékařský výzkum. Jde o neformální diskuze pro studenty, kteří u šálku dobré kávy hovoří s hostem - skutečný odborník ve svém oboru - na zajímavá témata. Tentokrát bude tématem rakovina prsu...